Кабинетът още не е решил как да помогне на пострадалите при пороите в началото на август в Цар Калоян. Хората могат да получат еднократно по 1000 лв. за най-необходимото. |
Днес в София пристига кметът на градчето Ахмед Ахмедов, за да се срещне с представители на министерството на бедствията и други ведомства и ще постави исканията си. Гагаузов напомни, че експерти вече са започнали да правят оценка на щетите. Затова още не можело да се направи сметка какви са пораженията и каква помощ ще е нужна за отстраняването им.
Шефът на регионалното ведомство допълни, че девет стаи от местно училище ще бъдат предоставени за приютяване на пострадали семейства. В Цар Калоян вече са пристигнали 11 фургона, чакат се и още шест. Според Гагаузов общината има готовност да предостави терен за построяване на жилища, които ще са нейна собственост и ще се дават под наем на хората, докато ремонтират домовете си.
Регионалното министерство ще възстанови републиканската пътна инфраструктура, но градските улици са ангажимент на общината, която пък трябва да бъде подпомогната, обясни още Гагаузов. Министърът на социалната политика Емилия Масларова може да предложи и друга помощ след консултации с кмета Ахмедов. Според Гагаузов тя ще е еднократна - вероятно от около 1000 лв. за покупка на най-необходимата покъщнина, както се процедира и досега.
Само преди дни учени от БАН обявиха, че важна причина за потопа в Цар Калоян са некачествени ремонти и различни повреди по околните водоеми. И двата микроязовира "Езерче" 1 и 2, които изпуснаха водите си, са били с променено предназначение и са били използвани като рибарници вместо за напояване. Те е трябвало да бъдат празни по време на обилните валежи на 6 август и да поемат приливните вълни. Водата обаче не е била използвана за напояване през пролетта. Вместо това арендаторите са ги превърнали в рибарници и те са били препълнени.
Преди година дигата на "Езерче" 1 е била разрушена и после възстановена, без да се спазват техническите изисквания. В зоната на скъсване на стената на "Езерче" 2 пък е имало дефект още от построяването на язовира, обясни проф. Вангел Василев от Института по водните проблеми при БАН, занимаващ се със сигурността на язовирни стени.