Финансовият министър Пламен Орешарски втвърди тона и при поредния кръг от преговори между стачкуващи учители и държавата вчера обяви, че увеличение на заплатите може да има, но за 75% от сегашния персонал в средното образование. Финансист №1 не разясни как е стигнал до този процент, а шефът на МОН Даниел Вълчев се опита да тушира казаното от колегата си, като обяви, че никой не е тръгнал да съкращава. Сметките на Орешарски обаче се доближават до препоръките в доклада на Световната банка за българското образование отпреди 10-ина дни, където се говори за редуциране от 30 на сто в сектора.
Според документа в 794 училища у нас на учител се падат по 11 ученици. Сливането им в около 400 школа би спестило на образованието около 80 млн. лв. годишно. Непедагогическият състав също е твърде раздут - със 100 учители "вървят" 43-ма души персонал, сочат още данните.
Лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев контрира, че в държавната администрация също има зле работещи или безсмислени звена, от които може да се направи икономия, но никой не говори за тях. "Преди карахме и без министерства на администрацията и гръмотевиците", възмути се синдикалистът.
"Всички сме бедни, не спекулирайте с бедността ни", репликира веднага Орешарски. Синдикатите настояват за поетапно 100% увеличение на заплатите до юли 2008 г. "Ръстът им не трябва да надвишава националната продуктивност, а там 100 процента увеличение няма", допълни Орешарски. Той напомни, че брутната заплата в средното образование е 472 лв., а статистиката сочи, че България е една от малкото страни в ЕС, където средната заплата в образованието е по-висока от тази за страната. Министърът се позова на данни, според които средният дял от БВП за образование в държавите от Евросъюза е 4 на сто, а профсъюзите настояват за 5% у нас. На коментара на Янка Такева, че номинално това прави много по-малко пари, отколкото в другите страни, Орешарски отвърна: "Оставете размера, иначе трябва да се върнете при хан Аспарух да го питате защо е такъв".
Министърът даде да се разбере, че 5% от БВП е нереалистична цифра и би свила парите за останалите бюджетни работници. "Ако това е неизменно условие за срещата, няма смисъл въобще да я правим", бе категоричен финансистът на държавата, визирайки насрочените за днес експертни преговори между 2-те ведомства и синдикатите. От КНСБ заявиха, че отстъпват до 4.8%.
---
СЪПОСТАВКИ
Пламен Орешарски заяви, че у нас се отделят 40% от БВП за публични разходи при средно 47.5 в ЕС. 8.5% от тези пари са за пенсии и не може да се реже от тях заради образованието, обясни той.
Образователният министър Даниел Вълчев пък каза, че не е склонен да увеличи веднага с 25% заплатите, както настояват синдикатите, преди да се избистри рамката за 2008 г. "Намерението на правителството е този път да се споразумеем поне до края на мандата", допълни Вълчев. Синдикатите смятат, че за скок от 25% са нужни около 53 млн. лв.