Съгласие за национално помирение в Ирак постигнаха представители на шиити, сунити и кюрди, предаде Ройтерс. Мерките са били договорени от премиера Нури ал Малики, който е шиит, президента Джалал Талабани, който е кюрд, вицепрезидента-сунит Тарик ал Хашеми, вицепрезидента-шиит Адил Абдул Махди и президента на автономния иракски район Кюрдистан Масуд Барзани.
Споразумението между петимата лидери е едно от най-значимите политически събития в Ирак от месеци и веднага бе приветствано от САЩ, които се надяват, че подобни стъпки ще спрат междуетническото насилие в страната, отнело живота на десетки хиляди, отбелязва агенция Ройтерс. Лидерите обявиха пробива в преговорите на обща пресконференция в Багдад. Появата на премиера Нури ал Малики с останалите четирима политически лидери на кратка пресконференция бе рядка проява на обществено единство, отбелязва агенцията.
Петимата лидери са постигнали договореност по законопроект, който ще намали пречките пред бивши членове на партията Баас на Саддам Хюсеин да се присъединят към гражданските служби и армията. Този закон има за цел да насърчи недоволните сунити да подкрепят ръководеното от шиити правителство, посочва АП. Петимата лидери са постигнали и консенсус по закон за провинциалните власти, както и за създаването на механизъм за освобождаване на някои задържани без повдигнати обвинения, което бе ключово изискване на сунитите, тъй като повечето затворници са от тяхната общност.
Въпреки това говорител на Баас отхвърли законопроекта. Действащата в нелегалност партия отказва да има каквито и да е отношения с иракското ръководство, докато всички американски и чужди сили не напуснат страната, предаде АП.
Законите ще трябва да бъдат приети от парламента, който още не е получил проектите, посочва Ройтерс. Одобрен e и законопроект за петрола, който бе един от най-важните в пакета от мерки, блокирани заради политическите разногласия в правителството на Нури ал Малики, припомня Ройтерс.
Иракската полиция е успяла да попречи на бойци от групировката "Армията на Махди" на радикалния шиитски духовник Муктада Садр да окупират полицейски координационен център в Басра, след като британските сили го предадоха в ръцете на иракчаните. Едно успешно нахлуване в центъра би било голям провал за британските сили, които искат да покажат, че иракската полиция е достатъчно подготвена, за да поеме скоро пълна отговорност за сигурността в Басра, посочва Ройтерс. Британският контингент в Ирак бе намален от около 7200 души миналата година на 5500 - повечето базирани в околностите на Басра.
Заплаха от Трета световна война
Бунтове в Близкия изток и ислямската цивилизация ще доведат до Трета световна война, предрича американският посланик в ООН Залмай Халилзад в интервю пред "Ди пресе". Той прави паралел между положението в Европа през първата половина на Х век и сегашната ситуация в Близкия изток, която "е толкова размирна, че е възможно да подпали света така, както се случи с Европа през ХХ век".
"Близкият изток преминава през много трудна трансформация. Това засилва позициите на екстремистите и създава благоприятна почва за процъфтяване на тероризма". Според Халилзад ислямските държави в крайна сметка ще се присъединят към останалия свят, но за това ще е нужно време.
"Близкият изток преминава през много трудна трансформация. Това засилва позициите на екстремистите и създава благоприятна почва за процъфтяване на тероризма". Според Халилзад ислямските държави в крайна сметка ще се присъединят към останалия свят, но за това ще е нужно време.