В пещерата Магурата има постоянна температура от 12 градуса и постоянна влажност. Престоят в такава среда може да намали пристъпите на астма и алергии. |
Сред главните причини за увеличения брой болни са замърсяването на въздуха и стресът, обяснява ръководителят на клиниката по алергология в Александровска болница доц. Васил Димитров. На първо място, разбира се, е замърсеният въздух.
Принципът на лечение на астмата и ринита е да се потисне алергичното възпаление, което предизвиква пристъпите, и да се повлияе на симптомите. Трите метода за лечение са спрей, хапчета и имунотерапия с алергени. Като добавка към основното лечение може да се приложи и т.нар. климатолечение, пояснява доц. Димитров. Това означава, че пациентът трябва да бъде изолиран известно време в среда без алергени, т.е. без вещества, които да дразнят организма и да предизвикват пристъпи. Най-подходящите места са такива с постоянна влажност и температура.
Този климат е най-често срещан в пещерите, т.е. допълнителната терапия може да бъде т.нар. спелеолечение. Терминът идва от спелеология, което означава наука за пещерите. При този тип лечение болните спят в пещерите, като се разчита на постоянната температура и влажност, които се поддържат там. В такава обстановка е много по-трудно да се появят алергени, които да дразнят болните. Методът е патентован в Полша през 60-те години на миналия век, където започва лечение в пещери тип "солници". "В пещерите има много приятен микроклимат, постоянна температура, постоянна влажност и общо взето
стерилна обстановка, лишена от бактерии, вируси и алергени
Това е идеята на спелеолечението", казва доц. Димитров.
Място, на което може да се провежда такова лечение е пещера Магурата. Тя се намира на около 25 км от Белоградчик. В пещерата има постоянна температура от 12 градуса и постоянна влажност. През 70-те години там е проведено експериментално лечение на бронхиална астма с 200 души. Пациентите са споделили, че се чувстват по-добре и пристъпите им са намалели. В момента обаче Магурата е в плачевно състояние - няма осветление и никой не я поддържа. При предишния опит в нея е имало 35 легла, сега специалистите твърдят, че не могат да се сместят повече от 20.
При пещерата Магурата природата все още е девствена. Няма даже нито влак, нито автобус, обикновено се ходи с личен автомобил.
Затова и местността около пещерата е подходяща,
твърди доц. Димитров.
Допълнително лечение на астма е провеждано преди години и в Сандански заради мекия и постоянно топъл климат. Според доц. Димитров обстановката там вече не е подходяща, защото температурите са се повишили и градът е пълен с туристи, а лекуващите се имат нужда от спокойствие и тишина.
Лошото при алергиите е, че хората ги подценяват. Тъй като от тях "не може да се умре" те си мислят, че не е нужно да ги лекуват. Почти сигурно е обаче, че един алергичен ринит може да прерасне в бронхиална астма, ако не се лекува. Една от големите заблуди при лечението на алергиите е, че повечето от тях отминават след пубертета. "Това е хронично заболяване, то може да се лекува успешно, но не може да се излекува", казва доц. Димитров. През пубертета настъпват хормонални промени и заболяването може да затихне. Това обаче не означава, че то е отминало, възможно е дори да прогресира.