Николай Бареков, бТв: Съгласни ли сте, че сметките на хората са по-високи от реалното потребление? Все пак топла зима беше.
Инж. Петко Милевски, шеф на "Топлофикация" София: Не, не смятам, защото успях да направя проверка...
НБ: Защо сметките на някои хора, и то не малко, са по-високи, отколкото са били по-миналата зима, която беше доста свирепа?
ПМ: Сметките на някои хора могат да бъдат малко по-високи, но това са онази част от хората, които не са ползвали топлинна енергия чрез радиаторите си, а са ползвали чрез сградната инсталация, т.е. тези хора, които са се опитвали да икономисват максимално.<...>
НБ: Ще ви кажа аз как го разбрах: пускате, не пускате парно, плащате високи сметки!
ПМ: Може ли по-простичко да ви го обясня?
НБ: От това по-просто няма, ама давайте.
ПМ: По-простичко може да се обясни по следния начин: имаме един сандвич, основата му е една филийка от 5 милиметра, а отгоре имаме 3 пръста мармалад... Мармаладът е онази част от топлината, която ние можем да регулираме. А филийката е онази, която ни носи топлината вкъщи. Когато ние намалим трите пръста мармалад на едно тънко пластче, тогава процентно кое е по-голямо - филийката или мармалада? Филийката остава несъразмерно като процент по-голяма от мармалада. Нали така?
НБ: Ама те сметките са се увеличили със...
ПМ: Сметките не са се увеличили! Ще ви обясня.
НБ: Мармаладът може би е намалял, ама филийката може би е пораснала.
ПМ: Не е вярно! Филийката не е променена! Това искам да ви обясня, че филийката и миналата година, и тая година е същата, това е носителят на топлината, която идва до нашето жилище. Тя е константна величина.
НБ: А мармаладът какво беше?
ПМ: А мармаладът е онова, което ние можем с термостатните вентили да намаляваме или увеличаваме.
НБ: Добре, де, като намаляваме, защо цялата работа накрая пак е мармалад и сметките са високи?
ПМ: Така. До миналата година по старата наредба хората можеха да определят дебелината на филийката. Според тяхно усмотрение. Но кое определяха - определяха процента, а не абсолютния измерител. Разбирате ли?
НБ: Просто хората трябва да знаят, че като въртят вентилчето там и спират радиатора, те само процента намаляват, а те си мислят, че спестяват енергия по тоя начин и...
ПМ: Те спестяват онази енергия, която е намазана върху филийката.
НБ: Мармалада!
ПМ: Да. Те намаляват мармалада. Филийката си остава, ние не можеме да я промениме...
НБ: И те накрая плащат част от филийката.
ПМ: Значи, филийката се разпределя между всички хора, докато мармаладът е вече личната регулация на всеки човек.
НБ: А тези, които са си изключили радиаторите, отпадат от филийката, нали?
ПМ: Не отпадааат, не отпадат! Те плащат онази част неминуема, която: ако сградната инсталация, ако сградата се отоплява 80 процента, децата ни са тука, а не са зад граница и нямаме тъмни прозорци в къщите, ако някой не е некоректен към съседите си, тогава филийката ще си е 15 процента, защото хората се отопляват нормално. И имат средства да си го позволят това нещо!
|
|