"Аз помолих властите в България и Румъния да ми предоставят пълни данни за първата фаза на прилагане на тази заповед, откакто са в ЕС. Но до този момент не съм получил такива данни. Иска ми се да вярвам, че и двете страни напълно разбират важността на сътрудничеството между страните-членки в контекста на европейската заповед за арест и екстрадиране и че ще дадат в най-скоро време поисканата информация", каза Фратини.
Фратини изрази задоволството от факта, че през 2005 г. са издадени около 6900 европейски заповеди за арест, което е почти два пъти повече в сравнение с 2004 г., които са довели до арестуването и екстрадирането на около 1700 заподозрени. Той подчерта също, че конституционните трудности, които е имало в Германия, Кипър и Полша по този въпрос, са били разрешени. Най-много подобни заповеди са издали Полша, Франция, Литва и Испания.
"Един от терористите, отговорни за атентатите в Лондон през юли 2005 г., бе екстрадиран от Италия във Великобритания в рамките на две седмици благодарение на влизането в сила на европейската заповед за арест и екстрадиране", отбеляза Франко Фратини.
Позиция
Италианският политик Лука Дзая поиска София и Букурещ да бъдат поставени в чакалня за ЕС. Зам.-председателят на областното ръководство на провинция Венето определи влизането на двете страни в съюза като "пагубно" за земеделието на Европа. "Не е възможно тези две страни с изостаналите си земеделски системи да влязат на равни начала на нашите пазари, без да гарантират сигурност и качество на хранителните продукти, респект към околната среда и други изисквания", каза Дзая. Той допълни, че е нереално да наваксат 50-годишното си закъснение за пет месеца.