:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,788,663
Активни 678
Страници 15,537
За един ден 1,302,066

Обидени учители бойкотират увеличението на заплатите

От 1 юли 60% от педагозите ще получат около 40 лв. добавка
Даниел Вълчев
Учители, обидени от мизерното увеличение на заплатите, решиха да бойкотират схемата за диференцирано заплащане, изработена в Министерството на образованието и науката (МОН). От 1 юли 60% от педагозите трябва да получат средно 40 лв. увеличение.

Две от елитните училища в страната - Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) и 29-о СОУ вече обявиха, че се отказват от парите на МОН.





Основната причина е, че критериите за оценяване на учителския труд са трудно приложими. Колективът на НПМГ е решил да даде на друго училище парите, предвидени за бонуси на добрите учители. В 29-о СОУ обсъждат възможността да разпределят отпусната сума за стипендии на ученици от училището. Но крайното решение как ще се харчат парите ще се вземе от МОН. По всяка вероятност голяма част от учебните заведения в София и страната също ще се откажат, прогнозираха училищни директори пред "Сега".

"В България има над 3000 училища и онези, които желаят, ще се възползват. Тези, които не желаят, няма да се възползват", бе лаконичният коментар на министър Даниел Вълчев.

Пред "Сега" директорът на НПМГ Петър Недевски обясни, че критериите не дават ясна представа за качеството на работа на учителите. "Няма как учителският труд да се оценява с точки, смята Недевски. - 90% от учителите в гимназията са прекрасни, а според схемата 40% не трябва да получат нищо. Затова решихме да върнем парите, вместо колегите да се изпокарат за 20-30 лв.", обясни той.

"Диференцирано заплащане трябва да има, но не по този унизителен начин, по който предлагат от МОН. Реално социалният статус на учителите остава най-нисък и колегите решиха, че не искат жалки подаяния", коментира директорката на 29-о СОУ Весела Палдъмова. "Смешно ниски са тези суми и учителите останаха обидени, особено на фона на заплатите на шофьорите от градския транспорт", посочи и директорката на 96-о СОУ в София Соня Букева. След стачката на столичните шофьори средната заплата при тях заедно с добавките за храна и облекло е около 800 лв. Соня Букева уточни, че днес учителският съвет ще заседава и въпросът с увеличението ще бъде разгледан.
120
7946
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
120
 Видими 
29 Май 2007 00:07
Прави са учителите...
За начало - сегашните заплати х 2 и след това да се търсят начини за допълнително заплащане на изявени преподаватели...
29 Май 2007 00:18
Прави са учителите.

У нас трябвеа да се приеме единна стратегия, псоред която в комбинация с подходящи реформи за 5 години заплатите на преподаватели и лекари да се увеличат поне 5 пъти!

Стига с това ОФ безобразия спрямо интелигенцията!
29 Май 2007 02:35
Тиме, за 800 дни да се увеличат заплатите!. Нал тъй!
29 Май 2007 03:10
Добре де , прави са , но от къде да се вземат парите за учителите?
Кой плаща данъци в тая държава и кой не ?
Явно богатите не плащат .
Не е ли смешно едно предприятие да работи на загуба - например булгартабак и да се наливат спасителни пари ?
От къде пари за заплати , пенсии и др?
29 Май 2007 06:15
Хвърляй трохички на народа и се чуди после що никой не гласува
29 Май 2007 06:49
Добре е да се направи официално списък с йерархията на потребностите в държавата. Като държавните пари се разпределят съобразно този списък.

Иначе всяко съсловие ще продължава неадекватно да 'дърпа чергата към себе си'.
29 Май 2007 07:04
Другаде е заровено кучето: “критериите за оценяване на учителския труд са трудно приложими”, “вместо колегите да се изпокарат”.
Ако в неангажиран приятелски разговор на 4 очи попиташ някоя(някой) учителка (учител) за колегите ù бързо ще получиш категоризация, доста различна от “90% от учителите в гимназията са прекрасни”!
Затова още твърде далеч е времето за оценяване работата на членовете на колектива от самия него. По-лесно “приложимо” ще бъде ако се дават парите поради възраст или (още по-добре ) директорът сам да решава.
Но трябва да се започне от някъде. Прав е министърът – който не иска тази година, здраве. Техните пари да се разпределят по училищата, които искат.
А това, че заплатите им трябва да са поне двойни като начало, е съвсем друга песен. Която касае всички българи на заплата.
29 Май 2007 07:31
Пак припомням "уникалната" схема на МОН /а може би на Даниел Вълчев, защото все не ми се иска да вярвам, че скудоумието е присъщо на всички служители в МОН/, взаимствана не от Европа, а от...Чили!!!, за това прословуто диференцирано заплащане, което се отказва масово от учителите, защото чрез него за кой ли път в послдните години те се чувстват унизени:
На 10% от учителите - 76 лева увеличение, на още 10% - 38 лева увеличение и на още 40% - 19 лева увеличение. Останалите 40% - без увеличение.
Как са определени тези проценти? Нали в едно елитно училище всички преподаватели са на много високо професионално равнище, защото иначе не би било елитно? Как така, априори, 40% се обявяват за некадърни, защото увеличението според това допълнително плащане , е израз на качество на труд? Господин Министър, отговорете!
29 Май 2007 07:45
Няма нищо унизително в това всеки да получава според качеството на труда си. Няма нормален бранш, в който това да не е така. Това че много народ умира от завис, че друг получава повече си е съвсем в реда на нещата... Определено има учители (и те едва ли са повече от 10%), които работят повече и по-добре от масата.

Сега да видим матурите - някой ден и това ще стане, въпреки бойкота на същите тези некадърни учители - дето получават по по-малко надявам се по новата сфема. След уеднаквана национална оценка - като матурите, ще стане съвсем ясно кой какво е работил.

Такъв механизъм трябва да има и за университетите - трябва да се намери начин да се оцени кой университет в коя специалност какво качесто е постигнал. Едно 80% от студентите само минават през университетите, получават диплома, но не получават знанията, които би трябвало да стоят зад тази диплома...
29 Май 2007 08:10
Има един чист и безспорен начин да се диференцира оценката за качеството на учителския труд - в края на учебната година външен тест по учебния предмет. Даже не е необходимо сформирането на някакви специални изпитни комисии, просто задачата трябва да е унифицирана, а проверката може да се извърши от комисия в училището. Така "изходното учебно ниво", за което и досега се изписват куп фалшиви отчети ще е обективен показател за качеството на знанията при опр. учител на дадения етап от процеса. Това между впрочем и сега се прави в специализирани паралелки, които се обучават по чужди програми.
Ако критерият за диференцирано заплащане е качеството на знанията, това е начинът според мен. Що се отнася до работата на учители с трудни групи - за това си трябва друга схема за отчитане и оценка на резултатите. Грешката на министерството е, че смеси различни критерии за оценка в една обща таблица. Което и дава приемливи основания за учителска съпротива. Такова обаче не е: "90% от учителите са прекрасни..." Не може качеството на един труд да се определя с естетически категории.
29 Май 2007 08:57
Разбира се, че не е естетическа оценка, а реални постижения от международни олимпиади. Ако не бяха на ниво нямаше да бъдат там. И как могат да обвързват с проценти увеличението, то трябва да зависи само от крайния резултат.
Може в някой училища да не покрият критериите.
Да не говорим, че някъде разчитат на преписване на матурите, но и на това ще се сложи край с външното оценяване. Само ако не е безвъзвратно закъсняло с тази имитация на реформа.
Уморих се само от говорене, говорене и нищоправене.
29 Май 2007 08:58
Максимата: С цени капиталистически и заплати комунистически е много актуална в днешно време. Комунистите показаха, че умело въртят кормилото на властта и не мислят в скоро време да го пускат. Само не мога да разбера, къде останаха предизборните им обещания за по-добър живот?! И те като обещанията на Мадридския шмекер(че за 800 дни ще оправи България) се изпариха веднага след като дойде на власт.
29 Май 2007 08:59
Идеята за външно оценяване е много добра, но трябва да се прави и в началото на учебната година, за да се знае и откъде са тръгнали съответните ученици. Не трябва да се подценява и значението на труда, който влагат самите ученици. В училища като НПМГ децата просто са си зубърчета там (в добрия смисъл на думата).
Заплащането не е според качеството на труда, защото в градския транспорт шофьорите карат все едно возят картофи, а за много малко от учителите ми мога да кажа лоша дума.

Що се отнася до разликата между учителските и шофьорските заплати, тя е ефект най-вече на пазарната икономика - има голямо търсене на шофьори, защото много от тях заминават за Испания да работят за по 100 евро на ден => по-висока цена на техния труд. Учителите няма къде да ходят.

Генералният извод е, че пазарната икономика без силна регулация е голяма простотия
29 Май 2007 09:07
Ами прави са хората. Какво им подмятат някакви огризки! Изобщо в България интелектуалния труд не се зачита, виж шофьор да си - това е бате истината, а там някакви си писарушки, айде у ЛЕВО! Не че шофьорите не заслужават достойно заплащане - напротив, но ако един шофьор получава 900 лв, съвсем нормално е учителят да получава поне 1000. Вместо правителството да се стреми към излишъци в бюджета, а "народните" представители в раздуване на представителните си разходи, трябва да се направи необходимото (средства има) за да се заплаща достойно труда на всички - иначе е просто демагогия.
29 Май 2007 09:25
Някой пак се натиска да оценява и разпределя блага. Нали не сте забравили, че това е социалистическият идеал. Мутрите марксистки същите са и идеалите им същите. Контрольори скапани.
Изобщо няма какво да се разсъждава надълго и нашироко по която и да е тема. Радикално трябва да се промени вътрешната политика на страната, а след това вече умувайте колкото си искате какво и как по-умно да се направи.
Хай със здраве
29 Май 2007 09:32
Е , най-бедните даскали , тези от селата няма да се откажат от надбавките и така за съжаление ще се снизи внушението , което целят от софийските вип-школа .А вълчев точно това му се ще
29 Май 2007 09:32
а какви ли хонорари са взели авторите на проекта за диференцирано заплащане??
29 Май 2007 09:38
освен това според мен е многои лесно да си учител в елитно училище, където децата са възпитани, повечето произхождат от по-културни семейства, докато в някое училище с проблемни деца учителите полагат много повече усилия само да запазят някаква дисциплина в час, да не говорим, че в такива училища почти е невъзможно да се преподава някакъв материал
29 Май 2007 09:50
Трудът на един човек не може да се определя само по това до къде е стигнал/т.е. по постиженията/-трябва да се отчете и това от къде тръгнал /децата в училище не са еднакви/-понякога за постигането на съвсем "малък" резултат
са необходими много повече усилия и време.Много по лесно и приятно е да работиш с деца , които идвайки в училище вече са прочели Кастанеда, нещо от Платон , че даже и Кант/и постиженията с тях са други/ отколкото с деца , които в 11клас не могат да говорят добре български.
29 Май 2007 09:53
Не са обидени от ниското увеличение, а от това, че на половината от тях ще им лъснат задниците колко са некъдърни.
29 Май 2007 10:11
Учителите са напълно прави. Някой вече го каза - схемата е неевропейска т.е. неприложима у нас. Съставителите на схемата трябва да си върнат хонорарите.
Отчитайки уникалната и незаслужена мизерия, увеличението трябваше да се състои от две части. Едната за увеличение на минималните и основни заплати на всички в бранша, и втора за диференцирано стимулиращо увеличение според обективни резултати, но не в затворените рамки на едно училище.
29 Май 2007 10:20
Прави са тези учители. НПМГ е елитно училище с безспорни резултати от работата на учителите. Наистина е редно да има стимули за училищата пред които има опашки за записване, което не пречи на една справедлива схема за всички - според прогреса на учениците, тоест според резултата от труда на учителите. От НПМГ няма от какво да се страхуват, но доста недоволни "учители" ще трябва да усвояват друга професия.
29 Май 2007 10:41

Прави са учителите - като за начало би трябвало заплатите на всички да се умножат по 10 и чак тогава да се търси някаква диференциация.
Това, което става беше лесно предвидимо още когато го решиха по време на протестите на учителите. Просто министър Вълчев прилага старото правило "разделяй и владей", прикрито зад красиви фрази от вида - "който работи по-добре ще получава повече".
Няма обективни критерии за оценка на труда на учителите. Да се прави тест след учебната година - пропуска най-важното: с какви деца работи учителя. Даже и да се допълни с тест преди началото на годината пак не става - как ще сравниш обективно единия с другия? После даже и при равни резултати при двама учители, то как де се оцени, че единия е положил 10 пъти повече труд от другия, за да постигне същите резултати - просто децата са различни и т.н. Единственото решение си остава учителсия стаж, и евентуално вратичка за много лека корекция при очевидни резултати - добри или лоши.

29 Май 2007 10:42
В някои държави, по чиято гайда играеме, като Америка, например, професията на учителя е в първата тройка престижни и уважавани професии. Ако тези, които са разработвали предлаганата схема са били добри ученици, е трябвало да вземат предвид този факт и да се сетят, че като се гаврят с училището, то може да им го върне така, че собствените им издънки един ден да се гаврят с тях.
29 Май 2007 11:03
Всякакви схеми са без-Смислени, докато минималната учителска заплата не стигне нивото да издържа (физически) поне двама човека (половината от 4членно семейство). ТОва ще да е някъде над 800 лв.
С диференцирано заплащане може да се играе с парите за коженото палто, но не и с парите за хляб.
С хляб..., може само да се дресира, като в цирка.
-
Не само безмислено, гавра е.
Гавра със смисъла на висшето образование.
С хората "сбъркали" да станат учители,
Гавра с нашите деца - ученици...
Гавра с нас, че нямаме избор и пак ще пратим детето си... пак в това училище, при учител - омерзен, отчаян, унизен...
29 Май 2007 11:06
Човек през живота си минава през ръцете почти на две дузини учители, ала след години в паметта му остават имената на по-малко от пръстите на една ръка - остават учителите, които са били личности (независимо от знака). Колцина от сегашните учители ще останат в паметта на учениците си или ще оставят следа?
Щом в държавата шофьорът/ватманът от столичния градски обществен превоз получава доста повече от полицай, а полицая получава значително повече от учитела, жална й майка.
Правителството с "Пари няма, действайте!" още малко ще лови с трици маймуни.
29 Май 2007 11:12
Всъщност гавра е самата идея за диференциация и външно "оценяване".
И като как ще оцениш дали един учител е добър?
По степента, в която достига поставените цели на обучение ли?
А как ще оцениш баща си дали е бил добър родител?
По джобните, които ти е давал ли?
Много съдници, малко разсъдливост!
Още в началото на статията е обявено:
Основната причина е, че критериите за оценяване на учителския труд са трудно приложими.

Но някой чете ли и дали се замисля над прочетеното?
29 Май 2007 11:13
Смачкани учители не могат да възпитават деца. Ама пука ли му на недоразумението Вълчев, и на всички преди него. Хвала на тези училища, които са решили да не се подлагат на това унижение. Но повечето учители са толкова смачкани и унизени, че не си помислят да откажат жалките подаяния. Жалко за обществото ни.
29 Май 2007 11:29
Как ще е гавра идеята за дефиренцирано оценяване бе смешнико? Знаеш ли в колко "елитни" езикови гимназии родителите отдавна са преценили кой даскал е сгоден и кой не става за нищо и каква натискация е да уредят децата си при по-свестния? Що да получават еднакви заплати тия двамата ми обясни?
29 Май 2007 11:49
Щото и двамата първо са хора. И имат право да не гладуват.

Как от един гладен човек очакваш интелектуален продукт?
Че и ще го оценяваш...
Какво ще оценяваш, умението да се търпи на глад?
По темерутлък?
Или - заплатите на съпрузите не-учители, които всъщност спонсорират държавата?

Това, което се предлага сега е система за "диференцирано гладуване".
Единия ще е по-малко гладен от другия...
А комисия ще определя - кой ще е по-малко гладен и кой - повече.
Концлагер.
29 Май 2007 11:51
STARSHI-ната, да кажем, че смятам родителите за едни от най-некомпетентните по въпроса.
Всъщност не точно.
Да кажем, че го знам със 100-процентова сигурност.
Пийни си ракията и се обади по-разумно след малко.
29 Май 2007 11:55
Щото и двамата първо са хора. И имат право да не гладуват.
Така е! Но заплата се дава за работа и за резултати от работата. За гладуване се дават социални помощи.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
29 Май 2007 11:58
Точно.
Това е и фактическото положение.
Дават се именно социални помощи и то - недостатъчни и в това си качество.
А самата учителска работа се върши като доброволен труд.
А сега ще трябва тези социални помощи и да се диференцират.
Все едно че са заплати.
-
Даниел Вълчев иначе е готин, но тука се е огелпил яко...

Редактирано от - дъртреалист на 29/5/2007 г/ 12:02:02

29 Май 2007 12:11
Manrico, а какъв е резултатът от работата на един учител и как ти смяташ, че той може да се оцени?
Така де, нека да видя конкретни идеи.
29 Май 2007 12:13
Още при обявяването на този експеримент беше ясно, че той няма да проработи. Той нищо не решава, а е просто поредната маневра за отвличане на вниманието. Достатъчно е да сравним само две числа:

Системата за диференцирано заплащане на около 96 000 учители от страната трябва да влезе в сила от 1 юли. За целта в бюджета са предвидени 13 млн. лв.


"В компанията няма никакви резерви за подобряване на финансите. Ще успеем да плащаме новите заплати два-три месеца, но юли и август са слаби като приходи и се страхувам, че от септември може да има закъснения при плащането на заплатите", казва Асен Добранов, изпълнителен директор на "Столичен автотранспорт".
Половината от разходите на градския транспорт се покриват с трансфери от общината и републиканския бюджет. По данни на Асен Добранов при 200 лв. увеличение на заплатите, дружеството ще има нужда от допълнителни 24 млн. лв. годишно - около една трета от бюджета на "Столичен автотранспорт".


За 96 000 учители в цяла България - 13 млн. лв. за увеличение
За шофьорите само в градския транспорт на София - 24 млн. лв. за увеличение
Какво повече да коментираме?
29 Май 2007 12:18
24 май. Едно празнично. Първолачето ми стегнато; като съучениците си. Госпожите - и те. Е, нищо че са с "тържествените си" дрехи, саморъчно боядисани коси, тук-там без зъб....но пламък имаше в очите ( за очилата - не коментирам ). Всичко приключи в Пирогов с хипертонична криза за г-жата, но все пак раздаде удостоверенията под зоркия поглед на директора. Терапията й излиза горе-долу "увеличението". Всички сме доволни от нея.
29 Май 2007 12:34
Абе научете една проста икономическа истина - заплатата се определя въз основа на производителността на труда, а не обратното.
29 Май 2007 12:44
Като се сравняват учителите с градския транспорт (и то в София, защо не се сравнят с пловдивските шофьори дето 8 месеца са без 250 левовата си заплата ) добре е да се отчита, че до година 1/3 от софийския транспорт ще е частен с тенденция за увеличаване на частния дял. Ако учителите в държавните и общинските училища желаят да вървят по този път няма никакви проблеми. Оценяването ще е доста просто - има ученици в частното училище, има заплати. Има много желаещи да учат в дадено училище - има високи заплати. Няма ученици - продавачки на сергии и чистачки се търсят, няма да останат гладни.
29 Май 2007 12:53
Какво произвеждат учителите, бе пагон?!
Каква икономическа "истина" те гони теб и някои други?
Производителност ли? Количество произведено за единица време?
Но какво се произвежда?
Не разбирате ли, че учителският труд точно затова е оценен ниско, защото НЕ МОЖЕ да бъде оценен на практика?!! И така ще бъде винаги.
Някой каза, че учителите полагат доброволен труд - точно това е истината.
Както доброволен беше и лекарският труд, преди да се появи уродът "здравна каса". Вдигна ли се "производителността" на лекарите?
Ненормална работа.
29 Май 2007 13:07
... как да не може да бъде оценен "на практика" бе, задник? ... половината абитуриенти сричат, наричат се абитуренти и не са прочели една книга през живота си .... я у лево
29 Май 2007 13:12
Учителите оценяват труда на учениците, без да мрънкат, но като стане въпрос да се оцени техният труд.....

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
29 Май 2007 13:15
Баси смотаната държава!
Вчера развяваха байряците пред мавзолея, днес вече се прескачат едни 'Економисти' и теоретици на пазарната икономика, свят да ти се завие. Ми като сте толкова добри, що са ви голи тумбаците, бре, алооу?
29 Май 2007 13:20
Шофьори, полицаи, военни, чистачки, шофьори, гардове и секретарки в парламента и министерския съвет, персонала от правителствените резиденции и почивни бази, - те са обект на обгрижване от всяка власт. Сещате ли се защо?
29 Май 2007 13:21
Настояваме да отпадне наредбата за регулиране на заплатите и наредбата за болничните, чието изплащане се бави с по три месеца, каза Александър Радев, заместник-председател на федерацията на транспортните работници. Единственият начин да се привлекат нови хора в системата е да се промени заплащането. В момента не достигат 200 шофьори, хората карат без почивни дни и отпуск и "капят" от преумора и това създава риск и за гражданите, допълни той.

В същия стил и аз да питам защо шофьорите в Пловдив, дето са на по 250 лева и при това не си я получават по 8 месеца, стоят там, ами не дойдат в София? Нали е пазарна икономика - където дават повече, там отиваш.
И второ, има ли държава с изцяло или поне преобладаващо частно основно и средно образование?
29 Май 2007 13:33
В същия стил и аз да питам защо шофьорите в Пловдив....

Ами защото ще има и отговор в същия стил. Има учители които изкарват по няколко хиляди месечно от частни уроци. Защо мрънкащите за високи заплати не напуснат държавните училища и да почнат само с частни уроци?
P.S. Колко учители не достигат в софийските училища?
А изцяло частно начално и средно образование (поне доколкото аз знам) в този свят който наричаме "цивилизован" няма.

Редактирано от - Heat на 29/5/2007 г/ 13:36:10

29 Май 2007 13:35
Кое им е правото - само да искат А какво дават, като образование в училищата, / не след това с частните уроци/, колко часа са ангажирани с работа де факто, колко ученици учат в една паралелка?
Съпругата ми е гл. счетоводител в училище от 1 до 12 клас. Заплатата и е 280 лв., средната на учител около 380, с лекторски, дрехи и др. прийоми 600. Тя работи 8 плътни часа , учител средно 2, максимум 3.5 астрономически часа. На всеки 45 мин. - почивка. Около 80-100 дни реална почивка от ваканцийте в годината. Паралелките от около 30-35 ученика, сега са около15 - 20 средно. По селата не надвишават и 12 деца. Знаете ли колко висшисти, работят в сфери на заплащане от 180 - 250 лв., за 8 часов труд, като какви ли не, поради невъзможност да работят по специаността си? Те не издържат ли семейства, деца, не са ли гладни?
Решението е едно и то е повече от наложително: Паралелките да не са под 30 ученика, /достигали са и до 45 навремето/, съкращаване на некадърните учители, като предварително се създадат критерий за това, макар, че в едно училище всички знаят кои са. Досега няма нито един съкратен учител Освободения ФРЗ да се разпредели на действително можещите и работещи учители, като съответното заплащане ще е около 800-1000 лв.
29 Май 2007 13:57
Топло, ако беше толкова просто, защо е тоя напън на частните училища и лобито им да спрат външно проверяване на матури и тестове? Щото каквито талпи влизат при тях, такива и излизат. Нищо, че богатите родители плащат купища пари. Като говориш за частни уроци, ами разширете пазара на частните уроци като направите матурите с анонимни проверители и случаен контрол. Хората ще си докарват добри пари като доучват тюфлеците от частните училища.
29 Май 2007 13:59
От частни уроци по няколко хиляди изкарват само единици, и то университетски преподаватели, обучаващи кандидат-студенти. А учителите, които дават частни уроци, изобщо не са толкова много. Това е възможно само по някои предмети. Ако примерно си учител по физика, трудно ще намериш ученици за частни уроци. А пък тия, които могат, трябва да са вътре в системата, за да се доберат до частни уроци. Системата е повече от известна - учителката заявява на родителите, че детето им има нужда от частни уроци по предмета Х, като препоръчва колежката си. Тя пък на свой ред й връща жеста. С лепене на обяви по спирките или пък пускането им в интернет тоя номер не става. В България без изнудване нищо не се получава, така че, докато учителите по примера на шофьорите не успеят да изрекетират държавата, няма да видят по-високи заплати.
29 Май 2007 14:07
Това за частните уроци е само илюстрация за подход, не е сериозно предложение ( ), просто да се види, че има сравнително платени шофьори има и учители с добри доходи. И от двете категории има и с ниски доходи. Ако някой покаже шофьорска книжка и иска висока заплата само за това, всички хорово ще се изсмеем. Е същото го правят някои учители (лекари и пр.) и не се смеем.
Образованието е една от сферите където трябва да има сериозно държавно участие, но не само в ролята на сипващия с черпака колкото му поискат.
29 Май 2007 14:08

"Разделяй и владей" в действие.
Сега под формата на "не е важно на мен да ми е добре, важното е на Вуте/учителите/ да е зле".
Абе вие замисляте ли се, че при сегашните условия в България при заплата под примерно 800-1000 евро престават да действат разните там правила дето сте ги зубрили по учебниците. После някой нещо пак плямпа за производителност на труда, а не се сеща кое е в случая вече отдавна е първично - заплащането или производителността на труда. 17 години в България има само производителност без заплащане, крайно време е да се обърнат нещата - първо плати, после искай труд, за парите коите си дал, но тъпите мутри-работодатели изобщо не се сещат за това, а тяхната държава по отношение на учителите в случая също не се сеща. Мутренска икономика, мутренска държава, и куп лъжи - работи, някога в светлото ... бъдеще ще започнем да ти плащаме.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД