България и Румъния трябва в най-скоро време да решат кои имена на свои традиционни национални продукти искат да запазят, заяви вчера говорител на Европейската комисия. Продуктите влизат в списък на ЕС, който засега наброява около 800 запазени марки за произход и названия от защитени географски райони.
Всички 27 членки имат запазени продукти, само новоприетите България и Румъния още не са сложили печат върху нещо собствено и специфично за нацията им. Вчера комисията добави към списъка още три продукта - Италия патентова вид ориз, Испания - национална подправка, а чехите - специфичен хляб.
Срокове няма, но като се има предвид, че от внасяне на предложение до одобрението на продукта минават около две години, по-добре е това да стане по-бързо, казаха от Европейската комисия.
Запазените марки често стават повод за съседски разправии. В България например не се гледа с добро око на гръцкото фета сирене, Румъния и Македония преди време се обидиха, че смятаме да запазим "ракия" и "мастика". Претенции имаше и за киселото мляко, за което ЕС наложи "йогурт".
ДОПИТВАНЕ
Вчера стартира поредната кампания за избор на национален символ. До 31 август на http://www.infobulgaria.info всеки гражданин може да даде своето предложение за символ на България. В средата на септември пък ще става селекцията между дадените предложения. Кампанията е на Българската асоциация за бизнес и туристическа информация с подкрепата на МВнР, премиера Сергей Станишев и столичния кмет Бойко Борисов. Засега предложенията се въртят най-вече около мартениците, Седемте рилски езера, кукери и нестинари, хълмът Царевец. Конкурентоспособни са и лютеницата, шкембе чорбата, киселото мляко, ракията. Бозата и баницата също присъстват като знакови елементи на българското.
|
|