Министър Пламен Орешарски обяви, че общините ще получат реална възможност да определят местните данъци и такси от догодина. |
Общините получиха това право с промяната на конституцията, но сега се подготвят и промени в Закона за местните данъци и такси. Заедно с Националното сдружение на общините финансовото министерство ще посочи горна и долна граница на различните местни налози. Всяка община ще може да определи размера на съответния данък в предварително определените рамки.
В момента налозите, като данък сгради например, са фиксирани за цялата страна. Общините имат право да определят само размера на местните такси, примерно за смет. "Държавата ще им преотстъпи и приходите от патенти, което се равнява на 70-80 млн. лв. годишно", обясни още Пламен Орешарски. Според него това е най-близо до местните власти и те по-добре биха се справили със събираемостта. Ще бъдат индексирани и подобрени и единните нормативи, въз основа на които се определят преотстъпените от държавата пари по делегираните дейности. Това са образование, здравеопазване и социални дейности.
Орешарски допълни, че повече от 2/3 от сумите, предвидени в бюджета за 2008 г. за кофинансиране на проекти по еврофондовете, също ще бъдат предоставени на общините. Той бе категоричен, че конкретната сума ще зависи от готовността на кметствата да реализират проекти по еврофондовете, но държавата ще поеме кофинансирането за първите 3 г. "Това се налага заради неукрепения финансов потенциал на общините", обясни министърът. Кметовете са най-големите бенефициенти по повечето оперативни програми. Изключение е само програма "Транспорт", където има големи инфраструктурни проекти, които ще се реализират от държавата.
Орешарски е информирал левите депутати как върви работата по проектобюджета за догодина и поправките в различните данъчни закони. "Засега остава 10% плосък данък и 25% нормативно признати разходи", отсече Пламен Орешарски. Отпадането на семейното подоходно облагане след въвеждането на плоския данък ще бъде компенсирано с по-високи детски надбавки.
Парламентът ще започне работа днес с второ четене на Закона автомобилните превози. Освен това в програмата на депутатите за тази седмица е включено и предложението за първо четене на поправките в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. За тях ще бъде одобрено решението за вдигане на всички пенсии с 10% от 1 октомври и намаляване на осигурителната тежест с 3%. Въвеждането на максимален осигурителен доход от 2000 лв. ще стане с бюджета за догодина. В програмата на парламента е включено и второ четене на законопроекта за дипломатическата служба.