Ръководството на Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) намери спорен начин да стегне дисциплината сред своите 15 000 служители, които обслужват жп инфраструктурата на страната и гарите. Според раздадени наскоро листовки генералният директор на предприятието Антон Гинев е подписал заповед за въвеждане на глоби за нарушение на трудовата дисциплина. 5 лв. е удръжката от заплатата за закъснение за работа, 15 лв. - за напускане на работното място по-рано от предвиденото.
Според служители на предприятието вече има наложени такива глоби, въпреки че документът, с който се въвеждат е доста спорен.
Според новата наредба за структурата и организацията на работната заплата от 1 юли в държавните предприятия трябваше да се уточнят "Вътрешни правила за работната заплата". От тази дата е влязло в сила и приложението, подписано от директора на НКЖИ. "Ние съгласувахме вътрешните правила със синдикатите и техните лидери се подписаха под протокол, че са съгласни", каза пред "Сега" шефката на "Човешки ресурси" в предприятието Лиляна Веткова. Според нея става въпрос за модерен документ, с който за първи път у нас се решават по новаторски начин проблемите на трудовата дисциплина.
Лидерите на двата браншови синдиката - Петър Бунев от КНСБ и Божидар Тасев от "Подкрепа", обясниха пред "Сега", че на 30 юни са присъствали на заседание, на което ръководството на НКЖИ е представило новите правила за образуване на работната заплата и са се съгласили с тях по принцип. И двамата обаче твърдят, че на тези разговори не е ставало дума за парични санкции за нарушение на дисциплината.
"По същество това е глоба, а Кодексът на труда е категоричен, че за нарушение на дисциплината могат да се налагат само дисциплинарни наказания", коментира специалистът по трудово законодателство Чавдар Христов. Според него ръководството на НКЖИ просто се е опитало да допише Кодекса на труда, нещо, на което няма право. "Друг е въпросът, ако работодателят е претърпял вреда от нарушението на служителя си. Тогава кодексът предвижда ограничена имуществена отговорност, но и в този случай няма глоба", каза Христов. Според него всяка глоба, наложена по тези правила, е незаконна и служителят може да си я потърси обратно по съдебен ред.
Наскоро глобен работник в сферата на енергетиката заведе дело срещу работодателя си, съобщи пред "Сега" Елка Арнаудова, председател на федерация "Енергетици" към КНСБ. Подобни дела обаче се водят средно по 2-3 години и малцина се захващат с тях, поясни тя. Иначе във федерацията и досега са постъпвали доста жалби от глобени работници. В някои предприятия в сектора на енергетиката санкцията е фиксирана сума, а в други е определен процент от индивидуалната заплата. "Проблемът е, че дори социалното министерство ни даде две различни тълуквания на казуса. Според едното финансовите санкции не са разрешени от Кодекса на труда, а според другото - те могат да се запишат във вътрешните правила на фирмата", обясни Арнаудова и призна, че това допълнително обърква работниците и синдикатите. "Когато съгласуваме вътрешните правила с фирмите, федерацията никога не се съгласява да има финансови санкции", категорична е тя. В Съюза на транспортните синдикати към КНСБ оплаквания за глоби засега няма, увери Петър Георгиев, председател на организацията. Той поясни, че в БДЖ още не са приети вътрешни правила. "Ако превозвачът предложи глоби, категорично няма да ги приемем", добави той.
"Вярно е, че Кодексът на труда забранява финансовите санкции, но пък дисциплинарните наказания са по-тежки и едва ли работниците ще ги предпочетат", категоричен е зам.-председателят на Българската стопанска камара Дикран Тебеян. Друг вариант за наказание, който ползват частните фирми, е да удържа премията на служителя, вместо да го глобяват, поясни той.
Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума (т.1.1)
Редактирано от - bot на 27/8/2007 г/ 10:19:44