Никола Саркози изпрати стария домакин на Елисейския дворец Жак Ширак, който напусна като обикновен гражданин. |
Ширак посрещна приемника си на стълбището пред парадния вход на президентския дворец, след това го въведе в кабинета му, където двамата се усамотиха, за да си предадат "ядреното куфарче", а после Саркози изпрати предшественика си на червения килим в двора. След 12 години на върха на държавната власт Ширак излезе през портала с официална лимузина, но като обикновен гражданин.
Саркози се върна в Празничния салон, където председателят на Конституционния съвет Жан-Луи Дебре обяви, че "от този ден вие представяте Франция". Новият президент получи големия кръст на Почетния легион и 21 топовни изстрела възвестиха на народа, че смяната на държавното кормило е извършена.
В първата си президентска реч Саркози очерта 12 изисквания към себе си и държавата: да сплоти французите, да държи на дадената дума, защото доверието на народа никога не е било толкова разколебано, да възвърне уважението към труда, да насърчава търпимост и откритост, да служи на промяната, а също на сигурността и закрилата, както и на реда и закона, да цени разултатите и справедливостта и накрая, да скъса с поведението от миналото. Като приоритети във външната си политика очерта защитата на човешките права и борбата с глобалното затопляне.
След речта си новият президент се отправи към съпругата си Сесилия, за която в неделя се появи информация, че не е гласувала за него. Той я погали по лявата буза и направи жест сякаш избърсва сълза от окото й. Тя се изненада, но му отвърна с целувка по устните. Французите обаче се питат дали двамата ще се съберат в Елисейския дворец, след като преди време Сесилия твърдеше, че не й допада ролята на първа дама.
Щом стана президент, първата работа на Саркози бе да замине за Германия, за да потвърди с канцлерката Ангела Меркел, че двете държави отново са мотор на европейското обединение.