Процедурите за легализиране на африканските имигранти в Европа могат да бъдат улеснени. Сега те пристигат с кораби и много често са депортирани. |
Според него ЕС ще се нуждае от приблизително 20 млн. временни работници през следващите 20 г. Фратини предлага система от "сини карти", които ще позволят на квалифицираните работници да работят легално в страна-членка на ЕС за две години. След този период те ще могат да се преместят в друга държава от общността.
Промените ще ускорят процедурите за приемането на квалифицирана работна ръка. Еврокомисарят смята, че така ЕС би станал конкурент на Канада, Австралия и САЩ при привличането на имигранти. В момента към Европа се насочват едва 5% от квалифицираната работна сила от Третия свят. "Необходимо е да променим тези цифри с нова визия", смята еврокомисарят. Идеята за "сините карти", която е заимствана от САЩ, трябва да получи одобрението на всички страни в общността, за да стане реалност. Германия например настоява имиграционната политика да остане в компетенциите на отделните държави.
Фратини подчерта, че 490-милионното население на ЕС ще се топи през следващите десетилетия. Очаква се всеки трети жител на общността да бъде над 65 г. до средата на века. Недостигът е вече видим в редица сектори, а тенденцията ще се задълбочава, прогнозира еврокомисарят. Икономиките на Германия, Италия и Унгария изпитват остра нужда от имигранти заради застаряващото си население. Консервативните партии там обаче се обявиха против идеите на Фратини.
Според него имигрантите са ключов момент от стратегията на Съюза за конкурентоспособност. Те обаче няма да разгърнат потенциала си, ако не получат възможности да се интегрират в обществото на държавата приемник, заяви Фратини.
В същото време френският президент Никола Саркози обеща да депортира 25 000 нелегални имигранти от страната тази година. Министърът на имиграцията Брис Ортфьо призна неотдавна, че присъединяването на България и Румъния към ЕС е усложнило ситуацията. Френските власти смятат, че нелегалните имигранти в страната са общо между 200 000 и 400 000.
ПРЕОРИЕНТАЦИЯ
Българските работници загърбват Германия и се насочват все повече към страни като Гърция и Италия, оплака се директорът на концерна "Дусман" Томас Грайнер в интервю за в. "Берлинер Цайтунг". По думите му източноевропейците масово се отказват от идеята да търсят работа в Германия. Грайнер е на мнение, че страната трябва да улесни достъпа на квалифицирана работна ръка от бившите социалистически държави.