:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,765,159
Активни 581
Страници 21,626
За един ден 1,302,066

ЕК чака от България заявки за запазени продукти

България и Румъния трябва в най-скоро време да решат кои имена на свои традиционни национални продукти искат да запазят, заяви вчера говорител на Европейската комисия. Продуктите влизат в списък на ЕС, който засега наброява около 800 запазени марки за произход и названия от защитени географски райони.

Всички 27 членки имат запазени продукти, само новоприетите България и Румъния още не са сложили печат върху нещо собствено и специфично за нацията им. Вчера комисията добави към списъка още три продукта - Италия патентова вид ориз, Испания - национална подправка, а чехите - специфичен хляб.

Срокове няма, но като се има предвид, че от внасяне на предложение до одобрението на продукта минават около две години, по-добре е това да стане по-бързо, казаха от Европейската комисия.

Запазените марки често стават повод за съседски разправии. В България например не се гледа с добро око на гръцкото фета сирене, Румъния и Македония преди време се обидиха, че смятаме да запазим "ракия" и "мастика". Претенции имаше и за киселото мляко, за което ЕС наложи "йогурт".



ДОПИТВАНЕ

Вчера стартира поредната кампания за избор на национален символ. До 31 август на http://www.infobulgaria.info всеки гражданин може да даде своето предложение за символ на България. В средата на септември пък ще става селекцията между дадените предложения. Кампанията е на Българската асоциация за бизнес и туристическа информация с подкрепата на МВнР, премиера Сергей Станишев и столичния кмет Бойко Борисов. Засега предложенията се въртят най-вече около мартениците, Седемте рилски езера, кукери и нестинари, хълмът Царевец. Конкурентоспособни са и лютеницата, шкембе чорбата, киселото мляко, ракията. Бозата и баницата също присъстват като знакови елементи на българското.
4
1917
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
22 Август 2007 07:53
Естествено ракията и зелевата чорба! Или пък мастика и айрян!
22 Август 2007 11:20
Да предложим като запазена марка за произход и название "български депутат"...е те такова лакомо и малоумно животно в света нема...и едва ли ще имаме някаква конкуренция...
22 Август 2007 16:29
Едва ли може да се каже, че точно баницата и айряна са ТИПИЧНО български продукти. Тези които са ходили в Турция могат да се съгласят, че и там деня за много хора започва с баничка, наричана обаче бюрек и айран. На целия балкански полуосртов се яде баница само че и казват по различен начин. Шкембе чорба има и в Румъния, и в едно предаване по ВВС, посветено на румънската кухня показаха как се приготвя, и доста прилича на нашата. Само дето не и слагаха чесън и оцет, но не знам дали беше заради телевизионния екип, или по принцип така си я консумират.
А пък лютеницата е придобила международното име Айвар благодарение на словенската Подръвка. Там вече може да се спори дали те не са я гепили от нас. Но в цяла бивша Югославия много семейства все още практикуват правенето на домашна лютеница началото-средата на Септември.
Ракията може да мине, не като име, а като технология и изходни продукти. На повечето народи както на Балканите, така и в останалата част на Европа не им стига въображението от какви плодове да я правят. Най/популярна е сливоата под името сливовица, както я наричат в славянските държави на запад от България, и с това си име се е прочула и в западна Европа(някои и казват шливовица). Гроздова обаче не е толкова популярна, колкото и да не ви се вярва!
Единственото което няма нито в Европа, нито на Балканите е неузрял кашкавал Виртоша за 5 лв. килото.
Предлагам това да е национален продукт!
23 Август 2007 07:53
Що бе, може и хляб със стъкла. Салата с пръст в нея (миналата седмица в Дивака) или българската келнерска темерутщина.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД