:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,737
Активни 812
Страници 5,667
За един ден 1,302,066

Болкоуспокояващи водят до чернодробна недостатъчност

Д-р Емил Христов
Лекарствата, съдържащи болкоуспокояващата съставка нимезулид, могат да доведат до нежелани чернодробни реакции, съобщи агенцията по лекарствата. Родната агенция се базира на информация от ирландските си колеги.

У нас за употреба са разрешени 9 препарата с нимезулид - AllGone, Ameolin, Aulin, Aulin 100, Biolin, Coxtral, Enetra, Nimed и Nimesil. Всички те би трябвало да се отпускат само с рецепта. Aulin и Nimezil обаче са особено популярни и масово се пият без лекарско предписание.

В Ирландия са спрени временно разрешенията за употреба и се изтеглят от пазара всички хапчета, които съдържат нимезулид. Местната агенция е получила информация за 6 случая на пациенти, изискващи трансплантация на черен дроб, които са употребили нимезулид. От момента на разрешаването на нимезулид в Ирландия през 1995 г. досега са получени 53 съобщения за нежелана реакция. Те включват и 9 случая на чернодробна недостатъчност, 3 от които са завършили фатално.

До момента у нас има съобщения за 2 нежелани лекарствени реакции, свързани с лекарства с нимезулид. В единия случай се касае за увеличение на чернодробните трансаминази, което е довело до удължена хоспитализация, а в другия - за оток на лицето. Случаите са от 2002 и 2003 г. Хората на д-р Емил Христов препоръчват лекарствата с нимезулид да се пият само по лекарско предписание.
5
9014
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
17 Май 2007 11:24
Много интересна и поучителна информация!

Кой я е предложил на вниманието ни - дали д-р Христов и хората му ( оставам с такова впечатление ) или отговорникът по здравни теми във вестника?
Ако е първият, то това ми прилича на нещо като анти-реклама в полза на други неизброени, но пак популярни и без лекарско предписание, медикаменти, както и на съмнение, че не е извършен подобаващ отчет от фирмата/те пред "хората".....Така де, употребата ежедневно на концентрат води до увеличение на трансаминазите у всекиго, а някои и до ХЧН.....
Ако е отговорникът - да се пише под инфото "платено съобщение" и да се наблегне на по-важни теми, като например детското здравеопазване.
17 Май 2007 11:53
Че откога тази агенция рабира от лекарства!????
18 Май 2007 00:12
Тази информация е съвсем вярна. Става въпрос за една голяма група от т.н. не-стероидни противовъзпалителни лекарства. Много от тях имат нежелани и опасни странични ефекти. Във Великобритания престана изписването и употребата на лекарства като Rofecoxib i Vioxx, които са от много сходен характер. Всички останали се изписват много ограничено и са под контрол. Един от големите проблеми в България е, че лекарствата се търсят и изписват по техните търговски имена, а не с техните фармакологични имена, което обърква хората, а предполагам и лекарите.
18 Май 2007 00:20
Що ми разваляте сега настроението, таман се върнах от едно богоугодно място, наблизо в махалата ...
Как стои въпросът с Волтарена, има ли го тоя нимезулид вътре. Че аулин и нимезил не потребявам, те са доста скъпички, левче пакетче, а и усещам едно вътрешно недоверие към тях, което, оказа се, било и научно обосновано...
18 Май 2007 08:26
Волтаренът е от същата група /НСПВ/ , Многострадална , само че е по-стара генерация... Проблемът за който е писано , всъщност е цяла баталия на фармацевтичния пазар. Вярно е , че усложненията ще намалеят значително , когато лекари и фармацевти биват "стимулирани" да изписват /продават/ не търговски наименования , а молекули. Защото за специалистите е ясно , че зад десетките търговски наименования на НСПВ всъщност стоят не повече от петнадесетина генерични имена.И ако специалистите ги познават добре , и знаят предимствата и недостатъците на всеки от тях , от там на сетне остава безкрайното поле за търговски хватки , стимулациии , промоции , предназначени само за лаиците. Аз лично имам лекарствени средства от тази група, за това ще си кажа мнението само като лекар специалист... Нимезулиди не употребявам. Селективни коксинхибитори /Целебрекс , спреният Вайокс/ - също! От тази група ползвам най-толерантното по отношение на стомаха , и сравнително старо средство - Ибупрофенът.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД