:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,682,040
Активни 767
Страници 24,605
За един ден 1,302,066

Шахматът ни иска олимпийско признание

Само така държавата ще ни обърне внимание и няма да вегетираме, твърди президентът на федерацията Стефан Сергиев. Ще разгледаме въпроса, обещават от БОК
Снимка: Борислав Николов
Веселин Топалов (вляво) стана световен шампион в края на 2005 г. и започна надпреварата на политиците за снимка с него - в случая в кадър са президентът Георги Първанов (вдясно) и председателят на ДАМС Весела Лечева.
Шахматът да бъде признат от българския олимпийски комитет (БОК) за олимпийски спорт. Подписка с това искане се събира от близо месец между шахматисти, клубовете и любители в цялата страна.

На пръв поглед идеята е ексцентрична, нищо, че е гласувана и приета на заседание на УС на шахматната ни федерация (БФШ). Според решението "събраните подписи трябва да бъдат представени в БФШ не по-късно от 15 септември 2007 г. След подреждането им ще бъдат оформени 2 папки. Едната ще бъде връчена на председателя на БОК г-жа Стефка Костадинова, а другата на г-н Светослав Спасов - председател на комисията за децата, младежта и спорта в Народното събрание".

БФШ смята, че има "всички основания да настоява шахматът да бъде признат за олимпийски спорт, така както са го признали в много страни по света, защото вече 80 г. се провеждат шахматни олимпиади, защото шахматът е един от най-популярните спортове в света".

По думите на президента на федерацията Стефан Сергиев



древният спорт е признат

за олимпийски в 65 държави



Но главната цел е друга. "В България нещата при финансирането на спорта са поставени така: ако си олимпийски спорт, получаваш повече субсидии, ако не - оставаш на улицата и се оправяш сам. При това положение шахматът няма никакви перспективи и в бъдеще. Влизането му в олимпийското семейство ще донесе както повече финанси, така и повече внимание и алтернативни начини за развитие. Сега дори и частни фирми ни отказват спонсорство с мотива, че не сме олимпийски спорт", обяснява Сергиев.

Според него сегашното положение е обидно за престижен спорт като шахмата, излъчил световни шампиони и при мъжете (Веселин Топалов), и при жените (Антоанета Стефанова). "Отношението в България към нашия спорт от страна на институциите е направо подигравателно. Дори в съседните страни, които само могат да мечтаят за нашите успехи, положението е по-добро, да не говорим за развитите страни, където шахматът е държавна политика. Ако успехите ни бяха постигнати другаде, там шахматът щеше да е спорт №1. Давам ви пример - в Русия Крамник получи държавно отличие, носят го на ръце, а тук с Веселин Топалов политиците само се наснимаха и веднага го забравиха. За държавно отличие и дума да не отваряме. А какво да кажем за Антоанета Стефанова, нейната титла мина съвсем между другото", обяснява Сергиев.

Той припомня, че преди година - след титлата на Топалов, дори е имало заседание на парламентарната спортна комисия. "Обещаха ни се много неща, но всичко си остана дотам", спомня си шефът на БФШ.

Сега според него шахматът получава пари от ДАМС само за участията по световни и европейски първенства. Но нямало средства за издръжка дори на офисите на федерацията, а хората там работели без заплати. Справка в сайта на ДАМС показва, че предвидените за тази година държавни субсидии за БФШ са 198 360 лв. (134 392 за спортна дейност и 63 968 за клубовете). За сравнение - федерацията по ски например, която в близките 50 години няма да има дори медалист на голямо състезание, ще получи 798 740 лв. (670 420 за дейност, 90 000 за клубовете и 38 320 за олимпийска подготовка).

Сергиев смята, че подписката е



последен шанс да се

спаси българският шахмат



"Ние не се оплакваме, просто такава е ситуацията в България, но не можем да стоим със скръстени ръце. Ще опитаме да се преборим. В противен случай ще трябва да кажем на шахматистите "оправяйте се както можете".

Шефът обяснява, че искане шахматът да бъде признат за олимпийски спорт е имало преди година и половина, но тогава БОК го отхвърлил. "На думи всички поеха ангажимент, а като се стигна до гласуване, нямаше нито един глас "за", спомни си Сергиев.

За подобно нещо си спомни и генералният секретар на БОК Белчо Горанов. "Тогава Изпълнителното бюро отхвърли това предложение. Сега не зная какви аргументи ще представят", обясни той.

Според Горанов има една основна пречка: и МОК не признава шахмата за олимпийски спорт. "Има страни, в които този спорт е "олимпийски", тябва да се разровим и да видим каква е практиката. Няма нищо лошо и БФШ да е член на БОК. Кой знае какви дивиденти няма да извлекат от подобно членство, при тях сигурно е въпрос на чест и престиж", предполага Горанов.

Въпреки това той се ангажира казусът да бъде докладван пред Изпълнителното бюро и там да бъде разгледан "съвсем сериозно". "Не казвам нито "да", нито "не". Ще изчакаме тяхното писмо, ще видим аргументите им и ще действаме по процедура", завърши той.

Според Сергиев подписката ще бъде предадена в БОК към 20 септември. Дотогава с нея ще бъдат ангажирани освен шахматистите и "видни общественици, писатели, художници, артисти, дейци на науката, културата и изкуството, просветни дейци, лекари, инженери, учащи се. Подписката върви. Сега не искам да разкривам кои известни имена ще застанат зад нея, защото искам първо да видим какви са настроенията сред шахматната общност, да се преброим, а не само да се оплакваме. Като сме готови, ще внесем подписката, ще дадем и пресконференция", завърши Сергиев.



-------------

КАРЕ

Докато в България тече подписката, в Азия взеха революционно решение. Олимпийският комитет на този континент (ОКА) реши да включи древния спорт в програмата на Азиатските игри в Гуанджоу (Кит) през 2010 г. За целта международната шахматна федерация FIDE бе уведомена с писмо от президента на ОКА Шейх Ахмад ал Фахад ал Сабах и веднага обеща да помогне при организацията на шахматния турнир.
Снимка: архив "Сега"
Докато беше световна шампионка (2004-05 г.), Антоанета Стефанова дори бе използвана като коз за освобождаването на българските медици в Либия и посети част от заразените със СПИН деца, като им раздаде подаръци и дори игра шах тях. След година Ети вече търсеше под дърво и камък средства, за да си наеме треньор за защитата на титлата...
888
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД