Родените през пролетта се справят по-слабо в училище заради ефекта от пестицидите в околната среда по време на зачеването им. Странният извод се дължи на проучване сред 1,5 млн. деца на професора по педиатрия Пол Уинчъстър и негови колеги от Университета в Индиана, пише в. "Дейли мейл".
Смята се, че т.нар. "пролетни бебета" са по-малко интелигентни от връстниците си. Те са изложени на химикалите още през първите месеци на бременността, а периодът е ключов за развитието на мозъка. Но именно през лятото нивото на пестицидите и на нитратите е най-високо заради приложението им в земеделието и градинарството. Вредните за човека вещества се отразяват неблагоприятно върху хормоналната среда на майката, а оттам и върху мозъка на зародиша, твърди Уинчъстър.
Неговият екип е провел и друго изследване, според което излагането на пестицидите води и до преждевременно раждане. Д-р Джеймз Лемънс смята, че подобни резултати могат да се окажат фундаментални за опазване на общественото здраве. Знанието за пандемичното въздействие на подобни химикали ще промени отношението на човечеството към света, надява се още експертът.
|
|