:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,742,213
Активни 734
Страници 27,116
За един ден 1,302,066

САЩ признават блогърите за журналисти

Новият статут дава повече права на пишещите в интернет
Снимка: Ройтерс
Американският войник Колби Базъл спечели наградата "Блукър" за най-добра книга за войната в Ирак. Дневникът му "Моята война" започва като блог, в който Колби разказва преживяванията си от Ирак.
Професионалните блогъри в САЩ скоро ще имат статут на журналисти. Това гласи добавка към закона за свободно разпространение на информацията, която дава право на блогърите, също както журналистите, да не разкриват източниците си. Текстът беше приет от съдебната комисия към Камарата на представителите. След окончателното му гласуване блогърите ще могат да се позовават на същите закони, както и колегите си в официално признатите медии.

По дефиниция "журналист" вече ще бъде всеки, който "събира, обработва, фотографира, прави аудиозапис, пише, редактира, съобщава или публикува събития от вътрешни или международни новини или други събития от публичен интерес и по този начин ги прави достояние на обществеността".

В 32 от 50-те американски щата има закон, защитаващ журналистите, но няма общ закон, който да дава дефиниция кой е журналист. По тази причина блогърите досега бяха изпаднали в една ниша на неопределеността. Новият закон за свободно разпространение на информацията обаче е преработен специално с цел да изравни техните права с тези на журналистите. Като цяло тенденцията в САЩ е те също да получат повече права както "официалните" си колеги. Доказателство за това е делото от 2006 г. срещу 2 информационни сайта, които публикуваха предварителна информация за продукти на Apple преди излизането им на пазара. Тогава калифорнийски съд отсъди в полза на блоговете с мотива, че няма закон, който може да различи тяхната работа от тази на журналистите, следователно те също имат право да защитят източниците си на информация.

Според определението професионален блогър е този, който изкарва пари от своя блог или се издържа само от него. Подобна трактовка обаче е доста разтеглива, тъй като не указва точния размер на приходите, за да се счита даден блогър за журналист, коментират експертите.

Законът за свободно разпространение на информацията не защитава нито блогърите, нито журналистите, в случай че става въпрос за заподозрени в тероризъм или когато се накърнява сигурността на Америка, ако е застрашен човешки живот или при изтичане на търговски тайни. Те са длъжни да разкрият информаторите си и в случай на нарушение на щатските и федералните закони или когато "неразкриването на информация противоречи на публичния интерес".

Законът трябва да бъде гласуван в двете камари на парламента. Това е възможно да стане до края на тази календарна година, прогнозира депутатът Рик Баучър, един от авторите на поправката.

Силата и влиянието на блогърите растат и отражение на това е намерението на група американски автори на новинарски сайтове да създадат профсъюз. По този начин те се надяват да се сдобият с привилегии като здравни осигуровки, да имат възможност да сключват колективни договори и да оказват защита на своите членове като организация, но също и да си изработят професионален кодекс. По сходен начин в началото на 80-те се обединиха и писатели, и журналисти на свободна практика.

Организаторите се надяват че бъдещият профсъюз ще покаже, че блогърите стават все по-професионални (принципно част от блогърите са си професионални журналисти), а също и да подчертаят голямото си влияние върху предизборните кампании на двете основни партии. В много случаи влиянието на някои политически блогове се усеща и в кулоарите на властта. Блогъри се допускат наравно с журналистите на официалните пресконференции в Държавния департамент, Конгреса, Сената и други държавни институции в САЩ.



ИМЕНА

В света съществуват 72 млн. блога по данни от май. Автори са както политици, които си правят реклама чрез личните си страници, така и професионални журналисти (в. "Вашингтон пост" например окуражава журналистите си да поддържат свои лични блогове). Един от най-влиятелните интернет журналисти е Мат Дръдж, собственикът на drudgereport, когото мнозина посочват като главен виновник за провала на Джон Кери в президентските избори през 2004 г. През 2006 г. сп. "Тайм" включва бившия продавач в магазин сред 100-те най-влиятелни личности в света. Може би един от най-популярните уебсайтове в света е канадският NowPublic - тази година те успяха да реализират печалба от $10 млн. NowPublic се списва от читателите си - днес той има над 97 000 автори от 140 страни.

В България пък за защита на блогърите не става и дума. Точно обратното. Михаил Бозгунов беше привикан "за справка" в полицията заради публикации в сайта си във връзка с протестите в подкрепа на Странджа. Блогърите са преследвани и в други държави - двама китайци попаднаха в затвор в Сингапур за антимюсюлмански публикации. Египетският блогър Карим Амер беше осъден на 3 г. затвор за обида на президента Хосни Мубарак. А Судан експулсира Ян Пронк, който изложил в интернет мнението си за ръководството на суданската армия.
1972
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД