Незначително подобрение на индекса на демокрацията в България забеляза американската правозащитна неправителствена организация "Фрийдъм хаус". В редовния си доклад "Страните в преход" за 2006 г. тя даде оценка на страната 2,89 по 7-бална скала, докато предната година оценката бе 2,91. Най-похвалната степен е 1, а най-лошата - 7. Докладът анализира демократичните реформи в 29 държави от Централна Европа и Евразия.
"Фрийдъм хаус" не вижда никакъв напредък в борбата с корупцията, която си остава както и през 2005 г. на индекс 3,75. Най-значително е подобрението в съдебната реформа заради промененото законодателство, където индексът отива от 3,00 на 2,75, както и в гражданското общество - спад от 2,75 на 2,50. В националното и местното управление, както и в избирателния процес няма промяна. Затова пък независимостта на медиите върви към влошаване - скок на индекса от 3,25 на 3,50.
"Необходими са повече усилия, за да се върне обществеността към политиката, да се възстанови доверието в демократичните институции и да се легализира отново политиката като инструмент за социална промяна", пише в доклада. Според него "има доминиращо отрицателна обществена оценка за политическия елит, за главните партии, ключовите демократични институции и самия процес на преход". Тъй като "много хора се оценяват като губещи от прехода, имат склонност да подкрепят по-радикални решения, за да накажат сегашния политически елит в страната".
Що се отнася до медиите, има "опити за намеса в медийната независимост, нападения срещу журналисти и автоцензура във всички медийни сектори", посочва документът, който обяснява проблема с бизнес интересите на собствениците и с техните политически връзки.
ОТРИЦАТЕЛЕН ПРИМЕР
Всички членки на бившата Вишеградска четворка - Полша, Чехия, Словакия и Унгария - имат влошаване на индекса за демократично развитие. Полша получава оценка 2,36, а миналата година имаше 2,14. Главната причина е, че полското правителство не е гарантирало медийната независимост, президентът Лех Качински и премиерът Ярослав Качински все повече се опитват да завземат властта. Полското правителство е враждебно и към идеала за гражданско общество, се казва в проучването. През 1990 г. Полша бе посочена като най-демократичната сред анализираните от неправителствената организация страни. Умората от реформите и политическата поляризация подкопаха устоите на демокрацията в посткомунистическите европейски държави, сочи изследването.











