Либийският дълг към България от 56,6 млн. долара, който бе внесен в международния фонд "Бенгази", е най-голямото дарение до този момент. Това обяви председателят на съвета на директорите на фонда Марк Пиерини пред Дарик радио. През юли от фонд "Бенгази" бяха изплатени компенсации от по 1 млн. долара на всяко от семействата на заразените със СПИН деца. В замяна роднините се отказаха от изпълнение на смъртното наказание на българските медици.
Пиерини призна, че сумата от 460 млн. долара е била взета назаем от Либия, тъй като фондът не е разполагал с толкова пари. "През април 2006 г. имахме само обещания - от ЕК, държавите от ЕС, България, САЩ, частни компании", обясни той. Условието за изпълнението им е било сънародниците ни да се завърнат в родината. На 15 юли обаче семействата обявили, че не вярват на обещания и искат да видят с очите си чековете, преди да подпишат документа за отказ от присъдите. "Точно в този момент нямахме достатъчно време да съберем парите и се наложи да вземем назаем от Фонда за икономическо и социално развитие на Либия", обясни Пиерини. Сумата от 1 млн. долара за всяка жертва била договорена между правителството на джамахирията и семействата от Бенгази, а не от международната общност и това било допълнителна трудност. Краен срок, в който да се върне заемът, няма, обясни още Пиерини.
Вчера либийският апелативен съд не разгледа делото за клевета срещу българските медици, съобщи говорителят на МВнР Димитър Цанчев. Не е ясно кога ще се състои следващото заседание. Заради показанията на медиците, че са били измъчвани през 1999 г., шестима от общо 11 офицери, водили разпитите на българките и д-р Ашраф, настояват за обезщетение от 23 млн. долара. На 27 май тази година медиците бяха оправдани.
-----
ОФЕРТА
Франция е предложила само "компенсации от медицинско естество" за освобождаването на българките и палестинеца с наш паспорт от затвора в Либия. Това увери съпругата на френския президент Сесилия Саркози в интервю за регионалния вестник "Ест репюбликен". "Аз предложих на болницата в Бенгази лекари, които да обучат своите колеги, оборудване, лекарства против СПИН и бързи визи, за да могат спешни случаи да идват за лечение във Франция", обяснява Саркози. Съпругата на президента разговаряла на четири очи на английски с Кадафи.
|
|