:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,789,099
Активни 747
Страници 15,973
За един ден 1,302,066

Хаосът в училищата започва след седмица

Никой не знае колко учители ще се включат в протестите и докога ще стачкуват
Учебната година ще започне с хаос в класните стаи. Синдикатите вчера отхвърлиха предложението на премиера Станишев за увеличаване на заплатите с по 10% от 1 януари и 1 юли 2008 г. На 15 септември учителите ще проведат едночасова предупредителна стачка, а на 24 септември ще преминат към ефективни протести, които ще са безсрочни.



--------------

"Въпросът е колко време ще издържат колегите, тъй като времето, в което стачката е ефективна, няма да се заплаща", коментира лидерът на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Крум Крумов. Запитан притеснява ли се от протестите, министър Даниел Вълчев отговори: "Опасявам се само Халеевата комета да не кривне при своето поредно идване към Земята. Мисля, че всички други неща с разговори могат да бъдат уточнени и решени."

Вчера намерението на профсъюзите да стачкуват бе препотвърдено след двучасовата им среща с министър Вълчев, на която различията не бяха изгладени. Профсъюзите искат заплащането да скочи със 100% на два пъти - от октомври и от 1 януари. Правителството пък предлага повишение с по 10 % през януари, когато средната заплата на педагозите ще достигне около 520 лв., и през юли. Тогава учителите ще получат и допълнителни стимули от въвеждането на рейтинга на училищата и на модела за кариерното развитие на педагозите.

Синдикатите настояват за увеличение на възнагражденията на всички работещи в средното образование, докато офертата на правителството, представена от премиера в неделя, се отнася само за учителите. Според министър Вълчев средната брутна учителска заплата в момента е 444 лв. Лидерът на СБУ Янка Такева обаче продължава да включва в сметките възнагражденията и на чистачките, секретарите и шофьорите и затова твърди, че средно в сектора се получават 340 лв. Така по нейните изчисления правителството ще вдигне средната заплата до 412 лв. В сектора се получава и тринадесета заплата, която се изплаща на три пъти - за Коледа, за Великден и на 15 септември. "Предложението на правителството ни оставя под жизнения минимум", коментира Такева.

Синдикалистите се усъмниха в сериозността на предложението на правителството и защото в бюджета за следващата година не били предвидени средства нито за скока на заплатите, нито за допълнителните бонуси за учителите.

От профсъюзите поискаха икономиите от бюджета на просветното министерство за 2007 г. да се изхарчат за заплати. Според лидера на Независимия учителски синдикат към КНСБ Аспарух Томов спестяванията вече не са 54 млн. лв., а 75 млн. лв. "По закон икономиите от издръжка на учениците и ремонти не могат да се дадат за заплати", обясни обаче министър Вълчев.

Стачният план на синдикатите за седмицата след откриването на учебната година включва молебен за българското образование, мълчаливо бдение и автошествие. На 20 септември протестиращите ще обявят ден на мълчание в класните стаи. Педагозите ще бъдат на работните си места, но няма да говорят с учениците си.

Засега не е ясно колко училища и детски градини в страната ще протестират. Подобна информация ще има едва в петък, ден преди откриването на учебната година. От националния стачен комитет обявиха, че готовност за стачка има във всички областни градове и общини.

Според закона за уреждане на колективните трудови договори работниците са длъжни да уведомят писмено работодателя минимум 7 дни преди началото на ефективни протести. Преди това те трябва да са преговаряли с работодателя или да са отнесли исканията си към арбитраж. За предупредителна едночасова стачка не е необходимо предварително уведомяване.

В столичния инспекторат по образованието до момента няма подадени сигнали от директори, че училищата им ще протестират.

Няколко елитни гимназии, които в края на учебната година бурно недоволстваха, сега са раздвоени. Националната природоматематическа гимназия, която първа обяви, че се отказва от бонусите за учителите, няма да стачкува. В столичното 29-о училище целият колектив е в готовност да стачкува. Френската гимназия, в която всички ученици получиха шестици за края на годината, все още няма официално решение, но нагласата е по-скоро за протестите.

При предишната стачка през ноември и декември 2005 г. по данните на синдикатите са протестирали около половината училища в страната. Преговорите продължават на 12 септември.



ГРАФИК

15 септември - едночасова ефективна стачка от 9 до 10 часа

17 септември - молебен

18 септември - мълчаливо бдение

19 септември - автошествие

20 септември - ден на мълчание в класната стая

21 септември - подготовка за ефективна стачка

24 септември - стачка
186
4687
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
186
 Видими 
11 Септември 2007 10:08
Дааааа... Като дойдат избори и почват стачките. Тва ако не е рекет. А иначе, че заплатите са малки няма спор - ама те в цялата държава са малки. Проблемът е, че клекнаха на шофьорите и сега ще им излезе през носа.
11 Септември 2007 10:15
учителите да стачкуват пред министерски съвет събота и неделя
децата и родителите са си платили данъците и има дефицит от 2млрд които правителството не ги дава
11 Септември 2007 10:20
Това само г-жа Такева може да го измисли - една дама, нямаща нищо общо с проблемите на образованието и решаването им, твърде много отдалечила се икономически от учителя и търсеща медийна изява.
Какво ще стане ако се предложи "сурова "реформа в образованието:
- закриване на паралелки, училища,
-уволняване на излишни преподаватели / некадърни/
-тестване на всеки един преподавател и получаване на съответно заплащане
-промяна на учебни планове в зависимост от достиженията в съответната област
-обучение на преподаватели и т.н.
Отново ли ще се стачкува??
11 Септември 2007 10:24
Стачката е необходимост. Крайно време е да се заявят по-твърди позиции от работещите. И не само от учителите, а и от всички чиито доходи едва ги крепят на жизненият минимум. Проблемите разбира се са в така разискваното липса на единство в съсловията ( успешно манипулирано от политиците) и в липсата на стачен фонд който да помогне за връзване на домашният бюджет при продължително стачкуване. А проблемът е наистина сериозен при положение , че с текущите доходи трудно се изкарва месеца до следващата заплата.
11 Септември 2007 10:26
Компютърно обучение в наше училище:
Изважда учителката 2 компютъра от хранилището и пита колко са ? 2 Отговарят децата. Запъхтяна вади още 2 и отново същия въпрос. " стават 4 отговарят в хор децата.
Брей , колко е трудно с компютрите си мърмори даскалицата. Едно време с ябълките беше лесно.
11 Септември 2007 10:31
Явно в тази държава само шофьорите са важни-образованието и здравеопазването се пишат като приоритет в предизборните програми само за благозвучие. Иначе то се видя кой е приоритет на правителството-шофьорите!
11 Септември 2007 10:44
Заглавието буди недоумение.
Защо и какъв хаос се привижда на авторката?
11 Септември 2007 10:51
Че са малки заплатите в образованието - спор няма. Но кой е доволен от заплащането в страната? Не е въпроса във вдигането на възнагражденията при една или друга категория заети, а в общото преусмисляне на политиката по доходите на фона на икономическите релности - производителност, качество, конкурентноспособност, европейски стандарти, търсене и предлагане! Останалото е пожарникарски подход - "на парче", който води до дисбаланси и напрежение в обществото! Не малка роля при това играят и синдикатите, които нямат ясна визия и злоупотребяват с позициите си в публичния сектор!!!!
11 Септември 2007 10:55
'Никой не знае колко учители ще се включат в протестите и докога ще стачкуват'??? За какво изобщо говорим тогава? Далеч по-добре звучи: 'всички други неща с разговори могат да бъдат уточнени и решени'. Остава да видим дали Премиерът ще излезе от положението с добро решение...
11 Септември 2007 11:04
Аз не подкрепям тази учителска стачка!
11 Септември 2007 11:05
Председателката на СБУ другарката госпожа Янка Такева е на този пост отще от седемедесетте години на ХХ век. Тя беше любмка на Тато. Назначаването й става с решение на ЦК на БКП и на Секретариата на Българските професионални съюзи, след тройна проверка за преданоста към идеите на научния комунизъм и марксизма-ленинизма /на Живков/.
Излиза, че повече от 30 години учителите в тази провалена страна са ръководени ии подкокоросвани от кадър на БКП. Както много подобни хорица, така и Такева бързо се преориентира и за да не загуби високата заплата, командировките зад граница и другите екстри на властта, мина на страната на демокрацията. Тя затова тази демокрация толкова и преуспя в България, защото над 90 процента от управленците са бившите активисти на Партията, възпитани в АОНСУ, в Симеоново, в КГБ и прочее институции. Пита се - дали има бивш живковец и бивш негър?
Та учителите нека са спокойни - с Такева нищо няма да постигнат.
11 Септември 2007 11:14
Бай Драгане, бай Драгане...Писна ми от простотиите, дето разбиращите от образование са ги нацвъкали във форума!Та как пък образованието досега не случи на министър!?Всъщност, заради "реформите"дето са провеждани досега качеството на образованието падна драстично.Какви са реформите провеждани досега?
1.Разреши се на езиковите гимназии да приемат колкото си искат ученици.Така Сулю и Пулю влезнаха в езикови и математически гимназии, почувстваха се гении, а резултатите се виждат.
2.Непрекъснато се правят необмислени промени в учебните програми, като материалът се усложнява, а броят на часовете се намалява.Моят син, ученик в седми клас, изучава по математика материал, който аз учих в 9 клас."Часовете по БЕЛ в 5 клас станаха от 7 на 5, в 6, 7 и 8 клас от 6 на 5.По подобен начин стои въпроса и часовете по математика.
3.Увеличи се броят на децата в паралелките-така сега в момента в големите градове има паралелки с по 30-33 ученика, защото нормативните документи не разрешават откриване на нови паралелки.
ПРОВЕЖДАНИТЕ ПО ТОЗИ НАЧИН РЕФОРМИ ЦЕЛЯТ ЕДИНСТВЕНО ЗАКРИВАНЕ НА УЧИЛИЩА И СЪКРАЩАВАНЕ НА УЧИТЕЛИ, А НЕ ИЗГРАЖДАНЕ НА МОДЕРНА ОБРАЗОВАТЕЛНА СИСТЕМА!Но всички тези простотии се представят от чиновниците и политиците като реформи, а балъците зяпат!За да се изгради модерна образователна система трябва да се налеят много пари, но естествено някой предпочита да ги открадне и после да стовари всичко върху "даскалите".Модерна образователна система е целодневното обучение, при което ученикът сутринта изучава дисциплините и бива изпитван, а след обяд има самоподготовка и спортува.Така времето на децата извън училище е напълно свободно и те могат да го използват както желаят.
И още нещо, което съм повтарял много пъти!Учителският работен ден е ненормиран.6-те часа в училище са само върхът на айсберга!Освентова учителят проверява, оценява, прави тестове, самоподготовка, води разговори с родитли, водидокументация и т.н.
11 Септември 2007 11:17
Бай Драган , се е изказал кратко и ясно.Поздравявам го и го подкрепям.
Разбира се , бюджетните заплати у нас са обидно ниски , но не само учителските.Стачка в началото на учебната година - това е безотговорно!
11 Септември 2007 11:20
bm1914ls, напълно те подкрепям
А управляващите винаги са разчитали на това, че стадото ни, наричано народ никога не е солидарно за нищо. Дори не им се налага да прилагат принципа "Разделяй и владей". Ние им вършим половината работа като се делим и репчим едни на други, а те само владеят.
11 Септември 2007 11:43
Жалко е това което сега става в нашата родина, жалко! Призовавам всички колеги да бъдем поне този път единни за да успеем в справедливите си искания. Хора събудете се! Имаме "министър" -лакей който воюва против нас, това е самата истина. Той ни мрази, той мрази и своите бивши учители, мрази сигурно и себе си...тайно вечер в удобното си легло, когато гласа на прегорялата му съвест все още говори. Жалко е и ...и долно! Къде сте вие политици, същите когато излязохте с мегафона пред народното събрание да подкрепите стачката на шофьорите? Къде сте вие сега? Не ви ли е срам, че ние вече сме на ръба на физическото оцеляване....???... няма ви да, вие имате по важни партийни дела...какво са за вас няколко стотин гладни "даскали
11 Септември 2007 11:44
Това с оправата на образованието е афиф работа...Причините са системни...Визия трябва за държавата най-напред...какъв ще бъде пътят...Американски?...Англосаксонски?... Френски?...Немски?...Ирландски?... или Тюрлюгювеч...Сега тези малоумници вземат от където каквото им падне ( copy и paste ) поради което и най-добрите световни решения пропадат защото се губи връзката между тях - тъй като в различните модели на развитие те са взаимносвързани и ефекта от прилагането им е кумулативен...А при нас е обратното и ще бъде ОБРАТНО докато за водачи сами си избираме аутсайдери...
11 Септември 2007 11:47
Я и аз да се включа по темата Ви. В българските училища що не приложите дистанционното обучение, така както е в университетите ? Та да наподобите управлението на таз държава-управлението й е се извършва дистанционно /отвън / , с НЕКОМПЕТЕНТНИ ПОДИЗПЪЛНИТЕЛИ !!!
11 Септември 2007 11:49
Хаосът в училищата започва след седмица

Хаосът в държавата трае вече с години

Редактирано от - Dedovec на 11/9/2007 г/ 11:51:39

11 Септември 2007 11:53
Виж тук целия текст на предложението на БГ Великден
_______________________________________

Какво да получат учителите днес


Ето задължителните условия за въвеждане на диференцирано заплащане

Въвеждането на диференцирано заплащане е възможно, но само ако са изпълнени следните 2 условия:

1. Значително по-висока от сегашната основна заплата. За диференциация в условия на сегашните мизерни 300 лв. и дума не може да става!

2. Диференциация може да става само на базата на обективни критерии, които за момента липсват. Видно е, че за избора и прилагането им са необходими:
а) задълбочен анализ, вкл. обстоен преглед на европейския опит и статистики, и
б) изработване на универсална методология/ модел за отчитане на качеството на всеки учител.



Шест са въпросите, които трябва да получат отговор час по-скоро


Диференцирането не може да бъде въведено преди да са изяснени и следните основни въпроси:

1. Коя част от общото годишно възнаграждение е обект на диференциране?

2. Чия работа е оценяването на един учител? (На директора, на настоятелството, на инспектор?) И чия оценяването на един директор?

3. Оценителят подготвен ли е да оценява? Кой го казва и според какви критерии?

4. Кои са методите за оценка, които МОН / РИО предоставя на всеки оценител? Кои са програмите за подготовка на оценители? Кой заплаща тази подготовка?

5. Какви са процедурите за протест (от страна на оценения) и за преоценка?

6. Коя административна структура превежда сумите (МОН/ МФ/ държавният бюджет, областна администрация, общинската администрация, кметство)?

Ако общото годишно възнаграждение е 100 и 60 са от компетенциите на държавната хазна, 40 чия грижа са?

Какво да получат учителите днес


За изработване на един добре работещ модел се изисква достатъчно време за обсъждането му и за прецизното му формулиране. Днес се намираме едва в началото на обсъжданията! Ето защо, според нас, българските учители трябва да претендират и да получат незабавно от правителството следното: ... >>

>> цялото на Натиснете тук


Редактирано от - Патиланец2 на 11/9/2007 г/ 12:05:11

11 Септември 2007 12:07
Според мен не е лошо учителите да си гледат работата.
За половин ден присъствие (не всеки ден), за всички видове ваканции и почивки, които ползват ( Вие колко дни отпуск имахте тази година?), за нивото на обучение ( меко казано трагично, за което не е виновна ниската заплата, а липсата на компетентност, желание, сърце и т.н.), за приходите от частни уроци, които ....... облагат ли се?!?!? - кави пари искат повече!
11 Септември 2007 12:10
Хайде да не се лъжем - не струват и тези пари, които получават, колкото и да се смешни
11 Септември 2007 12:16
Ех, ама тия турнали и графика! Който е тъп и не може да помни, да си записва като мен:

ГРАФИК
15 септември - едночасова ефективна стачка от 9 до 10 часа
17 септември - молебен
18 септември - мълчаливо бдение
19 септември - автошествие
20 септември - ден на мълчание в класната стая
21 септември - подготовка за ефективна стачка
24 септември - стачка



На 25 септември дигаме въоръжено въстание с лозунг "400% не стигат! Вън червените измекяри от правителството!"
11 Септември 2007 12:20
mimeto1,
мнооого си зле миме!Много!
Личи си че не си запозната със спецификата на учителския труд, не си влизала в час сред ученици и грам представа си нямаш какво е. Сутрин в 7.00 трябва да си в училище и работиш нонстоп до 12.30 с десет минутни междучасия...които обаче не можеш да ползваш дефакто, заради това че трябва да стоиш дежурен в коридора и да пазиш да не стане побой. Това известно ли ти е? След края на смяната почти винаги директора прави съвещания или просто ти се възлагат други задачи/неотложни/ става 13-13.30ч. Отиваш си в къщи и започваш проверката на упражненията от миналия ден, бележници, дневници, документация. ти проверявала ли си такива тетрадки, полагала ли си усилия да разчиташ "почерци" ако изобщо може така да се нарече "краснописа" А подготовката за утрешния ти работен ден? Знаеш ли колко много се изисква да си подготвен за да се изправиш пред 20-25 ученика и да отговаряш на всякакви въпроси?
Жалко за такива като теб!
11 Септември 2007 12:32
canon, по каква причина носите тетрадките, бележници, дневници, документация у дома? Това трябва да става на работното място според мен.
11 Септември 2007 12:41
до canon
Вярно съм зле. Забравих, че всичко това, което сочиш е част от работата на учителя. Виж ти какво изненада! Не го е знаел при подписване на трудовия договор (размера на заплатата също). До колкото имам спомен - краснопис също се учи в училище, на работа идвам почти по същото време (както доста хора), но не си тръгвам след 4 -5 часа. Защо говориш глупости!?!
11 Септември 2007 12:43
дневниците си стоят в училище, но самата проверка на упражненията, бележниците всеки сам си решава къде да я прави. Как смяташ, ако всеки от 80-100 човека педагози реши да остане в учителската стая дали ще си намери място, където да разпъне тетрадките? колко смяташ че е голяма такава стая? А ние не сме ли хора, нямаме ли малко нужда от почивка, свеж въздух и глътка кафе? Ставаш в 6.00 и да стоиш до 17-18 ч. в училище...това ли предлагаш? за 310 лв заплата? Знаеш ли че повечето колеги си носят кутийките с успокоителни и дори напоследък и те не им помагат ...от спокойната работа с децата?
11 Септември 2007 12:49
Мимето,
пропусна да кажеш заплата за която работиш? Да ние си знаем какви са ни задълженията и си ги вършим...въпроса е на каква цена! И дали си заслужава за изхабените нерви. Ако смяташ че работата е много привлекателна защо не опиташ да се пробваш...и ти ще си отидеш в 13-13.30ч. Опитай
11 Септември 2007 12:55
Въпросът е в това, че за що-годе нормален живот в България са необходими поне 800-1000 лв.месечно.Оттам нататаък могат да говорят за диференцирано заплащане, който е по-добър да взема повече, но под 800лв. е просто подигравка да взима един учител и изобщо човек с висше образование, с целите кусури на това образование в Б-я. И стига с това колко време работели учителите.Ами пилотите от бойната авияция като имат 5-10 летателни часа на година те какво -30 лв. заплата ли да получават?!
11 Септември 2007 12:55
Щом учителите ще правят молибден и бдение по добре изобщо да им спрат заплатите. Най–добре да вземат камъни и да прогонят продажната управляваща мафиотска сган.
11 Септември 2007 13:08
canon, аз лично смятам, че проверките на тетрадките трябва да се извършват в училище. И нито веднъж досега не съм чул учителското съсловие да протестира, че му липсват условия за работата, която извършва след учебните часове. Сиреч аргументът ти е невалиден. Как така половината от работния ден протича на работното място, а другата половина у дома. Кой контролира извършваната работа, съседката ли?

Както каза един уважаван колега - искат се 8 часа на ден, 40 часа на седмица. После ще говорим за другото.
11 Септември 2007 13:16
oLo,
безмислено е да споря с теб! Явно е че не искаш да разбереш за какво иде реч...
Ако заплатата е по 800-1000 лв. тогава колегите може и по девет часа да останат ако искат. Аз самия съм оставал много често и по повече от 8 часа за да върща инзвънредна работа за училището, за която не ми се плаща. Не гледай така злобно в канчето на учителя oLo....срамно е, представа си нямаш колко много се изисква.
А за работния ден...всеки си има норматив- държавен! И когато си го изпълниш си свободен..но пак казвам, каква е цената!!! ??? 310-340лв. Другото е ....
11 Септември 2007 13:22

Па не можах да РАЗбера , стачката ще включва ли частните уроци????
ЗЕР без тях не може да мине...
11 Септември 2007 13:25
... миля, че ще клекнат ... а сега е единственият момент ... и нито една шофьорска заплата не може да е по-голяма от учителската ... а министърът им е идиот !
11 Септември 2007 13:31
Всяко разглеждане на учителските заплати по различен начин от заплатите в градския транспорт си е дискриминация.
Всяка разглеждане на учителския труд у нас по различен начин от учителския труд в другите евро-страни - също.
11 Септември 2007 13:31
Проблемът с мизерните учителски заплати е изключително сериозен.
Само човечец, напълно оглупял и страдаш от пълно малоумие може да не го разбере
.
НИСКИ ЗАПЛАТИ - означава, че професията е абсолютно непривлекателна и само откровенни некадърници и тотално нереализирани хора ще се хващат да стават учители. Мотивацията им ще е = 0.
След някоя и друга година, старото поколение учители от преди промените ще се пенсионира и кой ще дойде да работи учител за 300 лв?!?!?!?!? Въпрос с повишена трудност.....
Резултата - трагично, почти никакво образование за 95% от младите хора в България. Тънка прослойка богати ще могат да си позволят качествено образование в мноооого скъпи частни училища/колежи/лицеи.
А оглупелите ще продължават да настояват, че учителите били некадърни и не заслужавали високи заплати.
11 Септември 2007 13:35
canon моля те,
ако стоеше толкова време на работното си място положително нямаше да взимаш 310 лв.
От кога се събират 80-100 човека педагози на едно място по едно и също време?!?!? Мисля, че преиграваш
Колкото до успокоителните - има психолози. Не са единствените, които прибягват до тях. Като цяло ежедневието е доста стресово за всички.
Колкото до кафето и свежия въздух - ок. Всички имат нужда, но моля те спри да ги представяш като мъченици. Започва да ми прилича на сапунка
11 Септември 2007 13:41
do canon
Как да ти кажа.........въобще не ми се струва привлекателно, но всеки си избира. Навремето се подготвих мъничко по-добре и минах минимума за прием в университет, т.е. учителските специалности не фигурираха сред кандидат-студентските ми желания.
Работя много - 12-14 часа средно и изкарвам добри пари, но не хленча, че е за сметка на друго например.
Въпрос на избор и възможности. Работила съм и за малко пари (доста малко) и като видях, че не става започнах още една работа.
11 Септември 2007 13:45
Миме, откажи се. Става дума за друга галактика:


Ако заплатата е по 800-1000 лв. тогава колегите може и по девет часа да останат.... ако искат.
11 Септември 2007 13:51
mimeto1

Ами точно това е въпросът - дали трябва професията "учител" /университетски преподавател/ да бъде привлекателна. Т.е. дали е важно хората, които ще определят нивото на образование на бъдещите поколения българи, да бъдат качествени, мотивирани професионалисти.
Ако това е важно - значи ПРОФЕСИЯТА ТРЯБВА ДА СТАНЕ ПРИВЛЕКАТЕЛНА. Само така способните, кадърните, мотивираните ще бъдат привлечени.
Ако не е важно, ако образованието е излишен лукс и който има пари да плаща и да се спасява поединично - тогава и 200лв. са много за учителите.
11 Септември 2007 13:51
Кхм, ...
искам да припомня, първо, че учителството е СВЯТО ДЕЛО!

Срам и позор да се опитваме да го мерим в сантиметри и джаули.
С ролетка се мери труда на изкопчиите, примерно.
Но не и учителския...

Да припомням ли, че учителите "изграждат" мирогледа на децата ни?
Какви хора трябва да са учителите за да го правят успешно?
Колко струва това?
Как да "измерим" - умението да се работи с хора (и то - млади), необходимата за това физическа и психическа енергия(!), необходимата обща култура за да се изправиш пред вечно и всичко питащите?
Трябва ли учителите да са най-можещите, знаещите, силните, ... , измежду нас?
За да ни расте качествено поколение?
Възпитано от силни - нравствено и духовно - хора?
...
Да, но знаещите и можещите - няма да стоят за 4-500 лв.
Защото имат избор.
Затова, спорът за учителските заплати е спор за качеството на бъдещите учители.
Всичко друго няма значение.
11 Септември 2007 13:54
Като ви чета постингите се сещам за оня виц, в който се разправяше за това, че в българския казан на ада няма дяволи пазачи, щото който понечил да издрапа навън, другите го дърпали обратно в казана!
Жалки сте! Не разбирате ли, че докато си гледаме един другиму в канчето, докато ръсим наляво, надясно с нищо неоправдана злоба към ближния, ще ни тъпчат както си искат. Всички, не само даскалите!
Само обща национална стачка може да покаже на самозабравилата се политическа върхушка, която уж ни управлява, че си има работа с единно и развито гражданско общество.
С такива като вас, това не може да стане! Да не говорим, че профсъюзите ни също са се ояли и не са способни на никакви организационни действия.
"Не сме народ, а мърша!"
11 Септември 2007 13:58
do OlO
Принципно си прав, няма смисъл, но се дразня. Всеки иска, ама ако може без работа. да ама не?!?! не съм съгласна данъците ми да отиват, за плащане на нечие кафе (изпито може би по време на учебен час). черпя, когато искам и когото искам.
осъзнавам, че е твърде рязко изказване и нека съвестните да не се чувстват засегнати. далеч съм от идеята, че "всички са маскари" и не искам да обиждам.
Не е лошо да осъзнаят старата бългаска поговорка, която май също се преподава, че който не работи не трябва да яде. Това е.
Иначе и аз искам повече и работя по въпроса.......без стачка, а ефективно.
11 Септември 2007 14:06
Не мисля, че шофьорите са по-важни от учителите. Напротив не е все едно кой обучава децата. Това трябва да са добри педагози и да им се плаща добре.
11 Септември 2007 14:27
До mimeto1,

сигурно нямаш отоклизис? А е трябвало Учителят ти по български език да прилага по-стари методи на преподаване. Това точки, запетайки, обръщения и други нюанси ти се губят ( въпреки високите претенции, предполагам и заплата ).
11 Септември 2007 14:30
Не мисля, че шофьорите са по-важни от учителите.
Всяка професия е важна, шофьорската - също. Без шофьори учители и ученици не могат да стигнат до училищата. Съществената разлика между шофьорската и учителската стачка обаче е:
1. В софийския транспорт има дефицит на шофьори, от учители има излишък
2. Всеки шофьор може спокойно да напусне градския транспорт и да си намери веднага друга добре платена работа, учителите очевидно не могат, иначе досега да са си намерили.
Това не е показателно за професиите, показателно е за хората, които ги практикуват тук и сега. Шофьорите тук и сега - нормални работещи хора, съответно търсени. Учителите тук и сега.......

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
11 Септември 2007 14:32
до higia
така е. виждам, че сме на едно мнение за качеството на преподаване а ми вземаха пари и за частни уроци - представяш ли си?
захапи ме за нещо друго
11 Септември 2007 14:39
mimeto,
аз по горе ти писах че си много зле...доказа го!Злобата която имаш към учителите доказва само едно - че си куха лейка!
11 Септември 2007 14:44
canon
не изпитвам подобни чувства към учителите, но няма да се извинявам за мнението си. според мен нещата са така, а какво Ви се иска на Вас (в случай, че си учител) да чуете е отделен въпрос.

11 Септември 2007 14:44
Дучето, не се усеща, че думите му означават поне 50% от сегашните учители автоматично да се освободят след което да се вдигнат заплатите с надеждата да се привлекат млади и подготвени специалисти. Това положение не влиза в стачните искания, а се искат пари на калпак и при това 100% повече. Някои май не знаят колко даскалици нямат елементарна компютърна грамотност, а обучават децата или по-точно дечурлигите ги учат и ограмотяват. И на тия калинки ТРЯБВАЛО да се ДАВАТ по 600-800 лв заплата. Същевременно е пълно със завършващи студенти владеещи компютрите с вързани очи. В този си вид исканията на даскалите са за бетониране на печалното качество и празно прахосване парите на данъкоплатците.

”и кой ще дойде да работи учител за 300 лв”

А за колко работят в „Шише-джам” бе, Дуче при сахарски градуси и рядко вредни и отровни пушеци??? Що не се позамислите малко, преди да си дрънкате приказки от 1001 нощ.
11 Септември 2007 14:48
mimeto1,
Добре дошла във форума!
Моля Ви, не пишете глупости...
Пишете за неща, които наистина разбирате...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД