Некачествени ремонти и различни повреди по микроязовирите на Цар Калоян са едни от важните причини за потопа в градчето преди две седмици. Освен това и двата язовира "Езерче" 1 и 2, които изпуснаха водите си, са били с променено предназначение и са били използвани като рибарници вместо за напояване. Това заявиха вчера в Русе специалисти от БАН. Те бяха поканени от ГЕРБ на двудневни огледи в района.
Двата водоема е трябвало да бъдат празни по време на обилните валежи на 6 август и да поемат приливните вълни. Водата обаче не е била използвана за напояване през пролетта, каквото е предназначението на двата язовира. Вместо това арендаторите са ги превърнали в рибарници и те са били препълнени.
Преди година дигата на "Езерче" 1 е била разрушена и после възстановена, без да се спазват техническите изисквания. Преливникът е бил повреден и не е могъл да изпълни предназначението си. В зоната на скъсване на стената на "Езерче" 2 пък е имало дефект още от построяването на язовира, каза проф. Вангел Василев от Института по водните проблеми при БАН, занимаващ се със сигурността на язовирни стени. Според него стената на първия водоем е била некачествено ремонтирана преди време. Материалът, с който е работено, не е глинест и не е водоплътен. Съоръжението било уязвимо дори при обикновена експлоатация. Специалистите обаче признаха, че обилните дъждове също са причина за бедствието. Според тях не е имало технологично време за предупреждаване на населението, тъй като водата е достигнала до града за около 7-10 минути.
В страната има около 3500 язовира, 2000 от които са микроязовири като "Езерче" 1 и 2. Председателят на Българската асоциация по мелиорации инж. Руслан Кенаров посочи, че финансовият ресурс, който държавата трябва да отдели за превенция на злополуки с язовирите, е по-малък от парите, нужни за преодоляване на щетите след евентуална катастрофа. Според него е недопустимо през 21 век в България валежите да се измерват от хора без квалификация, които по примитивен начин да събират важни данни, ползвани за проектиране и изграждане на съоръжения, от които зависи стопанското развитие на цели области и животът на много хора. От разследване на "Капитал" тези дни се разбра, че данните се събират в 12-литров варел от жена, която не е синоптик, а работи във фабрика за точени кори.
И кой синковец измисли да се продават язовирите?! Да излезе три крачки прд строя да го разцелуват жителите на Цар Калоян. Преди 7 години се надпреварваха да дрънкат, как нямало да има никакви проблеми с контрола и регулирането, как държавата ставала по-силна, като се оттегли от икономиката (а водоемите за тези малоумници са само икономика, не са екология, напояване, енергетика, сигурност). Същото като с горите, електроразпределението и т.н.
(Продадоха даже самия контрол - поне в строителството. Сега човек не смее да си купи жилище в новите сгради).
Снишили са се и мълчат. Вестниците също не смеят да питат. Но вината, както и заслугите, не са анонимни. Ей, Божков, ти, кръглият! Фиууу, извади си пръстчетата от ушите! Кажи, нарочно ли лъга като дърт циганин или от чиста глупост?! И вие, любимци мои от Института за пазарна икономика - на какви позиции бяхте вие по този въпрос тогава? Да се продава! И какво се получи сега?! Защо, в такъв случай, да вярвам на сегашните ви "икспиртизи"?! Кажете ли вече, че навън пече слънце - ще си взимам чадър. Мълчанието ви е равно на признание за вашето шарлатанство.