Агенция "Фокус": Закъснява ли българското Народно събрание със синхронизацията на законодателството ни с това на Европейския съюз?
Красимир Каракачанов, ВМРО: Не мога да кажа, че закъснява. Даже на моменти прекалено много избързва и не остава достатъчно време за дебати по определени закони. Не точно дебати, а по-скоро сериозно обмисляне...
Например това с ракията е класически пример за простотия. Ефектът е точно обратният - докато сега във всяко село имаше по един казан, в който всички си правиха ракията и все пак и казанджията бе известен и казанът беше по стандартите на българския потребител, сега тези казани се разграбиха и вместо да има по един, във всяко село има по десет в къщите. Ефектът е нулев. Подобни стахановски подходи в законодателството имат обратен ефект... Има неща, които трябва да се съобразяват с реалностите, а не да се прилагат по стахановския метод - "Ура" и "Давай".
Кратка справка в помощ на младите читатели, незапознати с имената от отдалечаващото се минало. Алексей Стаханов (1905 - 1977) е съветски ударник, чието име се превръща в нарицателно за наднормен труд. През 1927 г. постъпва на работа във въгледобивна шахта, през 30-те години започва да постига немислими резултати. В нощта на 31 август 1935 той регистрира световен рекорд по въгледобив: преизпълнява дневната норма до 1350%; на 19 септември прави нов рекорд - 207 тона кюмюр за една смяна при норма 7 тона!
По спомени на работили с него методът му се заключавал в това, че заедно с него работели още няколко човека, които му помагали и откарвали въглищата - това му дава възможност да постига рекорди, надминаващи разумните размери.
Родните парламентарни стахановци обаче ползват друг метод - един депутат работи за няколко, гласувайки с картите им. От друга страна - 7 милиона и нещо граждани се трудят анонимно, за да обезпечат работата на 240 депутати. И по този начин законодобивът се увеличава до немислими размери. Само дето въпросните нормативи - като например горецитирания за ракията, стават главно за подпалки за нелегалните казани...
|
|