Концесионерът на столичното ВиК "Софийска вода" има рекордна за България гарантирана печалба от 21% върху направените инвестиции. Това се разбра вчера покрай представянето в общината на становището на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) против промяна на концесионния договор.
Печалбата е регламентирана от действащия в момента контракт. Това означава, че ако вложи 1 лев, цената на водата, която комисията може да разреши, трябва да осигури на концесионера 24 стотинки чиста печалба от всеки лев. Подобно условие има и в приватизационните договори с електроразпределителните предприятия. Те имат право през първите 3 г. от приватизацията на 16% гарантирана възвръщаемост, която след това трябва да падне на 12%. При "Софийска вода" предложението за анекс към договора предвижда процентът от 21 да падне на 17.
В анекса обаче ще бъде записано, че Столичната община вече няма да носи вина при евентуално прекратяване на договора със "Софийска вода" заради ниска възвращаемост на вложените средства. Общината няма и да е финансово отговорна за промени в законодателството, засягащи интересите на концесионера. И двете обстоятелства досега са фигурирали в концесионния договор. Занапред концесионерът пак ще има право да прекрати договора и да претендира за виновно неизпълнение от страна на общината, но общината няма да бъде натоварена с огромни разходи по компенсирането на пропуснатите ползи за оставащия период на концесията, изплащането на взети заеми и т.н.
В бъдеще "Софийска вода" няма да има право и да иска извънредно увеличение на цената при възникнали непредвидени инвестиции над 250 000 лв., съобщиха още от общината. Първоначално се очакваше тази граница да се вдигне поне на 1 млн. лв., но според ДКЕВР такъв праг изобщо не може да фигурира. Всички условия, при които може да се иска увеличение на цените, са определени в закона, категорични са от комисията.
---
КОМПЕНСАЦИИ
Сред най-спорните клаузи на договора, които отпадат, бе и задължението на общината да плаща компенсации, в случай че одобрената от ДКЕВР тарифа е по-ниска от поисканото от "Софийска вода". Досега общината бе длъжна да изплати от своя бюджет разликата между двете цени или да намали със съответния процент инвестициите, които дружеството е длъжно да направи. Компенсации кеш никога не са изплащани, но от "Софийска вода" редовно се оправдават с ограничението на тарифата за неизпълнението на инвестиционната програма, обясниха от общината.
"Забележките, направени от ДКЕВР, са със задължителен характер и по тях не може да се спори", обясни главният секретар на общината Росен Желязков по повод на предстоящото съгласуване със "Софийска вода".
|
|