Молдовски граничар преглежда документите на граждани, отправили се към Румъния. Все повече жители на Молдова си изкарват румънски паспорти, за да могат свободно да пътуват в ЕС. |
Сръбски граждани напоследък откриват, че всъщност предпочитат да са българи - или поне и сърби, и българи. Както съобщи Дойче веле, само от март насам 3400 жители на Сърбия са подали молба да получат гражданство в източната съседка, на която сърбите едно време обичаха да се подиграват като изостанала страна. Този феномен е най-разпространен в Югоизточна Сърбия, където живее малко българско малцинство.
Причините за пълзящата административна българизация са очевидни: със сръбски паспорт в джоба не се стига далеч, откакто страната е обградена на север и на изток от членките на ЕС Унгария, Румъния и България. Особено трудно е да се извади виза за шенгенските държави. Сърбите трябва да представят покана и да преглътнат времеядното висене по опашки пред консулствата в Белград. Ако обаче имаш български или румънски паспорт - нямаш тези грижи.
Ето как във всички държави от така наречените Западни Балкани, а също и в Молдова, се пробуди жив интерес към действителните или мними български или румънски семейни корени, коментира вестникът. Вярно е, че в Сърбия феноменът все още не е масов: според българското Министерство на правосъдието досега само 1200 сръбски граждани са получили български паспорт. Но ако западната интеграция на Сърбия продължава да се бави, интересът би могъл да достигне доста по-високи равнища. Досега Сърбия няма дори споразумение за асоцииране с ЕС, което е първа стъпка към членството.
В Македония, чието славянско население много по-лесно може да докаже български корени, броят на кандидатите за български паспорт непрекъснато нараства. Наистина, Македония има споразумение за асоцииране с ЕС и се води кандидат за членство, но все още няма дори дата за начало на преговорите.
Много по-масов е този феномен в Молдова, и то от години. Бившата съветска република с население от близо 4 милиона, която се намира под силното политическо и икономическо влияние на Русия, извлича определена изгода от новата съседска политика на ЕС, но за разлика от Черна гора, Македония, Босна и Херцеговина, Албания и Сърбия в момента няма дори теоретични шансове за еврочленство. Според заслужаващи доверие оценки стотици хиляди молдовци вече са подали молби за румънско гражданство. В Приднестровието пък, което се отцепи от Молдова и всъщност е московски протекторат, много лесно се получава руско гражданство. То също е привлекателно за молдовците, които търсят работа не само в Европа, но и в Русия.