Съдия Яна Колева от бургаския районен съд определи общо 6800 лв. обезщетения и глоба, които трябва да бъдат платени от журналистката от в."Новинар" Катя Касабова. Решението бе прочетено в събота. Касабова ще трябва да плати и съдебните разноски по делото.
То бе заведено от четирима служители на местния Регионален инспекторат на МОН, заради дописка от есента на 2000 г. В нея се цитира писмо на родители от града до тогавашния министър на образованието, според което абсолютно здрави деца са били вкарани с подправени болнични листи без изпити да учат в елитни гимназии. Те са били включени в квота за хронично болни деца. Родителите твърдят в писмото, че за това са плащани и пари. То бе представено като доказателство по делото. Заедно с писмото бяха приложени и резултатите от проверка на министерството в Бургас, която е потвърдила, че четиримата са допуснали нарушението, за което са и наказани.
Колева прекрати наказателното преследване срещу Касабова, но удовлетвори част от гражданските искове на тъжителите.
Журналистката трябва да плати по 1000 лева обезщетения на всеки от ищците. Съдийката определи и по 700 лв. глоба в полза на държавата като административно наказание. Магистратката освободи от наказателна отговорност журналистката и я замени с административно наказание по чл. 78 а от НК, заради чистото й съдебно минало и заради факта, че деянието е извършено по непредпазливост.
Касабова заяви, че ще обжалва. На първа инстанция делото бе наблюдавано от Бойко Боев от Българския хелзинкски комитет.
Бургаският адвокат Росен Кожухаров вчера припомни, че през март м.г. същата съдийка отстрани от длъжност ректора на местния свободен университет Петко Чобанов, заради следствено дело срещу него, въпреки че по него не са били събрани никакви доказателства. Той бе обвинен в афери с финансите на университета. Пет месеца по-късно прокуратурата прекрати следствието срещу Чобанов с мотив, че деянието му не съставлява престъпление.
|
|