Има няколко причини човек да гледа "Нощна стража", но най-важната сред тях става известна едва сега: за да разбере случващото се във втория филм, много по-добър, плътен и уверен от първия. "Дневна стража", както и предшественикът й, е заснета по един от бестселърите на Сергей Лукяненко. Те, както подобава на всеки уважаващ себе си фентъзи епос, са три. Три ще са и филмите на режисьора Тимур Бекмамбетов.
Сам той обяснява, че е подходил към задачата с известен страх: в Холивуд са снимали sci-fi трилъри и преди, в Русия - никога! Ето защо пионерът в жанра бе малко колеблив, доста хаотичен и зает предимно с това да накара ефекти за 4 млн. долара да изглеждат като ефекти за поне 40.
"Дневна стража" окончателно се откъсва от амплоато на беден братовчед на "Матрицата" и "Междузвездни войни" и въвлича зрителя в интригуващ водовъртеж от вампирска жажда, плътска и родителска любов, апокалиптични сцени, житейски избори и неизбежния, продължителен руски запой. Култовите сцени само наглед са крадени от американските образци - двама от героите си сменят лицата (от "Лице назаем"), кулата Останкино се срива в руини (от произволен катастрофичен филм), спортен автомобил препуска по фасадата на хотел "Космос".
Пречупването на вечната битка добро-зло през мирогледа на загадъчната славянска душа пък се оказа отлична стръв - "Дневна стража" не само стана най-големият постсъветски касов хит в Русия (изпреварвайки "Нощна" и "9-а рота"), но и Бекмамбетов незабавно бе ангажиран да снима Анджелина Джоли в екшън с красноречивото заглавие Wanted.
|
|