Посланикът на Беларус в НАТО Владимир Сенко се спъна в червения килим, докато отиваше за общата снимка с ръководителите на делегациите, взели участие във форума в Охрид. |
Твърдо съм убеден, че НАТО има роля в тази област, каза холандецът Схефер пред участниците във форума по сигурността на Евроатлантическия съвет за партньорство (ЕАСП). Форумът се провежда в македонския град в Охрид. В него взе участие и вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин. Гарантирането на сигурността на източниците ни на енергия е наистина от интерес за всички нас, каза генералният секретар на алианса.
Схефер посочи, че НАТО може да окаже подкрепа на страни, чиито ключови инфраструктурни обекти са изложени на риск от терористични нападения или природни бедствия. Той предложи също така изпращането на военноморски сили за защита на морските пътища и на танкерите, както и за провеждане на учения със страни-партньори за защитата на енергийни съоръжения.
Доволен съм да чуя от генералния секретар, че НАТО е готово да се ангажира с някои от безпокойствата, свързани със сигурността, които имаме, каза външният министър на Азербайджан Елмар Мамедяров.
Думите на Схефер означават, че НАТО ще трябва да поеме защитата на руските енергийни маршрути, които са свързани с България. От една страна, това е петролопроводът Бургас-Александруполис, по който ще тече руски нефт за Западна Европа. От друга страна, това ще са газопроводите от проекта Южен поток. Според проекта едната тръба ще минава през България и Гърция и ще достига до Южна Италия. Предвижда се и втори газопровод, при който тръбата от България ще тръгне на север към Словения и Австрия. На 23 юни италианският концерн ЕНИ и руският "Газпром" подписаха съответното споразумение, което е за 10 млрд. евро. На енергийния форум в Загреб неотдавна руският президент Владимир Путин подчерта, че Южният поток ще се изгражда в интерес на европейските потребители. В Югоизточна Европа обаче НАТО ще трябва да брани и енергомаршрутите в Турция. Тя получава руски газ и нефт от Азербайджан.
ПОЗИЦИЯ
Интеграцията на Балканите в европейските институции може да се забави, ако се блокира процесът за определяне на окончателния статут на Косово, заяви още Схефер на форума в Охрид. Наред с енергийната сигурност другата основна тема на срещата бе обстановката на Балканите и особено косовският проблем. Според генсека на НАТО предложенията на Марти Ахтисаари за Косово са честна основа за решение, което Съветът за сигурност на ООН трябва да вземе по въпроса. Смятам, че трябва да се предотврати ненужното забавяне за намирането на решения за статута на Косово, каза той. Против плана на Ахтисаари се обявяват Сърбия и Русия.