Турция е на прага на нов раздор в правителството и парламента, след като управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) издигна отново кандидатурата на външния министър Абдула Гюл за президент.
През май тази година именно кандидатурата на ислямистки настроения Гюл за държавен глава предизвика политическа криза. Тя доведе до масови протести, предупреждение на военните към правителството и в крайна сметка предсрочните избори. Тогава обаче проислямистката ПСР на Реджеп Ердоган имаше много по-малко мнозинство в парламента. През юли ПСР удържа смазваща изборна победа, която според анализаторите е реакцията на избирателите срещу намесата на военните в политиката.
Външният министър обяви кандидатурата си вчера преди обяд. Веднага след това той започна преговори с опозиционни лидери. За да бъде избран, са нужни две трети от гласовете в турския парламент - меджлиса. Управляващите разполагат с 341 гласа в 550-местния парламент, а за избора са им нужни 367 гласа. Първото гласуване ще бъде на 20 август, но се очаква изборът на нов държавен глава на Турция да се проточи до 28 август. В същото време на 21 октомври в страната ще се проведе референдум за промяна в конституцията, с която президент ще се избира не от парламента, както досега, а пряко от гласоподавателите.
Дениз Байкал, лидерът на опозиционната Народнорепубликанска партия, предупреди вчера, че Гюл представлява "идеологията на ясно определени кръгове, които не възприемат републиканските ценности".
Според Ройтерс въпреки ислямисткото си минало Абдула Гюл дава надежди да се превърне в силен държавник от ранга на Тургут Йозал. 56-годишният Гюл е добър дипломат, който външно прилича на Джордж Клуни, знае отлично английски език и е проевропейски настроен. В същото време привържениците на светската власт в Турция потръпват при мисълта, че един ислямист ще стане главнокомандващ на втората най-голяма армия в НАТО.