Руският външен министър Сергей Лавров (вляво) и генсекът на НАТО Яп де Хоп Схефер спореха и в кулоарите на срещата в Осло. |
Американски дипломат заяви пред АФП, че Лавров гневно възразил срещу "американското виждане за глобална роля на НАТО". "Разбира се, ние сме обезпокоени, че военните инфраструктури на НАТО се приближават към нашите граници", добавил Лавров. По-късно пред журналисти той заяви, че проектите на НАТО засягат "цялата архитектура на сигурността в Европа".
Лавров потвърди, че Русия прекратява изпълнението на договора за обикновените оръжия, но използва думата "мораториум", уточни генсекът на НАТО Яп де Хоп Схефер. Той изрази тревога от руското решение, защото договорът е от крайъгълните камъни на евросигурността. Държавният секретар на САЩ Кондолиза Райс предупреди Лавров "да не прави опити да всява разцепление между САЩ и съюзниците им", твърдят американски източници, цитирани от АП.
В годишната си реч в четвъртък президентът Владимир Путин обяви, че налага мораториум върху изпълнението на обновения вариант на договора от 1990 година, докато не бъде ратифициран от всички страни-членки на пакта. Алиансът настоява Русия да изтегли оставащите си части от Грузия и Молдова, за да пристъпи към ратификацията. Москва обаче възразява, че не може да извърши изтеглянето заради разширяването на пакта на Изток.
Кондолиза Райс заяви, че ще посети Москва през близките една-две седмици, за да продължи консултациите, предаде ИТАР-ТАСС. Началникът на Генералния щаб на руската армия ген. Юрий Балуeвски заяви, че страната му е готова за преговори по договора за обикновените оръжия и на 10 май ще бъде в Брюксел, за да разясни руската позиция.
След срещата в Осло норвежкият външен министър Йонас Гар Стьоре окачестви отношенията НАТО-Русия като "хладни".
Путин предупреди Чехия, че Русия ще предприеме мерки, ако Прага разположи части от американската ПРО на своя територия, предаде РИА "Новости". "Русия си запазва правото да гарантира сигурността си", заяви той след вчерашните преговори с чешкия президент Вацлав Калус в Кремъл. Путин покани чешки военни специалисти на дискусия по проблема в Москва.
Ракетният щит на САЩ оставя незащитени България, Румъния, Турция и Гърция, гласи коментар на австрийския "Дер Щандарт". Именно техните територии обаче са изложени на най-голяма опасност от ирански ракети със среден обсег, заради които САЩ правят този щит в Европа.
КОСОВО
САЩ и редица страни от НАТО са готови да преработят плана за независимост на Косово на специалния пратеник на ООН Марти Ахтисаари, предаде Ройтерс за втория ден на неофициалната среща на външните министри на НАТО в норвежката столица. "САЩ и други страни заявиха готовността си да адаптират някои въпроси, засягащи сръбското малцинство, но без да подриват плана на Ахтисаари", заяви дипломат от срещата. "Планът на Ахтисаари не се поставя под въпрос, но би могло да има някои промени", заяви втори дипломат.
Делегацията на Съвета за сигурност на ООН пристигна в Прищина, за да се запознае на място с обстановката в провинцията. Тя ще посети селища, в които живеят албанци и сърби. САЩ бяха против тази мисия.
Делегацията на Съвета за сигурност на ООН пристигна в Прищина, за да се запознае на място с обстановката в провинцията. Тя ще посети селища, в които живеят албанци и сърби. САЩ бяха против тази мисия.