Сергей Станишев призна, че липсата на катастрофичен пул се превръща в проблем. Той съобщи, че кабинетът ще ползва практиката на Турция и Румъния при разрешаване на въпроса. |
"Турция и Румъния са страни, минали по нашия път. Те са имали подобни проблеми и са стигнали до извода за създаването на катастрофичен пул, който да гарантира възстановяване на имуществото на хората при бедствия", обясни Станишев. И при посещението си в бедстващия Цар Калоян преди два дни министър-председателят подчерта, че българите нямат застрахователна култура. От 1000 наводнени и 28 разрушени къщи в градчето само три се оказаха застраховани.
В момента компаниите отказват да правят застраховка срещу наводнения от природни стихии. Фирмите поставят две условия - застраховките да бъдат задължителни и държавата да участва със средства в т.нар. катастрофичен пул. Освен това трябва да се реши на каква база ще се начисляват застраховките - данъчна или друга. Темата за катастрофичния пул беше широко дискутирана преди две години, но до решение не се стигна. Самият Станишев призна това като слабост.
В интервю за телевизия М-сат премиерът съобщи още, че се обмисля освобождаване на зърно от държавния резерв, за да се успокои пазарът. Кабинетът умува над схемата да закупи фуражно зърно от Унгария за резерва, който пък от своя страна ще пусне стари количества на пазара. Целта е да се успокоят цените на фуражното зърно, което влияе на цялата хранителна верига, обясни премиерът. Хлебно зърно имало достатъчно. Станишев обясни, че в момента има специфична ситуация на задържане на пазара, защото всички очакват цената да стигне максимум. Според премиера има достатъчно количества за зърнения баланс, дори имало резерв за износ.