Просветното министерство ще промени наредбата за оценяването на учениците и още от есента ще има нови правила за писането на оценки, съобщи вчера Даниел Вълчев и мотивира промяната с масовото писане на шестици. За пример министърът посочи решението на учителите от Френската гимназия в София да напишат на всички ученици пълни шестици за годината по всички предмети. Така всички ученици с отличен успех ще получават месечна стипендия от 21 лв.
Промените ще ограничат възможностите за необоснована преценка от страна на учителя. Една от идеите е годишните оценки да се оформят като средноаритметично от срочните резултати на ученика. "Подобно изискване имаше преди време, но впоследствие е отпаднало по неясни причини", посочи министърът.
Според сегашната наредба срочните оценки се оформят от учителя по дадения предмет, като се отчитат знанията на ученика и се взимат предвид текущите оценки. Учителят оформя и годишната оценка на същия принцип - отчита знанията на децата и взима предвид резултатите им от първия и втория срок, но може и да не се съобрази със срочните оценки. "Не съм против учителят да има повече възможности при оценяването, но те да бъдат в определени рамки и тази тема ще дискутираме с учителите и директорите", заяви Вълчев.
"При писането на високи оценки дори има занижаване на критериите. В последните години има трайно увеличаване на отличните оценки - текущи, срочни и годишни, а в същото време качеството на образование не може да се оцени като бързо развиващо се в положителната посока", посочи Вълчев. Българската скала за оценяване е много опростена, но въпреки това засега тя няма да се променя, допълни той.
МОН ще предприеме и мерки за въвеждане на система за стандартизирано външно оценяване.
НОВОСТ
С 15 минути ще се увеличи времето за писане на преразказа на непознат текст на изпита по български език и литература за гимназиите. Догодина седмокласниците ще пишат преразказа за 1 час и 30 минути вместо за 1 час и 15 минути, както беше тази година, съобщи още Даниел Вълчев. Според него не са се оправдали притесненията, че децата няма да се справят на преразказа. Въпреки това много от тях споделили, че времето за преразказа им се сторило малко, докато 50-те въпроса от тестовете са решили за по-кратко от предвиденото време.
Ето според мен как трябва да се формира годишната оценка. Във всеки от учебните срокове учениците трябва да получат поне 4 оценки. В края на всеки срок да се провежда пълен изпит върху целия материал по всички предмети; по математика решаване на задачи от всички типове; по литература писане на съчинение-разсъждение или отговор на литературно питане. Темите да бъдат общонационални, за да се уеднаквят критериите и изискванията.
Оценката от изпита да има тежест равна на половината от тежестта на останалите оценки.
Децата на социално-слабите родители да получават стипендия независимо от техния успех.
От останалите деца 30-те процента с най-високи оценки да получат стипендия.