"Нашето намерение е да кажем на Русия, че тази система съдържа нещо, заради което би трябвало да помислите и да се включите, каза американският президент на общата пресконференция в Белия дом с Барозу и Меркел. - Във ваш интерес е да имате система, която да попречи на един бъдещ ирански режим например да изстреля ракети", каза още Буш, цитиран от агенция Франс прес.
Според германската осведомителна агенция ДПА Буш е разкрил, че е приел много сериозно препоръката на германската канцлерка Ангела Меркел, настояваща САЩ да разяснят по-подробно намеренията си за противоракетния щит. На самата среща, а и преди това Меркел призова американската администрация да разшири диалога с Москва по въпроса за ПРО, съобщи ИТАР-ТАСС. Сходна позиция е изразил на срещата и председателят на Еврокомисията Жозе Барозу.
Пред двамата европейски политици, а и на пресконференцията американският президент уточни, че вече е обяснил позицията си пред руския президент Владимир Путин. Според думите му САЩ са показали ясно, че биха искали Москва да участва в една ефективна система за противоракетна отбрана в Европа, която би могла да защитава и Русия.
САЩ искаха да изградят своя система от ПРО в Европа като щит срещу ракетни удари от вражески държави и сили като Иран или шиитското движение "Хизбула", действащо в Ливан. За целта те планират да монтират 10 ракетни прехващача в Полша и свръхусъвършенстван радар в Чехия. Правителствата на двете страни вече дадоха съгласие за разполагане на елементи от американската ПРО на тяхна територия. Предстоят преговори за условията по разполагането на американското ПРО в тези държави.
Русия обаче реагира отрицателно на проекта, защото смята, че той засяга сигурността й. Владимир Путин заяви, че появата на ПРО на САЩ в Европа ще увеличи надпреварата във въоръжаването и рисковете от взаимно унищожение. Проектът на САЩ среща възражения и в някои страни от НАТО, по-специално в Германия. Реакцията в Европа принуди САЩ да се съгласят на изграждането на колективна ПРО, която да покрива повечето страни от НАТО.
ТЪРКАНИЯ
Полша и Чехия вдигат залозите заради съгласието си да разположат на своя територия елементи на американската ПРО, твърди британският в. "Гардиън". В замяна те искат американски ракети за защита от Русия, а също юридически гаранции и гаранции за сигурност. Полското правителство начело с Ярослав Качински иска от САЩ ракети "Пейтриът" при евентуална заплаха от Русия. Чешкото пък правителство на Мирек Тополанек поставя през САЩ въпроса как ще бъде защитена американската радарна станция южно от Прага и в крайна сметка какво Чехия ще спечели от нея. Във Варшава и Прага расте недоволство от властническия подход на САЩ и от факта, че Вашингтон не е водел активен диалог с Русия за ПРО.