Почти всички загинали са в градовете Писко и Ика. На централния площад в Писко вчера имаше 50 трупа направо на паважа. Около тях седяха плачещи и отчаяни роднини, които не знаеха какво да правят. Подобна гледка можеше да се види и на други места в града, както и в Ика.
Моргите са пълни със загинали. Това принуждава хората да държат по улиците труповете на роднините си. Болниците са пък пълни с ранени. Градът е дал най-малко 200 жертви, а 40 на сто от постройките са в руини. В Ика има над 20 000 разрушени дома. Там около 90% от населението е без покрив. Няма ток и телефон. Не достигат вода и храна. И в двата града са открити полеви болници, но те не могат да помогнат на всички пострадали. С решение на властите научноизследователският кораб "Хумболт" временно е преоборудван като болница за операции. Корабът вече акостира в Писко.
В градчето Чинча на 200 км южно от Лима ранените лежат върху пода на болницата "Сан Хосе", чиито стени са рухнали. "Не знам какво да правя, как да й отдам последна почит", безутешно разказва 12-годишният Хосе Флорес край тялото на загиналата си майка. Домът им се срутил, а момчето по чиста случайност било навън.
Разрушенията по панамериканското шосе и щетите по други пътни артерии в района допълнително затрудняват доставката на хуманитарна помощ. След като се завърна от района на бедствието, перуанският президент Алан Гарсия обяви извънредно положение и тридневен траур.
Нещастието за едни е щастие за други: затворници в Чинча се възползвали от бедствието, за да избягат, предаде ИТАР-ТАСС. Стените на затвора се срутили и 600-те затворници са избягали, съобщи зам.-началникът на управлението на затворите Мануел Агилар. Властите са успели да задържат само 29 от бегълците. В същото време техният пример не бил последван от затворниците в Ика, където местният затвор е разрушен частично. Обитателите му са останали по местата си, за да не влошат положението си.
Нови данни се появиха за труса. Вместо 7,9 степен по Рихтер магнитудът му се оказал 8-а степен, твърди Геологическият институт на САЩ. Епицентърът му бил на 145 югоизточно от Лима на дълбочина 40 км под дъното на Тихия океан. Последван е от 9 вторични труса.
ПОМОЩИ
Международният Червен кръст изпраща два самолета с палатки, вода и други стоки и е мобилизирал близо 1 млн. долара помощи от различните си агенции за Перу. Евросъюзът обяви, че ще даде незабавно спешна помощ за 1 млн. евро. Колумбия изпрати 20 тона вода, лекарства, одеяла и други помощи, както и 20 спасители. Бразилия дава лекарства, храна и палатки. Световната програма на ООН по прехраната събра храни за 500 000 долара и подготвя нови пратки.