Предстои на част от персонала да бъдат прекратени трудовите договори, на една част поради намален обем работа, а на друга поради съкращение в щата. Как следва да се процедира с бременни работнички? Доколкото знаем, има нови правила за уволнение на бременни.
Трудовото ни законодателство съдържа редица норми, които поставят бременните и жените - майки на деца до определена възраст, под специална закрила. В поредица от текстове (Специална закрила на жените, чл. 307-313а от КТ) са уредени специфични правни режими, отнасящи се до защита на бременните жени и кърмачките, стаи за жени, трудоустрояване на бременни жени или кърмачки, командироване на бременни жени и майки с деца, надомна работа и други. Това е така, защото в Конституцията ни има текст - чл. 47, според който жената майка е под особената закрила на държавата.
Специална закрила срещу уволнение е въведена и за бременни и жени, майки на деца до 3-годишна възраст, както и на жени, които ползват отпуск поради бременност.
Съгласно чл. 333 от КТ:
А/ Работничка или служителка, която ползва отпуск за бременност и раждане, може да бъде уволнена само при закриване на предприятието, т.е на основание чл. 328, ал. 1, т. 1 от КТ (чл. 333, ал. 6 от КТ). В този случай не се търси съгласие от инспекцията по труда.
Б/ Бременна работничка или служителка може да бъде уволнена само: при закриване на предприятието (чл. 328, ал. 1, т. 1 от КТ);
- при отказ да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност (чл. 328, ал. 1, т. 7 от КТ);
- когато заеманата длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност (чл. 328, ал. 1, т. 8 от КТ);
- за освобождаване на заеманата длъжност поради завръщане на работник или служител, който е предсрочно освободен и е заемал преди това същата длъжност (чл. 328, ал. 1, т. 9 от КТ);
- при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор (чл. 328, ал. 1, т. 12 от КТ);
- както и без предизвестие на основание чл. 330 от КТ, ако бъде задържана за изпълнение на присъда и при дисциплинарно уволнение.
В случаите на дисциплинарно уволнение това може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда, за останалите случаи обаче не се търси съгласие от инспекцията по труда.
Трябва да се има предвид обаче, че бременността следва да е заявена пред работодателя, за да задействат горните текстове, т.е. горните закрили за бременните. Според чл. 313а от КТ бременната работничка/служителка ползва тези закрили след удостоверяване на състоянието си пред работодателя с надлежен документ, издаден от компетентните здравни органи. Видът на самия документ не е посочен, но във всички случаи той следва да бъде медицинско удостоверение, издадено от здравния орган, който е овластен в рамките на своята компетентност да регистрира и да следи състоянието на бременната жена. Казано по друг начин - самият факт на съществуване на бременността не е достатъчно основание, за да може съответната жена, позовавайки се на него, да има право да ползва правата си, ако тя предварително не е удостоверила пред работодателя си този факт по посочения в закона начин.
При прекъсване на бременността работничката или служителката по ал. 1 е длъжна в 7-дневен срок да уведоми работодателя.
В/ работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст, може да бъде уволнена само с предварително разрешение на инспекцията по труда при:
- при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата (чл. 328, ал. 1, т. 2 от КТ);
- при намаляване обема на работата (чл. 328, ал. 1, т. 3 от КТ);
- при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата (чл. 328, ал. 1, т. 5 от КТ);
- при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът или служителят не отговаря на тях (чл. 328, ал. 1, т. 11 от КТ);
- при дисциплинарно уволнение (чл. 330, ал. 2, т. 6 от КТ)
Режимът на уволнение за бременни или ползващи отпуск поради бременност и раждане е "по-стегнат", по затруднен за работодателите.
|
|