ДПС готви предложения в проекта за промяна на закона за местните избори, чрез които да се избегне уседналостта, която той въвежда. Това казаха депутати от движението. Те обмислят да предложат да се върне старият начин на гласуване - вотът да се упражнява по постоянен адрес, а онези, които желаят да гласуват по настоящ, да заявяват това две седмици преди изборния ден. Окончателният текст на ДПС ще е готов днес, когато изтича срокът за внасяне на предложения между първото и второто четене.
Приетият общ законопроект за второ четене разгневи силно хората на Ахмед Доган. Според него ще се гласува по постоянен адрес, ако той съвпада с настоящия. Избирателят ще може да гласува и по настоящия си адрес, но само ако го има 10 месеца преди изборния ден. Така изселниците от Турция, повечето от които имат само постоянен адрес у нас, няма да могат да гласуват на местния вот. На тях им се отрязва и възможността да заявят тепърва настоящ адрес, тъй като изборите ще са след 3-4 месеца. От ДПС обаче наблягат на факта, че много граждани, които живеят в България, също ще бъдат лишени от правото си на глас, ако този текст остане в този си вид.
Възможно е текстът на ДПС да бъде подкрепен и от част от БСП. Проектът на Мая Манолова и група соцдепутати предвиждаше възможност да се гласува и по постоянен, и по настоящ адрес. Той бе приет на първо четене, но впоследствие в общия законопроект бе предпочетен текстът на Иван Сотиров (ОДС). НДСВ и опозицията обаче почти сигурно ще подкрепят уседналостта. Възможно е, ако тя се приеме, ДПС да опита да сезира Конституционния съд.
|
|