Бедните ще определят размера на дрехите и на обувките за първолаците по специални таблици, предоставени във всички дирекции за социално подпомагане в страната. В молбите за помощта родителите сами ще записват желания размер. Целта е да не се повтарят миналогодишните гафове, когато много деца получиха обувки и дрешки, които не им стават. Заради сгрешен номер на дрешките жена от Пловдив дори успя да осъди дирекцията за социално подпомагане в града. Съдът постанови социалните служби да й изплатят еднократна сума от 80 лв., защото м.г. не е успяла да ползва полагащата й се помощ. Агенцията за социално подпомагане обаче ще обжалва решението във ВАС. Според тях грешката е, че самата жена не е посочила желания номер.
Тази година еднократната помощ за първолак е 120 лв., но отново ще се дава под формата на дрехи и обувки. Производителите могат да подават оферти до края на август. И тази година в търга могат да участват само кооперации на хората с увреждания. Поръчката трябва да осигури 40 000 чифта детски спортни обувки с цена до 35 лв., като в сумата се включва стойността им, разходите по опаковката и транспорта за доставката.
Дрешките трябва да са изработени от трико, полар, памук, както и смес от памук и ликра или памук и полиестер. Задължително е да имат и сертификат на качество. Якетата трябва да са с качулка и от непромокаем плат на цена до 40 лв. Спортният комплект трябва да е в 2 части, като цената не трябва да надвишава 16 лв., а цените на тениските и на блузата с дълъг ръкав не трябва да са над 4.50 лв. всяка. От всеки вид на облеклата трябва да бъдат доставени по 40 000 бройки. Цветовете ще бъдат описани в самия договор с избраната фирма. Дрехите трябва да бъдат произведени до 10 септември, а якетата до 15 октомври.
ДЕЖА ВЮ
Както и миналата година, Столичната община предупреди, че програмата с безплатните закуски за учениците е пред провал. "Година след скандалите отново сме на изходна позиция", посочва зам.-кметът на София Йорданка Фандъкова. Проблемите са заради ниската цена от 50 ст., с която не може да се осигури качествена храна, както и трудностите за външна доставка в училищата заради липса на подходящи свободни помещения и персонал. Миналата година кметът Бойко Борисов забрани на столичните училища да приемат закуски от "Ърбан Елексир", след като фирмата достави десертчета.
|
|