:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,508
Активни 773
Страници 5,438
За един ден 1,302,066
Навигация

"След 200 метра завий наляво, по дяволите!"

У нас все още автомобилната навигация е слабо застъпена. Има обаче няколко фирми, които предлагат легален софтуер и подробна българска карта към своите устройства
Снимка: НОРА ДИМИТРОВА
Моделът на "Гармин"
Една стара, но вярна поговорка гласи, че с питане и до Цариград се стига. Е, тогава всички пътища са водили натам или поне към Рим (кой както го влече). Кого да попиташ днес обаче, ако го закъсаш в Баден Баден или Полски Тръмбеш? Много питане - много загуба на време. Поради тази една причина хората са го измислили: GPS навигация. Нов век - нови екстри, които идват, естествено, по-късно в България.

Вместо "Извинете, накъде да завия за Миндя", в колата може да имате устройство, което да ви казва нещо от сорта: "След двеста метра завий надясно... казах надясно бе, нещастник, надясно... ррррр... надясно... аре сега обърни на следващото кръстовище и след 200 метра завий наляво, по дяволите". Това не е жена ти, тъщата, досадният всезнаещ приятел, а Системата. Разбира се тя няма да ти каже "нещастник", но пък звучи по същия начин, особено когато се чувстваш изгубен. Все пак, ако пътуваш с момиче и някой ти каже: "Вашата крайна цел се намира на координати 42°41`20.9" и 023°19`49.5" ", е редно да приемеш, че някои неща са факти - проста навигация.

С навлизането на подобен тип технически ориентири в Европа и света не остана кътче, крайпътно заведение или екопътека, която да не може да бъде открита за секунди. GPS пътни навигатори откриват място на ниво адрес, показват маршрута улица по улица до целта, локализират изходната позиция, отсяват храната, която искате да ядете, или препоръчват маршрут, по който задръстванията са най-малки.

Автомобилните компании от години предлагат в по-високите класове модели вградена навигация, чиито показания и карти се изписват на дисплея върху централната конзола. Дотук - добре. Но българите можеха да се възползват от тази допълнителна екстра единствено ако се намират някъде в Западна Европа, защото нито една от тези навигационни системи не поддържаше услуга с родна карта, а пък какво остава за българско меню. В близко бъдеще обаче това ще се промени. Официалните вносители на всички марки автомобили работят сериозно по този въпрос. С навигация или без допълнителното оборудване струва пари. Различните марки предлагат тази услуга и на различни цени. Навигационна система, вградена в автомобил, върви между 1000 и 2300 евро в зависимост от марката, модела на колата и не на последно място - качеството на системата.

Затова в цяла Европа, а вече и в България пътешествениците се ориентират посредством преносими автомобилни навигатори, които са много по-удобни и по-евтини. Те се монтират чрез специална поставка върху стъклото или конзолата на автомобила, захранват се от запалката, а когато се наложи, могат да послужат не само като пътен навигатор, а и като туристически гид - сваляте го от колата, а той ви ориентира за всяко място в която и да е държава.

В България GPR навигаторите все още са кът. Съществуват пътеводители на различни фирми, но поради липсата на подходящи софтуери за България, липса на BG карти и менюта на роден език предлагането е ограничено.

Най-масово продавани и разпространени у нас са автомобилните навигатори на марката Garmin, защото те са и максимално подробни. Официалните вносители на марката у нас "Геотрейд" предлагат няколко вида навигатори с разнообразни функции и различни екстри като подробни карти на почти екзотични държави например. Те снабдяват с Garmin-устройства и всички големи вериги магазини за техника, офис дистрибутори и по-малки магазини за технологии.

Има два модела с по няколко модификации автомобилни навигатори с марката Garmin - Nuvi и StreetPilot. Те са суперподробни и затова са най-масови.

Достойнството на тези устройства е техният приемник, който по принцип определя качеството. За да работи един пътен навигатор, е нужно открито небе. Той локализира мястото, като приема информация най-малко от 3 спътника. В орбитата на Земята се намират 24 такива, а всички модели на Garmin са 12-канални, т.е. приемат информация от цели 12 спътника. Най-съвършеният модел на марката е StreetPilot 7200, който разполага с всички екстри - може да работи дори на места, където няма обхват (тунели, подземия), Bluetooth, MP3, MP4, възможност за разглеждане на снимки, USB, дистанционни и т.н. Неговата цена 3125 лв.

Дори най-евтиният модел - Nuvi 200/250, е с меню и с гласова навигация на български, и то без акцент, тъч скрийн и цветен дисплей. Той идва без предварително вградени карти, струва 500 лв., така че според потребността може да бъде качена подробна карта на България срещу 130 лв., подробна карта на Европа за 340 лв. или и двете.

Българската карта се подновява и попълва на всеки 1 месец, европейската пък - на всяка 1 година, като софтуерът може да се тегли и от интернет страницата. Българската топографска карта е изключително детайлна (правят я "bgmaps") и включва всички пътни артерии, малки улици, казина, болници, музеи, хотели, ресторанти и всичко, за което човешкият мозък се сеща. Също така тя служи и като офроуд карта на всички планини, хижи, пътеки... При европейските карти обаче има известен проблем, защото държави като Гърция, Беларус, Украйна, Сърбия и Босна са отбелязани само с пътната си мрежа. Бившият Източен блок също не е много подробен. Столиците са много подробни, отбелязани до най-дребен детайл, големите градове - до ниво булеварди, а малките - само с пътната си мрежа.

Най-евтиният автомобилен навигатор с Bluetooth и българска карта излиза 800 лв, а най-скъпият с всички екстри от серията Nuvi е 1200 лв.

Най-доброто в тези навигатори е, че дават предложения за държава, град, улица, име на хотел или ресторант само по една зададена буква. Мисли бързо, дисплеите са удобни, притежава MP3, Audio book, USB и може да разглежда JPEG снимки. Моделът StreetPilot c550 (тумбестият модел, който е по-неудобен да се носи в ръка из улиците) с подробна карта и състояние на трафика струва 900 лв.

Български автомобилен навигатор

Може никой да не повярва, но това е истина. Той е родна идея и разработка, но се произвежда в Китай. Казва се "Елена", модел 100 (585 лв.) и 500 (650 лв.). Те са на европейско ниво, но на родни цени. "Елена" е с цветен дисплей, тъч скрийн, предлага точно изображение на картата на уличното движение , гласово управление от водача, автоматично мащабиране на екрана, предупреждение за превишаване на зададена скорост, пълен избор на забележителностите на даденото населено място - включвайки ресторанти, барове, банки, административни здания, магазини, школи и стоянки за таксита. Притежава и вграден MP3 и MP4 плеър. Включват подробна карта на България и Европа.

Съвсем наскоро "Електрон инвест" освен устройствата "Елена" предлагат и индивидуални автомобилни навигационни устройства на едни от световните лидери - Route 66 и Navigon.

Navigon TS 7000T е устройство, което предлага подробни карти на 37 европейски държави. Към него вече е налична официална карта на България. Включена е информация за всички улици, хотели, болници, ресторанти, казина, банки и т.н. в столицата и по-малко подробна за останалите градове. Към екстрите влизат информация за радари, задръствания и 2 GB карта памет. Цената му е 1000 лв.

Подобен е случаят с устройството ROUTE 66, модел Chicago 9000. Включени са пътни карти на 37 държави, отскоро и на България. Предлага информация за задръствания, радари, MP3 player, USB и др. екстри. Цената му също е 1000 лв.



------------------------каре------------------

Световните лидери на пазара с автомобилни навигатори - Tom Tom, Route 66, Navigon, Fujitsu Siemens и Nokia - поддържат във функциите си и карта на България. Устройствата на Tom Tom са едни от най-добрите на пазара, но трудно се намират в България. Имат дори гласова навигация на български език, стандартно притежават подробна карта на София, но само това. Засега няма как да се инсталира подробна карта на родината. Цена - 399 евро.

Fujitsu Siemens Pocket Loox N100 според класацията на списание Computer Bild е на второ място по качество - той е малък, но умен. Цената му е 299 евро. Трудно се намира в българската търговска мрежа, има карти на 36 европейски държави плюс българска, но не подробна.

Първите производители на мобилни телефони, които поддържат навигационни функции, едва сега излизат на българския пазар. Nokia е една от тях. Моделът 6110 се продава с навигационен софтуер и памет-карта с пътни карти, но клиентът трябва индивидуално да си го качи. За нас българите това все още е проблем. Другите два модела с такива функции са Е90 и N95.

Route 66 и Navigon са вече налични и в България и се внасят от "Електрон инвест".

Запомнете! Туристическите навигатори не са предназначени за автомобил, защото не могат да бъдат закрепени на удобно за боравене място и не показват маршрутите по улици, а само по права линия.
 "Гармин"
 "Гармин"
И-НЕТ СНИМКИ
Автомобилно приложение - джи пи ес
 -9 Без подобна система сме загубени в непознатите градове
2
9249
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
07 Май 2007 09:05
Хе хе хе
Статия за гармин и 2 реда за другите Явно някой си прави реклама.

Иначе са им много добри устройствата за това спор няма
07 Май 2007 23:16
Начи, то с програмите ясна работата, само дето качествени навигационни карти за България кажи-речи няма. Освен тва е простотия да си купиш Garmin за осемстин кинта, след като за същите пари може да си вземеш PDA с GPS и да си го ползваш освен за навигация и за кво ли не още. Освен тва в София например най-добре се справя Destinator.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД