Просветното министерство ще продължи политиката си по оптимизация на училищната мрежа, стана ясно при отчета на министър Даниел Вълчев за втората година от мандата на правителството. Вчера той лансира идеята броят на децата в клас да се увеличи. Право да обучават повече ученици в една паралелка може да получат по-търсените училища и в това няма нищо лошо, заяви министърът. Той обаче не уточни как ще се определя кои училища са търсени. Вероятно идеята на МОН ще бъде записана в новия закон за училищното образование, който ще замести сегашния закон за народната просвета. В проекта вероятно отново ще има максимален брой деца, които могат да учат в един клас. Засега не е ясно обаче как промяната би се отразила на качеството на обучението.
В момента в паралелките от I до IV клас може да има от 16 до 22 деца. За по-горните класове минимумът е 18 ученици, а максимумът - 26. Критериите са от 1990 г., но са измерими със световните стандарти. В САЩ средно в клас се обучават от 22 до 26 деца. Резултати от наскоро проведен експеримент показват, че клас с по-малко деца дава по-добри резултати - дисциплината се подобрява, а учителят има време да обърне повече внимание на всеки поотделно.
Предложението на Вълчев е продължение на предприетата от МОН и подкрепяна от Световната банка политика на закриване на училища и паралелки. Само за тази година ще бъдат закрити 124 училища. Наскоро просветният министър обяви, че от учебната 2008/2009 г. няма да има слети паралелки.
Министърът лансира и още една идея - училищата сами да определят щата на учителите. Така те ще решават дали да работят повече учители, но с по-ниски заплати или обратното. Просветният министър отново бе категоричен, че до края на годината не може да има увеличение на основните заплати на педагозите. Трите учителски синдиката настояват за увеличение на възнагражденията през октомври и януари, така че общият ръст да е 100%. Ако няма увеличение на заплатите, профсъюзите обещават стачка на 15 септември и бойкот на първия учебен срок, което ще блокира приключването на цялата учебна година.
Новата учебна година ще започне в един и същи час във всички училища в страната под звуците на националния химн и с издигане на националното знаме. Този ден е неуместен за стачки, заяви Вълчев. Той обаче не се ангажира дали ще продължи да настоява за скок на учителските заплати с 25% от 1 януари, както предложи през юни. Всичко зависи от макрорамката на бюджета за 2008 г., за която ще има яснота до 5 септември, когато са преговорите със социалните партньори, заяви вчера министърът. Вълчев прогнозира, че догодина ще влезе в сила модел за кариерно развитие на учителите. Също за 2008 г. от МОН се надяват 15-те милиона за добавки, т.нар. диференцирано заплащане, да се удвоят.
КОНТРОЛ
Висшите училища трябва да намерят начин след първата и втората година да отсяват студентите и да остават да учат тези, които наистина са добри, заяви просветният министър. Според Даниел Вълчев финансирането на държавните университети ще зависи само от броя на реално записаните първокурсници и висшите училища имат интерес да намаляват броя на студентите си. За първи път тази година броят на отпуснатите от държавата места във вузовете са повече от желаещите да учат, но това не означава намаляване на качеството, посочи Вълчев.