:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,716,426
Активни 754
Страници 1,329
За един ден 1,302,066

Анатомия на учителския протест

Управленският елит успява да превърне всяка криза в барикада
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
-----
Всяка година Организацията за икономическо сътрудничество и развитие издава Education at a Glance - доклад за състоянието на образователната система в 30-те най-развити страни в света, членки на тази организация. Според изследването за 2007 г. по показателите за натовареност нашите учители са на световно равнище. В развитите страни годишната учебна натовареност е между 500 и 1000 учебни часа. У нас този показател се колебае около 800 часа, като тук не се включва извънкласната работа - подготовка на тестове, преглеждане на писмени работи, подготовка на уроци и т.н.

По компенсации за положения труд обаче българските учители си остават на местно ниво, формирано още по времето на дядо Славейков - на даскала по-малко, отколкото на говедаря. Най-ниска заплата сред 30-те развити страни получават учителите в Унгария - около 2000 лв. на месец, или 20 000 долара годишно.

Друг важен показател е отношението на годишната заплата на учителя към брутния вътрешен продукт на глава от населението. Този индекс показва мястото на учителя в скалата на разпределението на националния продукт. В развитите страни той е между 1 и 2. У нас показателят е под единица, при това намалява през годините.

В международната практика се е наложило измерване на образователните системи в дълбочина. Посоченият по-горе доклад от 500 страници прави точно това. Според мен първата претенция на протестиращите учители към правителството трябва да е да се направи дълбочинна диагноза на образователната система по международни стандарти, която да стане обект на национална дискусия. Сега се говори безразборно за диагноза и терапия, но всъщност липсва и едното, и другото.

---------------------

Учителският протест е свързан с два фундаментални проблема на националната икономика - макроикономическата стабилност и растежа. Правителството твърди, че всичките му усилия и всичките ни жертви са за опазване на макроикономическата стабилност и за постигане на висок икономически растеж.

Политиците вече 10 години се фукат, че са въвели валутния борд. Но те забравят фундаменталния факт - бордът бе предизвикан от уличния протест. Ако перифразираме един поет, можем да кажем, че недоволството ражда реформите. Но за да се стигне до реформи, освен недоволство са нужни и политически лидери, които да изведат обществото от кризисната ситуация. Това значи да се намери решение на изострените противоречия.

Вместо това



правителството превръща всеки протест в барикада



Още не е отшумял случаят с "Топлофикация - София". Общото между проблема "парно" и учителското недоволство е в това, че хората не могат да си плащат сметките. Въпреки макроикономическата стабилност, постигната благодарение на борда, българите не живеят добре. Преди си плащаха сметките за основните жизненоважни услуги трудно, а сега вече изобщо не могат да ги плащат. Именно това е аргументът за по-високи заплати.

Ниските заплати са причина за разстройване работата на доставчиците на основни услуги на населението. Този проблем ще става още по-остър, но той не се обсъжда. Вместо това на преден план се размахва плашилото на инфлацията като грижа за макроикономическата стабилност.

Разбира се, стабилността е условие, без което не може. Но от името на учителите бих отправил към правителството следния въпрос:



Каква е цената



на поддържаната в България макроикономическа стабилност? Отначало тя се крепеше на един стълб - паричния съвет, и цената й можеше да се измери с поддържания валутен резерв. Но сега макроикономическата стабилност във все по-голяма степен се крепи и на втори стълб - задължителния бюджетен излишък, поддържан поради високия дефицит по текущата сметка. Чрез този втори стълб в името на стабилността се оказват блокирани 6-7% от БВП - 3-4% бюджетен излишък + 3% допустим дефицит на бюджета. Това е причината да остават недофинансирани основни сфери на обществото като образование, здравеопазване и др. За управляващите е удобно да има излишък, защото в крайна сметка те го разпиляват по свое усмотрение.

Цената за поддържане на макроикономическата стабилност е висока, продължава да расте и това се превръща в колосален проблем на българското общество. Именно оттук извира протестът на учителите - те се бунтуват срещу диктатурата на бюджетния излишък.

Вторият фундаментален проблем на българската икономика е поддържането на висок и устойчив растеж. Един министър дори се изцепи, че постигаме



бурен икономически растеж...



Дали е бурен, е спорно. А Световната банка вече предупреди, че потенциалът на нашето развитие се изчерпва и че трябва да се търсят нови източници. В последния си доклад за България банката отбелязва, че от 2003 г. насам растежът идва от силно увеличаване на заетостта, докато производителността се увеличава само с 2% годишно. Основен фактор за увеличаване на производителността е създаването на висококвалифицирани кадри чрез образователната система. Докладът посочва, че България трябва да предприеме решителни реформи в тази сфера.

А заплатите и реформите са скачени съдове. Първо - ниските заплати блокират функционирането на доставчиците на основни услуги на населението. Гражданите стават все по-големи длъжници, а неплатените сметки затормозяват работата на доставчиците. Излиза, че правителството пази макроикономическата стабилност за сметка на разстройство на икономиката на милиони домакинства и на ред предприятия. От социална гледна точка това е ситуация с висока запалимост.

Има и нещо друго -



ниските заплати убиват всякакви стимули



за труд в образованието, както и здравеопазването. Заплатите трябва да са толкова високи, че да предизвикват конкуренция за учителски и лекарски места.

Голям проблем на правителството е, че не може да намери баланса между ортодоксалния модел, целещ поддържане на макроикономическа стабилност, и икономиката на предлагането, която има за цел да създава стимули в икономиката за труд и конкуренция.

През 1945 г. в САЩ бе създаден Съвет на икономическите консултанти на президента - орган, който да отговаря за макроикономическата стабилност. Много скоро тази отговорност бе прехвърлена на Федералния резерв, а Съветът на икономическите консултанти пое отговорността за ефективността в националната икономика, която се осигурява от създаването на стимули и конкуренция.

Протестът на българските учители разголва един голям проблем на управлението на държавата: как да се премине от вече изхабения модел на поддържане на макроикономическа стабилност към модел, който осигурява стабилност плюс по-високо благосъстояние. Този проблем ни поставя в ситуация, подобна на тази от 1996 г. Въпросът е дали управляващият елит на страната ще успее да вникне в реалните проблеми и да предложи ефективни решения, или решенията ще дойдат чрез криза.



* Авторът е преподавател в Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски", катедра "Икономика".
7
3029
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
08 Октомври 2007 08:45





Орешарскиииии, върни се в университета и си вземи наистина изпитите. Черепа дава пари, но не дава знания и акъл. И, докато ти ни стабилизираш в мизерията - хората растат. Не толкова процентно, колкото икономически. Развита икономика, а не задържане на баланс по текущата сметка, защото Черепа и сие са си купили яхти и не плащат данъци за хазарта. А има огромна разлика между растеж и развитие. Едното е временен термин в икономиката, другото е качествено движение напред на нацията.
На автора - браво! Ясно, точно, прегле дено.
08 Октомври 2007 09:12
Вчера гледах по телевизията личния разговор между Вълчев и Орешарски.

И двамата се изложиха много. Както са тръгнали нещата се мисля, че има вероятност протеста и ситуацията да се изострят и да ни напомнят за зимата на 97.

Другия вариант, (който е по-добър, за да не се връщаме назад) е правителството да спре с глупостите от рода "разваляме седянката" и да вземе разумно решение за да спре стачката. Какво правят толкова време, че чак сега ще има разговори с експерти и конкретни числа?????

Вчера вместо да се реши проблема ги записаха двамата министри, че си говорят глупости.
08 Октомври 2007 11:07
Чудесна статия!
казва с думи това, което чувстваме на гърба си!
08 Октомври 2007 11:14
не е възможно да потръгне животът български с набедени хора, криминални типове, които говорят за ^седенки^, когато обществото ни е в разпад
другаде още тази сутрин да са ги изритали от властта и да са ги натирили в дранголника,
но има нещо друго, много важно, те продължават да подценяват бг народа, без да помислят какво клокочи под вулкана
такава омраза се е натрупала, че им е бедна фантазията
08 Октомври 2007 20:26
Размислите на един зелен кон
или
колко е необходим учителя в обществото
Името ми е Иво Спасов Ангелов и съм бивш учител – преподавах физика в СОУ “Христо Проданов” – Карлово. Напуснах преди около 3години по собствено желание поради “несъгласие с регионалния инспекторат”. Така съм написал в молбата си (или нещо подобно). Не ставаше въпрос за пари, въпреки, че по това време се налагаше да работя и на друго място.
След година и половина прекарани в Испания като строител се върнах и ми бе предложено отново да стана преподавател в същото училище, но отказах с думите :
Ако не си намеря друга работа, може би ще се върна.
Намерих си. Но въпреки това, подкрепям учителите в техните искания, защото са справедливи и заплащането на труда им е обидно малко.
В момента се водят дебати в медиите по въпроса, но интересното е, че много от хората просто “надничат в канчето на даскала”.
малко работили
1 много почивали
2 не било качествено преподаването
3 допълвали си с частни уроци.
Тази вечер по БНТ (06.10.2007) имаше дори и един –макроикономист, (от чутото не разбрах кой му е дал дипломата и защо) който обясни, че щом даскалите получат увеличение на заплатите това ще е за сметка на останалите, тъй като виждате ли те не произвеждат, а само ще консумират. Простотията никога не ми е била симпатична. Но наглостта на този беше прекалена. Изсмука си това измежду пръстите на краката, но предполагам не може да обясни как така, в Испания цената на стоките е от същия порядък, както в България след като цената на труда там е средно осем пъти по-висока от тук – средната заплата е 1000евро, а най-ниската на чужденец на черно - 500. Това споделям, за да не съм голословен.
По този повод реших, че трябва да дам някои разяснения и да осветля въпроса за тези които не знаят – тоест за всички които не са учители.
Нек първо да разгледаме работното време на учителя – той работи на ненормиран работен ден. Това означава следното: Към времето което той прекарва в училище – времето от 07:30 до 13:30 средно, трябва да прибавим и:
1 времето за подготовка на материала за следващия ден
2 времето за подготовка на контролни
3 времето за проверка на контролни
4 времето за административните му задължения
Това време никой не го смята, но нека разгледаме и задълженията му по време на учебния час и междучасието:
1 преподава
2 възпитава
3 активно участвува във формирането на личността
4 следи за дисциплината
5 грижи се за здравето и живота на поверените му ученици
Всичко това въпреки желанията на някои ученици и родители... и въпреки изключително нескопосаната в момента учебна програма (и по този въпрос съм писал докато бях даскал, но.....)
По повод почивката – платения отпуск на учителя е 48 дни. Обикновено не може да си позволи да го вземе през време извън ваканциите. Не може да бъде заместен в по-голямата част от случаите. Не може да си позволи дълго отсъствие заради учениците! Предполагам, че ще се съгласите само като си помислите за собственото си дете което трябва да се приспособява към друг стил на преподаване и изпитване.
През останалото време от ваканциите, защото те са повече от отпуска на учителя, той е длъжен да бъде в училището и то според закона – по 8 часа на ден. Може да няма какво да прави – просто присъства. Но това се случва и в други професии...
По повод качеството:
1. то не зависи само от учителя
2. мисля, че това не е единствената професия в която може да има некадърници
Не оправдавам учителите, но все пак машинистът може да ви отведе само там където водят релсите Особено ако си по-стриктен като учител и се страхуваш от специалиста от инспектората. Който също може да не е най-кадърния
Заплатата не се дава за кадърност. Ако беше така, то доста политици трябваше да умрат от глад Много отдавна казвах (още през миналото хилядолетие), че алчността, непочтеността и в следствие - недалновидното отношение на управляващите и администрацията към българското общество и в частност към българското училище ще окаже своето влияние в бъдеще. От тези които водят децата ви (педагози), се иска да дават личен пример, да бъдат благородни и почтени, да ги пазят...понякога и от тях самите!
А тези които предвождат обществото...?...Но те си вземат заплатите нали?...
За некадърност се освобождава от длъжност. Никой частник няма да ми даде минимална заплата за това, че съм некадърен в дадената професия Така, че... глупостите – някъде другаде.
За частните уроци ... Ами не ходете на частни уроци! Учете в училище! Като бивш преподавател мога само да спомена, че аз лично съм виждал бивша ученичка да ми идва като курсистка по начална компютърна грамотност и да си плаща за 60учебни часа въпреки, че в училище същия материал се преподава 240 часа безплатно! Случая не е единствен... Но в този поне и е дошло на акъла, че май трябва да се учи. Макар и късно.
Министрите използват и друг подход познат още в древен Рим - “разделяй и владей”.
Опитват се да противопоставят останалата част от обществото срещу учителите...
Мисля, че е успешно. И те залагат на това. Чух оправдание от вида “ами валутния фонд няма да позволи”. Дори змията сменя кожата си когато и отеснее!
Друг спомена, че трябва да се съкратят учители, защото били намалели учениците. Някой беше казал “О, Свещенна Простота!” Ами нали всеки учител си има норматив. Ако часовете му са по-малко – учителят си отива. Проблемът в момента в повечето училища е големия брой лекторски часове – допълнителни часове над норматива... Друг се изцепи и той така - без да е подготвен – отношението ученици/учители в останалата част на Европа е по-голямо от тук. В момента в българските училища средният брой ученици в паралелка е 25. Минимума е 18. Но никой в ученик в Испания не може да си позволи липсата на дисциплина като тук. При нарушение ученика не се допуска до часове. При 3 рецидива – ученика бива изключен. Не претендирам за абсолютна точност. Но резултатът е такъв. Така, че няма проблем - увеличете бройката. Кой ще загуби?
Аз не искам да изпадам до тяхното ниво и не бих си позволил това. Но ще споделя това което чух докато пиша. По телевизора показаха един работник на лифтова станция. И там искат да стачкуват. Не ги упреквам заради стойностите които споменаха като заплати – 360лв. Този работник каза, че е обидно да получават колкото една чистачка... Аз и против тази професия не съм...Но средната учителска заплата е също толкова.
Искам да предложа това мое виждане на колкото се може повече хора в нашето общество. Не знам дали ще успея... Това вече зависи от вас...
В Испания имах приятел шофьор.Той казваше : Виждал ли си зелен кон и умен даскал? Аз отговарях: Това твоето работа ли е? Осем часа седнал, осем часа легнал...
В кръга на шегата това е допустимо. Но....Отношението към българските учители в момента не е майтап...
Искам да помислите! Наистина ли искате затъпял в елементарни нужди учител за децата си?
Помислете! Имате ли нужда от учителите на децата си? Или можете и сами?
06.10.07 г. Карлово
[/b]
08 Октомври 2007 22:34
Ivo,
12 Октомври 2007 18:44
http://e-vestnik.bg/2350 . Това е е мнение което споделям.
И още веднъж ще обясня за натовареността на учителите:
Всеки преподавател има норматив (брой часове за учебна година). Нормативът е между 640 и 720 учебни часа годишно. Ако не се покрива поне половината от него, работното място се съкращава. В момента знам за две училища където отношението ученици/учители е около 1000/70 > 14/1. Така, че Орешарски да не приказва глупости за отношение 5/1 в България и 13/1 в Западна Европа, както и за съкращения.
И още веднъж:
ЗА НЕКАДЪРНОСТ НЕ СЕ ПЛАЩА!
ЗА НЕКАДЪРНОСТ СЕ ОСВОБОЖДАВА ОТ ДЛЪЖНОСТ!
ТОВА СЕ ОТНАСЯ И ЗА МИНИСТРИТЕ!
А наглостта им изисква точно това
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД