Облаците над Би Би Си се сгъстяват напоследък, след като бяха разкрити измами с телевизионните игри. |
Най-много шум и глоба от 50 000 британски лири предизвика гафът със "Синият Питър", ("Blue Peter") - детско предаване с близо 50-годишна история. В едно от юлските издания преките линии изведнъж пропадат в разгара на телефонна игра. За да се справи с критичната ситуация, "съобразителна" служителка дръпва случайно момиченце от публиката, завежда го в стаята на персонала и му казва верния отговор. После го включва в ефир от телефон в студиото и го обявява за победител в играта. За "адекватната" си реакция служителката дори получила поздравления от продуцентите на предаването. Програмният директор не съобщава за случилото се на ръководството на Би Би Си, а 40 000 обадили се деца остават излъгани.
Измамата обаче забелязал родител, който сигнализирал в британския СЕМ - OFCOM. В резултат медийният регулатор глоби Би Би Си с 45 000 лири за сериозното нарушение и за използването на дете в измамата. Заради повторението на злополучното предаване телевизията си навлече и още 5000 лири санкция. Изпълнителният директор на регулатора Ед Ричардс предрече драконовски мерки срещу подобни нарушения в бъдеще. "Ако продуцентите на игрите искат хората да продължат да си харчат парите за обаждания, трябва да покажат честност към аудиторията си," заяви Ричард Айър, ръководител на вътрешното разследване по случая.
В последните две години са регистрирани още 6 случая на измами в тв игрите по Би Би Си. В четири от тях наградите прибрали членове на екипа въпреки хилядите настойчиви обаждания. Едно от предаванията симулирало игра "на живо", която всъщност се излъчвала на запис. В другите два скандални случая наградите грабнали несъществуващи лица, изфабрикувани заради липса на реално обадили се зрители.
Генералният директор на телевизията Марк Томпсън заяви, че ще има "нулева толерантност" към следващи подобни прояви. "По-добре едно предаване да падне от ефир, отколкото да мами зрителите си", допълни медийният бос, след като за малко не изгуби поста си заради тв гафовете.
След нашумелите скандали зрители поискаха оставката на Питър Финкам, шеф на Би Би Си 1. Скандалите ще се отразят негативно върху редовните благотворителни акции на компанията, прогнозират медийни анализатори на Острова. Много от нарушенията са допуснати в предавания, които събират средства за благотворителни каузи.
Би Би Си обаче не е сама на това поприще. Рекордьор по платени глоби за измама е предаването Brainteaser по английския Канал 5. Пет пъти шоуто е раздало печалби на несъществуващи лица или членове на екипа. За нарушенията OFCOM наложи глоба от 300 000 лири. Среброто в санкциите си заслужи тв играта "Вие отговаряте, ние плащаме" ("You say, we pay") по Канал 4. То трябваше да плати 50 000 лири заради предварително избрани победители и подвеждане на повече от милион зрители.
Заради скандал от същото естество шефът на телевизията GMTV Пол Корли подаде оставка. През юли едно от сутрешните шоута на телевизията прибра по 2 лири от 6 млн. души за игра. Наградите от 20 000 лири и спортен автомобил били предварително разпределени между подставени лица. В опит да си върне репутацията GMTV обяви, че ще раздаде 250 000 лири за благотворителност.
У НАС
За разлика от регулатора на Острова в България СЕМ не следи за подобни измами, обясни медийният експерт доц. Нели Огнянова. У нас СЕМ и Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) следят единствено дали тв игрите изписват цената на смс-ите. Но дали наградите понякога се раздават на хора от екипа или на фалшиви лица, никой не знае. На този етап няма прозрачност, контрол и глоби. Сред най-важните мерки, които се очаква да бъдат взети спешно във Великобритания, е телевизионните игри с награди да бъдат регулирани чрез закона за хазарта, както е с покера, бингото и рулетката. У нас такива мерки не са планирани. В България единствената лицензирана като хазартна игра е "Треска за злато". На практика дори и да лъжат участниците, другите тв игри ще останат ненаказани. А зрителите ще продължават да обвиняват лошия си късмет за натрупаните телефонни сметки.