Косовският премиер Агим Чеку (първият вдясно) прие през уикенда в Прищина делегацията на тристранната контактна група САЩ, ЕС и Русия. |
"Всички варианти са на масата, а споразумението зависи от Белград и Прищина. Ако и двете страни желаят такова развитие на нещата, за посредниците от тройката (САЩ, ЕС и Русия) могат да бъдат приемливи всякакви решения, по които има съгласие", обяви Волфганг Ишингер, дипломат от кариерата и представител на ЕС в контактната група, цитиран от изданието.
Досега темата за подялба на Косово беше табу. ЕС, САЩ и Русия, които осъществиха в края на миналата седмица в Белград и Прищина поредица от срещи и разговори за бъдещето на областта, не успяха да постигнат никакъв напредък, отбелязват местните медии.
"Преговорите през уикенда бяха окачествени като последен шанс за излизане от задънената улица. Лидерите на етническите албанци заявиха, че ще приемат само независимост, докато лидерите на Сърбия отказват категорично дори да обсъждат този въпрос. Западните страни предложиха ограничена форма на независимост за областта, но Русия не позволи резолюцията за това да бъде одобрена от Съвета за сигурност на ООН, докато Белград не се съгласи. Вариантът да се раздели Косово, като населената със сърби северна територия се отдели и остане част от Сърбия, бе разглеждан като евентуален изход от задънената улица" констатира в. "Политика". Изданието все пак уточнява, че двете страни имат резерви и към този изход.
Такъв вариант е предлаган от влиятелни кръгове в Белград, но се отхвърля както от албанските лидери в Косово, така и от много сърби, които живеят в отделни анклави в южната и източната част на областта. Те се опасяват, че ще трябва да напуснат домовете си и да оставят на албанците исторически и религиозни паметници като манастирите Грачаница, Печ, Призрен и Дечани, смятани от Белград за люлка на сръбската духовност.
ПРЕТЕНЦИИ
"Искаме Войводина да получи положение, равноправно на Сърбия или може би на Косово, ако тази област остане в състава на държавата. Единственото решение е федерализация на държавата Сърбия", заяви бившият комунистически функционер Живан Берисавлевич, цитиран от сръбския в. "Дневник". Според него Белград вероятно ще се опита да компенсира евентуална загуба на Косово с отхвърляне на автономията на Войводина. Берисавлевич не изключва да се интернационализира въпросът за Войводина, ако политическият елит в Белград остане "глух" за исканията й за самоопределение.