България е на последно място в класацията на ООН за производителността на труда в развитите страни. Това писа вчера австрийският в. "Дер Щандарт", който се позовава на изследване за пазара на труда на Международната организация на труда. На първо място са САЩ, където всеки работещ средно внася $63 885 в БВП на страната. След лидера се подреждат Ирландия и Люксембург. Изданието посочва, че Австрия се подрежда на 12-о място с $48 162, което е 3 пъти повече от размера, който всеки българин внася в брутния вътрешен продукт на страната си.
От МОТ отбелязват обаче, че подредбата в класацията изглежда по по-различен начин, когато продуктивността се сравни с положените часове труд. Например трудещият се американец средно е престоял 1800 часа на работното си място през 2006 г., а един норвежец - 1400 часа. В същото време производителността на норвежците за 1 час е по-висока и те заемат първо място, а САЩ се подреждат на второ място. На девето място идва Австрия, където всеки трудещ си изработва средно по $31.7 на час. Според доклада успехите на САЩ се дължат на продължаващата революция в комуникациите и новите технологии. Така пропастта между американците и по-бедните държави става все по-огромна.
Производителността на труда расте навсякъде по света. Разликата между индустриалните държави и останалите страни обаче си остава забележително голяма, заключават експертите на МОТ.
ПОЗИЦИИ
В България няма единно мнение по въпроса за производителността на труда. Според синдикатите тя расте с по-бързи темпове, отколкото заплатите и този аргумент редовно се изтъква при исканията за увеличение на възнагражденията. На противоположна позиция обаче са работодателите и финансовото министерство. Наскоро например финансовият министър Пламен Орешарски посочи, че макар по статистика румънските заплати да изпреварват нашите с 60 - 70 евро, ако се вземе предвид производителността на труда, българите ще се окажат с 1.5 пъти по-високи възнаграждения. Според отчета за изпълнението на бюджета за 2006 г. производителността у нас е нараснала с 3%, а заплатите са с реален ръст от 2%, като се сметне и инфлацията. Долу-горе такава е и позицията на социалното министерство - според хората на Емилия Масларова двата показателя се движат с приблизително равни темпове.
БЕДНОСТ
Независимо от тежкия труд, полаган от стотици милиони хора в света, голяма част от тях не са в състояние да се освободят от клопката на бедността, констатира докладът на МОТ. По последни данни в света има около 1.3 млрд. работещи бедни - хората, които едва свързват двата края, въпреки че работят. Те изкарват по по-малко от 2 долара на ден. По данни на КНСБ от 2004 г. у нас в категорията на работещите бедни попадат 20% от заетите или около 550 000 лв.
|
|