:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,764,610
Активни 657
Страници 21,077
За един ден 1,302,066

Общините с право сами да определят местните данъци

Снимка: Велислав Николов
Министър Пламен Орешарски обяви, че общините ще получат реална възможност да определят местните данъци и такси от догодина.
От догодина общините реално ще получат право сами да определят размера на местните данъци и вида на местните такси. Това обяви снощи финансовият министър Пламен Орешарски след заседание на ПГ на БСП по повод започващата нова сесия на парламента.

Общините получиха това право с промяната на конституцията, но сега се подготвят и промени в Закона за местните данъци и такси. Заедно с Националното сдружение на общините финансовото министерство ще посочи горна и долна граница на различните местни налози. Всяка община ще може да определи размера на съответния данък в предварително определените рамки.

В момента налозите, като данък сгради например, са фиксирани за цялата страна. Общините имат право да определят само размера на местните такси, примерно за смет. "Държавата ще им преотстъпи и приходите от патенти, което се равнява на 70-80 млн. лв. годишно", обясни още Пламен Орешарски. Според него това е най-близо до местните власти и те по-добре биха се справили със събираемостта. Ще бъдат индексирани и подобрени и единните нормативи, въз основа на които се определят преотстъпените от държавата пари по делегираните дейности. Това са образование, здравеопазване и социални дейности.

Орешарски допълни, че повече от 2/3 от сумите, предвидени в бюджета за 2008 г. за кофинансиране на проекти по еврофондовете, също ще бъдат предоставени на общините. Той бе категоричен, че конкретната сума ще зависи от готовността на кметствата да реализират проекти по еврофондовете, но държавата ще поеме кофинансирането за първите 3 г. "Това се налага заради неукрепения финансов потенциал на общините", обясни министърът. Кметовете са най-големите бенефициенти по повечето оперативни програми. Изключение е само програма "Транспорт", където има големи инфраструктурни проекти, които ще се реализират от държавата.

Орешарски е информирал левите депутати как върви работата по проектобюджета за догодина и поправките в различните данъчни закони. "Засега остава 10% плосък данък и 25% нормативно признати разходи", отсече Пламен Орешарски. Отпадането на семейното подоходно облагане след въвеждането на плоския данък ще бъде компенсирано с по-високи детски надбавки.

Парламентът ще започне работа днес с второ четене на Закона автомобилните превози. Освен това в програмата на депутатите за тази седмица е включено и предложението за първо четене на поправките в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. За тях ще бъде одобрено решението за вдигане на всички пенсии с 10% от 1 октомври и намаляване на осигурителната тежест с 3%. Въвеждането на максимален осигурителен доход от 2000 лв. ще стане с бюджета за догодина. В програмата на парламента е включено и второ четене на законопроекта за дипломатическата служба.
5
1950
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
12 Септември 2007 03:05
Много добре става както в Америка.Така кметовете щте имат пари за чистачи и ремонт на улиците.Всяка година се вдигат с 4% данаците на земята и сградите.Ако закъснеш с плащането 18% лихва ми начисляват.Не плащаш данаци до две години конфискация на дома.Затова Америка има пари за всичко.
12 Септември 2007 10:43
Не е хубаво, че отпада семейното подоходно облагане и се въвеждат по-високи детски надбавки. Това означава, че пак разни мързеланковици и мангали ще сучат от бюджета. Защото при семейното се подава данъчна декларация от хората, които са на трудов договор, граждански договор, договор за управление и др. и при това положение манговците духаха супата, защото къде ще ти подаде мангото данъчна декларация и то по трудов договор, да не говорим за останалите.
12 Септември 2007 11:21
Бай Илия много си прав. Нямам познат който да е успял да вземе детските надбавки - все богати хора познавам!!! Та като ги увеличат нула по нещо си е пак нула. Напрактика най- бедните , респективно по-мързеливите ще облажат от това предложение и в по-голямата си част хора от малцинствата. Държавата работи за разрастване на етническото напрежение - това е голата истина.
12 Септември 2007 11:28
Най-сетне една добра новина за децентрализацията.
12 Септември 2007 17:08
Еми както му се казва хубава работа ама българска. Нямам нищо против да дават повече детски помощи, но нека това да е свързано с посещаването на училищата и средния успех на децата. Освен това хора, които взимат помощи за безработни повече от една година също не трябва да взимат детски. Иначе това за данъците, които остават в общините ми хареса. Така кметовете ще имат повече възможности да помагат на хората с това от което имат нужда. И все пак ми се струва, че би било по-добре ако във всеки от 28 областни града се направи по една сграда с представители на всички министерства и държавната администрация, за да не се налага бизнесът да идва до София за всичко.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД