:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,697,414
Активни 441
Страници 8,344
За един ден 1,302,066

Малко двойки и малко шестици на тестовете

Новата форма на прием в гимназиите повиши успеха и по български, и по математика
СНИМКА: ИМПАКТ ПРЕС ГРУП
Родители и ученици проверяват резултатите от тестовете на "стената на плача" в Математическата гимназия на Варна.
Малко двойки и малко шестици са изкарали кандидатите за гимназии. Учениците са се справили по-добре с въпросите по български език и литература, отколкото по математика. Това показват предварителните резултати от тестовете за езиковите и профилираните паралелки след 7-и клас. Тази година седмокласниците решаваха тестове от 50 въпроса по двата предмета и писаха преразказ на непознат текст.

В София има 1 двойка по български и 1 шестица по математика, съобщиха от регионалния инспекторат. Пълните шестици по български език са 5, а отличните оценки - 740. Средният успех на явилите се 6127 кандидати от този изпит е 4.747. Двойките по математика са 205, докато оценките между 5.50 и 6.00 са 65. На теста по математика са се явили 6117 седмокласници. Средният им успех е 3.876. Двойките по математика са с 1/3 по-малко от миналата година. Повече са децата, които са получили добри и много добри оценки, отчитат от РИО-София.

Няма нито една двойка на теста по български в Пловдив, Враца и Пазарджик. В Пловдив отличните оценки са 281, но без пълни шестици. Двойките на изпита по математика са 80, отличните работи са 9. Има и една пълна шестица, съобщи главният експерт в регионалния инспекторат Вихра Ерамян. По думите й резултатите в сравнение с м.г. са значително по-добри. По 20 деца ще се борят за едно място в Търговската, Математическата и езиковите гимназии.

И във Варна тестът по български се оказа лесен за повечето ученици. От 2045 явили се двойките са само 2. 201 ученици получиха между 5.50 и 6. Средният успех от изпита по български е 4.675. По математика отличниците са 17, а двойките - 58. Средният успех е 3.879. Шефката на местния инспекторат по образование Николинка Даскалова заяви, че резултатите са доста по-добри, особено от миналогодишните, когато по математика във Варна е имало 400 двойки. В морската столица 2000 ученици се борят за 1450 места.

Само 1 двойка по български език отчитат в Бургас, където на теста са се явили 1936 кандидати. "Това е много добър резултат, при положение че миналата година от 1648 кандидатствали имахме 48 двойки", каза началникът на инспектората Таня Борисова. Пълни отличници обаче няма. Над 5.50 са оценени работите на 203-ма кандидати. При теста по математика резултатите са малко по-ниски - 75 двойки и 19 отлични оценки. Според кандидатстващи ученици тестът по български е бил приятен и лесен, но по математика им се е видял трудничък.

В Търговище средният успех по математика е 3.62, а по български език - 4.45. 14 са двойките по математика от 201 явили се деца. По български език и литература отличните оценки са 9, но пълни шестици няма. Двойките са 2. В Пазарджик двойки и шестици на изпита по български език няма. От 939 деца 72 седмокласници са изкарали отлични оценки. По математика слаби резултати имат 28 кандидати, пълни шестици няма. Само две са отличните оценки.



ПОЗИЦИИ

Тестовете са по-удачната форма за оценяване, по-лесни са за децата и дават по-добри резултати, бяха единодушни началници на регионалните инспекторати от страната. Задачите са направени некомпетентно, коментира обаче Елена Тодорова, преподавател по български език и литература в Пловдив. Тя подчерта, че в другите страни функционират специални тестови центрове, които се занимават основно с разработката и формулирането на тестови задачи. Това според Тодорова трябва да стане и у нас, за да бъде изпитването обективно и реално да се проверят знанията на децата.

Кольо Колев от ОУ "Софроний Врачански" във Варна, който е и в проверяваща комисия, коментира, че тестът по математика не е обхванал 2/3 от изучавания материал. Според него задачите са основно от 5-и и 6-и клас, а 7-и почти е подминат. В същото време, обясни учителят, уравненията и неравенствата са включени в сложни задачи, които сериозно са затруднили учениците. Децата трябвало да имат познания и по комбинаторика, каквато те не са изучавали до момента. "Тестът коректно обхвана изучавания материал", каза пък Живка Славова, преподавател по литература във Варна.

"Явно тестовете дават много по-добри възможности на децата, защото и средният успех е по-висок, както и процентът на издържалите изпитите", обясни шефът на РИО в Русе Димитър Райнов. Според него обаче все още трябва да се изчисти техническата обработка на тестовете, която е много сложна и отнема доста време на проверяващите.



БЛОКАЖ

Освен в училищата-гнезда, където се публикуват списъците с резултатите, оценките от двата изпита могат да се проверяват и в сайта http://www.mon.bg. Поради големия интерес обаче интернет страницата на министерството блокира още от вчера сутринта и до късния следобед не можеше да бъде отворена.
10
2688
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
03 Юли 2007 03:37
оценките са напълно в съответствие с гаусовото разпределение
03 Юли 2007 09:20
Формата на изпитите беше сменена на тест именно , за да се отчетат по-високи резултати .Този опит да се прикрие и отрече сривът в качеството на обучение е плосък и наивен V Всеки здравомислещ човек е наясно , че по-високите резултати са функция най-вече от надничане зад рамото на оличника , а и от добър хазартен късмет .
03 Юли 2007 10:02
"Ходят слухи по домам", че изпитните комисии (като че ли става дума за математиката) са имали право в зависимост от резултатите по региони да намаляват максималния сбор точки - примерно от 100 т. на 96 т. Така минимумът точки необходим за прескачането на двойката е примерно 16 т. Ако това е вярно, значи сме в състояние всичко да опорочим.
03 Юли 2007 10:50
Няма ли как другояче да се проверяват резултатите, примерно по Интернет, вместо да се виси на тая стена? 21-ви век...
03 Юли 2007 11:09
Ходят слухи по домам", че изпитните комисии (като че ли става дума за математиката) са имали право в зависимост от резултатите по региони да намаляват максималния сбор точки - примерно от 100 т. на 96 т. Така минимумът точки необходим за прескачането на двойката е примерно 16 т.

В сайта на министерството ги има критериите. Наистина минимума за 3.00 е 16 точки и това беше обявено далеч преди излизането на резултатите. А максималния брой точки си е 100, независимо от това, че в много градове никой не е успял да ги постигне.
Идеята за тестове беше добра.
03 Юли 2007 11:28
Боже, Боже... Гледам и не вярвам на очите си. Съвсем се похамериканчихме вече, дори в образованието. Какво значат тук някакви си тестове?! По-високите резултати на тестовете не значат, че учениците са по-знаещи от преди!! Това е самозалъгване. Знанията са едни и същи, но тестовата форма на изпитване не оценява реално задълбочените познания на учениците. Въвеждането на тази смешна тестова система ще доведе до окончателното оглупяване на нацията, нещо което е отколешната мечта на глобалистите.

Редактирано от - Костас_Симитис на 03/7/2007 г/ 11:29:10

03 Юли 2007 11:33
Преди 28 год. се записах без изпит или конкурс в една софийска гимназия, тогава и викахме реална. Всеки, завършил 8-ми клас с тройка, можеше да се запише! От 27 човека завършили 11-ти клас в паралелката, 20 взеха и висше образование! За да влезе в същата , вече наричана елитна гимназия, преди 3 години синът ми държа 2 изпита и изкара 5-ци. Сега е 10-ти клас и нивото на знанията в класа му не е по-добро от нашето навремето, нито пък средният успех е по-висок. С една дума: всичко си е същото! Само дето ние похарчихме 1500 лв. за частни уроци, а колко е похарчила държавата за провеждането на изпитите, проверките и класиранията, да кажат "компетентните" органи! Та да си дойда на думата! ТЕЗИ ИЗПИТИ СА НЕНУЖНИ И ИЗЛИШНИ! ПИЛЕЕНЕ НА СИЛИ И СРЕДСТВА В УГОДА НА ШЕПА ЧИНОВНИЦИ И ДИРЕКТОРИ НА УЧИЛИЩА!
03 Юли 2007 11:41
Не бих казала, че съм съвсем наясно, какво означава този слух, обаче става дума за това, че проверяващите са инструктирани точките, които дават - на отделно листче. 16т. при база 100 са едно, при база напр. 90 - стават 14.4 (приравнени към 16).
03 Юли 2007 15:51
Начинът на оценяване на тестовете е причината за малкото двойки. Границата от 16 точки ми се струва твърде ниска. Според мен тройката трябваше да бъде заслужена поне с 35 - 40 точки. Но нали това е целта в крайна сметка - да няма двойки и като следствие да няма непопълнени паралелки (и съкратени учители). А имаче тестовете са хубаво нещо. Не те какат да учих наизуст глупави анализи, а проверяват грамотността ти. Щеше да е още по-добре вместо преразказ да има някакво съчинение на обикновена тема (не бих го нарекла есе!), за да видим колко от децата могат да съставят смислени изречения с повече от три-четири думи.
03 Юли 2007 15:54
Какво значи да решиш 16 елемента от тест от общо 100 и да се брои, че си го изкарал! Това е перверзия. Заровил си щраусът главата в пясъка, а г.... му лъснал... Добре, че ми пораснаха децата.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД