:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,785,715
Активни 602
Страници 12,589
За един ден 1,302,066
Анализ

Млякото за Китай бръкна в джоба на германеца

Световната икономика се оказа силно свързана и потреблението на един континент променя цените на друг
РОЙТЕРС СНИМКИ
Млякото, сиренето и маслото поскъпват не само у нас. В Германия цената на някои от тези стоки се повиши до 50%. Потребителите там винят за по-високите цени китайските търговци, които изкупуват огромни количества от суровината.
Икономическият министър Петър Димитров обясни шоковото поскъпване на цените през лятото с на пръв поглед ирационален аргумент. Виновни били лошите предчувствия на търговците.

От Димитров узнахме, че "голяма част от тези цени са по-скоро предчувствие, усещане за тревога от това, което се случва... пожари, наводнения". Така капризите на времето, съчетани с медийните изяви на търговци, предупреждаващи за надигането на цените, отключили "неделимостта между българина и мазето". Последва презапасяване, което доведе до поскъпването на стоките, твърди министърът.

Теорията за предчувствията на Петър Димитров не е негова. Но дали това е обяснението за лятното поскъпване, не може да се докаже безспорно. В районите, които граничат с Румъния например, хората са убедени, че по-високите цени са се случили заради румънците. Тъй като те разполагат с по-големи финансови възможности, съответно местните търговци са вдигнали цените. Оттам пък колегите им във вътрешността също са пробвали пазара с по-високи цени. В крайна сметка се стигна до парадокса в средата на август цените на плодовете и зеленчуците по Румънското Черноморие да са два пъти по-евтини, отколкото в България.

Но да се върнем към ирационалното в световната икономика. Една мечта, изречена на глас, доведе преди година до ефекта на пеперудата, но не във физически, а в икономически смисъл. Министър-председателят на Китай Уен Дзябао заяви пред сънародниците си: "Аз имам една мечта - искам да мога да осигуря на всички китайци и особено на нашите деца по половин литър мляко на ден".



Консумацията на млечни продукти в Китай вече е нараснала с 25%



Понеже страната няма традиции в млекопроизводството, в момента 1/3 от всички млечни продукти в света отиват за населението на тази страна, твърди британският вестник "Гардиън". По-голямата част от тези количества идват от ЕС и главно от Германия. В Германия, както и във всяка друга страна членка, износът на млечни продукти се стимулира с допълнителни субсидии. Фермерите ги получават за това, че са решили да реализират млякото си извън общността и така не се допускат излишъци на мляко в съюза.

Немските потребители обаче не са доволни от това и вече винят китайците, че са изкупили огромни количества мляко от страната им и така са вдигнали цената му. Още през юли суровината поскъпна с 10%, а цената на маслото и изварата - с цели 50%. Поскъпването усетиха и потребителите в други европейски страни.

В началото на август литър мляко в Германия струва около 64 евроцента и се очаква да поскъпне с още 50%. В САЩ пък млякото вече спокойно може да се нарича "бяло злато". Цената за галон от суровината се изравни в средата на юли с тази на галон петрол, твърди сп. "Тайм". По-високите му цени доведоха и до поскъпване на сладоледа, шоколадовите изделия, а по-скъпите сирена и кашкавал вдигнаха цените в пицериите и заведенията за бързо хранене.

Освен с нарасналото търсене от Китай, Индия и Близкия изток американците си обясняват скока в цената на млякото и с недостига на фураж за животните. Причината е, че фермерите в Европа и САЩ предпочитат да продават зърното си като суровина за биогорива. Анализ на Би Би Си наскоро пък посочи, че повишаването на благосъстоянието на китайците и свързаната с това засилена консумация на свинско довели до необичайно висок износ на жито за азиатската държава, което, съчетано с ниските добиви, повиши значително цената на зърното по световните борси.

Светът вече е толкова взаимосвързан, че понякога дори професионалните анализатори не могат да прогнозират навреме ефекта от някое уж периферно събитие. Кой да се сети например, че мечтата за енергийна независимост на ЕС ще вдигне



неимоверно цените на италианските спагети?



Наскоро производители алармираха, че най-вкусните спагети и макарони в Европа ще поскъпнат от есента с 20%. Причината е, че твърдата пшеница, от която се произвеждат италианските макаронени изделия, се продава масово в чужбина за производство на биогорива. Това накара италианските производители да внасят суровината от чужбина - основно от Канада и Сирия. Оказва се обаче, че пшеницата в Канада е на привършване и доставките ще секнат до есента. Сирия пък вече обяви, че въвежда забрана за износ. Така суровината за италианските вкусотии ще бъде твърде ограничена, а цената й със сигурност ще хвръкне нагоре в идващите месеци.

Биогоривата започнаха да оскъпяват и хляба в Германия. Заради по-високите цени на ръжта, от която се прави най-нискокалоричния хляб, цената му се повиши между 5 и 9 %. Статистиката показва, че една трета от добивите на ръж в страната се използват за производство на биоетанол. Интересът на немските фермери към екогоривата се увеличава с всяка година. Причината е, че ако продадат зърното си като суровина за алтернативното гориво, те ще получат от ЕС допълнителна субсидия от 45 евро на всеки 10 декара със зърно.

Но Германия е уязвима и в още едно отношение, свързано с биогоривата - просто не се знае дали типичната за германците загриженост за глобалното затопляне ще вземе връх или любовта им към бирата. В момента немските пивовари изпитват сериозен недостиг на ечемик, защото фермерите с всяка година отглеждат все по-малко. Върху тези площи те садят все повече енергийни култури. Така цената на ключовата съставка за бирата - ечемичения малц, поскъпна с повече от 40%, до 385 евро на тон. Преди 2 години същата суровина е струвала около 270 евро на тон.

Енергетиката е може би областта, в която връзките между отделните пазари са най-преплетени, независимо на какви географски разстояния се намират един от друг. Наскоро се появиха предположения, че високият икономически растеж на Индия и Китай например ще окажат необратимо влияние на световните енергийни цени. Проблемът е, че едва сега жителите на тези страни купуват първия си телевизор или кола или пък се качват за първи път на самолет. Растящото благосъстояние на хората в такива многолюдни държави и свързаното с това растящо енергийно потребление се счита с основание за една от главните причини за необратимостта на растежа на енергийните цени. Само през миналата година Китай например увеличи потреблението на енергия с почти толкова, колкото е годишното производство на Великобритания.

Дългосрочните прогнози показват, че до 2050 г. потреблението на енергия ще нарасне поне 2 пъти, защото населението на планетата се очаква да нарасне от сегашните 6 на 9 млрд. души.



ГРАТИС

Докато различните емоции са в състояние да повишават цените, Италия доказа, че може да се живее и на "гратис". Вместо да дават луди пари за лятната си почивка, пресметливите италианци намаляват чувствително разходите си за отдих. От години гражданите на Апенините имат практика взаимно да разменят апартаментите си.

Редица ресторанти и асоциации пък предлагат храна гратис. Тя идва от фермерите, които имат излишъци от даден продукт. За да отърват солените глоби на Брюксел за свръхпроизводство, земеделците предоставят храната безплатно. В Милано студентите също могат да отърват наема за квартирата. Предвидливи пенсионерки са склонни да им предоставят жилищата си срещу безплатна охрана на домовете. Е, все пак консумативите се покриват от учащите.
РОЙТЕРС СНИМКИ
Италианската паста също поскъпва заради недостигащата твърда пшеница за производството й.
РОЙТЕРС СНИМКИ
Бирата в Германия също започна да поскъпва, след като фермерите там намалиха площите с ечемик за сметка на енергийните култури.
17
3370
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
28 Август 2007 00:32
Понеже страната няма традиции в млекопроизводството ...
и как ще има? цицките на китайките са като на мойто коте ...
28 Август 2007 00:57
и за него е помислено
(снимка: натиснете тук)
28 Август 2007 01:01
Евала Старши
Душко ще ни сгълчи ама...
Наздраве за немците с бирите
28 Август 2007 01:07
willkomen ins matrix
28 Август 2007 05:53
Старшината
28 Август 2007 08:09
каква стана тя когато китаиците поискат само сутлияж-мляко с ориз
28 Август 2007 08:57
А нормално ли е един литър мляко да струва по-малко отколкото един литър кока кола????
28 Август 2007 09:40
а нормално ли е пилешкото филе да е по ефтино от кашкавала
28 Август 2007 10:51
Сред селскостопанските специалисти в ЕС общо взето вече има единодушие, че системата на млечните квоти е голяма глупост и трябва да отпадне. За да стане, обаче, това единодушие политическо решение, ще е нужно сигурно цяло десетилетие.
28 Август 2007 11:17
Скоро ще усетим още един проблем-когато в Китай решат , че е хубаво да има поне по една кола в семейство. Тогава в бензиностанциите в Б-я бензина ще стане атракция . Повечето от нас ще дочакат тоя ден с голяма вероятност
28 Август 2007 11:34
Кога щял да започне световния глад? - Когато китайците разберат, че се хранят само с гарнитурата.
28 Август 2007 12:14
Разбира се зад всичко това стоят евреите защото са умни хора, гледат в переспектива и умеят да правят пари от идеологии (измишльотини). Накараха ни да плащаме луди пари за "климатични изменения", ще ни вземат храната за да правят "биогориво", но няма да спрат докато не наложат акциз върху живото тегло на човека и обема на гръдния кош. Да му мислят негрите в щатите.
28 Август 2007 13:03
Абе глобализация...
28 Август 2007 18:51
Нещо много страшно прозира в тази статия. Нещо, което не е трудно да се прогнозира, но никой не го прави.
Производството на биогорива още не е започнало истински и вече се задава глад! С тяхното производство ще се спаси наистина планетата – в крайна сметка може да не остане кой да ги произвежда, кой да ги употребява – и кой да я замърсява...
28 Август 2007 21:23
Той, Душко, още не е прочел какви вредни мисли сте изказали
Особено Старшината
28 Август 2007 21:30
Старши, между другото в Амстердам, на "Червените фенери" има една проститутка, китайка, с големи нянки. Аз също като тебе си ги знам с малки такива, но един ден полякините, чехкините и рускините ми бяха писнали и реших да пробвам с нещо азиатско. Оказа се, че китайката е от смесен северно-корейски-южно-китайски брак, където Рогът на изобилието (в Северна КУРея) си е казал думата.
28 Август 2007 21:52
Доюбре, че са добряците от ГАЗПРОМ да хранят Европата с Газ и Нефт.

Но ако ги ядосате, ще имаме проблеми.

Кинезите ще изкупят млякото, а дори ЦЯЛАТА ЕВРОПА да засеем с ряпица, пак няма да ни стигне за БИОГОРИВА и отопление.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД