Срокът, в който експертните лекарски комисии издават решение за неработоспособност отива на съд. В момента той е 3 месеца, но според гражданските организации "Сдружение за развитие на българското здравеопазване" и "Справедливост" това противоречи на Административно-процесуалния кодекс и времето за освидетелстване трябва да е 1 месец.
Двете организации внесоха вчера жалба във Върховния административен съд, която цели отмяна на по-дългия срок.
"Приетият от МС през 2005 г. правилник за работата на експертните комисии - ЛКК, ТЕЛК и НЕЛК, нарушава Административно-процесуалния кодекс", смята председателят на "Сдружение за развитие на българското здравеопазване" д-р Стойчо Кацаров. Според кодекса административните органи трябва да се произнасят със становище в рамките на един месец от подаване на документите на гражданите. Лекарските комисии също са административни органи и би трябвало да се съобразяват със сроковете в АПК, смята Кацаров. Според правилника за работата им обаче този срок е 3 месеца. "Всички административни процедури се извършват по реда, определен в АПК, освен ако няма закон, който да отменя това правило. В случая обаче срокът от 1 месец е отменен с подзаконов акт, което е нарушение на закона", обясни Кацаров.
Друг проблем е обжалването на решенията на комисиите. По думите на Кацаров има много случаи, при които решение на лекарска консултативна комисия се отменя от ТЕЛК и решението на висшестоящата комисия не може да се обжалва. Най-често става дума за издаване на болнични листове. След като решението бъде отменено, членовете на ЛКК са задължени да платят болничните.
Кацаров съобщи, че в момента за освидетелстване се записват хора, чиито документи ще бъдат разгледани през 2011 г. По този начин преразглеждането на отменено решение може да се проточи с години. През това време хората губят пенсиите и осигуровките си.
"Единствено съдът може да каже кое е законно", коментираха от здравното министерство. Оттам съобщиха, че имат проект за промени в правилника за работа на ТЕЛК, според който за работоспособност няма да бъдат освидетелствани пенсионерите и непълнолетните. За тях ще бъде разработена нова система. Това ще намали потока от хора към ТЕЛК.
Ежегодно през ТЕЛК минават 250 хил. души, а записаните за НЕЛК до този момент са 15 хиляди.
|
|