Таксите за обслужване, които взимат фирмите за топлинно счетоводство за отчитане на уредите и изготвяне на изравнителните сметки, могат да се вдигнат от тази есен, заявиха от Асоциацията на фирмите за топлинно счетоводство. По новите правила таксите ще се събират вече от топлофикационните дружества, тъй като топлинните счетоводители стават техни подизпълнители. Най-вероятно увеличението ще е с 3-4 лв. , предположиха от асоциацията.
Цената на услугата в момента е около 12-15 лв. годишно, но варира за различните фирми, тъй като някои прилагат такса за всеки отчетен радиатор и водомер за топла вода, а други просто взимат годишна такса за целия апартамент, срещу която отчитат уредите и изготвят изравнителна сметка. Ако увеличението бъде прието, абонатите вече ще плащат за отчитане около 18-20 лв. годишно.
"Причината за вдигането на таксата е, че с договорите, които предстои да сключим с топлофикационните дружества, ни натоварват с някои допълнителни услуги, каза Тодор Кузманов", председател на асоциацията. Според него "Топлофикация - София" например иска от фирмите да й доставят някои допълнителни анализи, да й предават бази данни за харчовете на абонатите, което фирмите няма как да й дават безплатно. Освен това не било решено кой ще разнася изравнителните сметки. "Ако го правим ние, това ще ни струва пари, които трябва да вземем от абонатите си и това ще трябва да се включи в договора, който предстои да сключим с дружеството", каза Кузманов.
"Това изобщо не е вярно - водихме предварителни разговори с фирмите и се разбрахме, че те могат да вършат допълнителни услуги срещу заплащане, но само по тяхно желание", каза шефът на дирекция в столичната "Топлофикация" Стефан Дочев. Става въпрос за ремонти на вътрешните отоплителни инсталации, смяна на радиатори, пломбиране и още услуги, които не са задължителни, но трябва да се споменат в договорите. Като цяло обаче нямало основание да се вдигат досегашните такси, защото услугата, която извършват фирмите, си остава същата.
В момента фирмата за топлинно счетоводство "Техем Сървисиз" взема от абонатите годишна такса от 4.20 лв. на всеки радиатор до четвъртия и 1 лв. отгоре за всеки следващ. Водомерите се отчитат срещу 2 лв. Годишната такса на "Бруната България" за апартамент с до 5 радиатора е 12 лв. и 1 лв. за водомер. Фирма "ПМУ" събира такса от 4 лв. на радиатор и 1 лв. за всеки радиатор след четвъртия. Таксата за отчитане на водомер е 2 лв.
Колкото вярно, токова е ибезнадежно
"Измерването" е проблем на системата, труден е за решаване, защото няма мерни единици еднакви за производителя и за потребителя
Прозводителят смята разходите, а потребителят цифрите, нямащи пряко отношение към неговите ползи