Майки организираха вчера протест срещу условията в домовете за изоставени деца. Те протестираха пред социалното министерство с плакати "Да спасим децата от собствената им държава". |
Заради безотговорните родители още преди година и половина социалният министър Емилия Масларова предложи процедурата да се промени и ако семейството не прибере детето си от дома в срок от 1 г., то да може да се осиновява. Това вече е записано в проекта на нов Семеен кодекс, който министерството на правосъдието скоро ще внесе в правителството. Въпреки че разграничение за подхвърлените деца сега не е предвидено, зам.социалният министър Иванка Христова обясни, че е възможно то да бъде вписано. Шефът на социалната комисия в парламента д-р Хасан Адемов също заяви, че е за намаляване на сроковете, стига това да не противоречи на европейските норми.
Майките поискаха и да се предвиди предимство за родители, които искат да осиновят дете с увреждания или дете над 5 години, каквото се ползва в ЕС. Те получиха обещание от МТСП в родилните домове да има социален работник, който да обясни на родители с увредено дете още при раждането му как държавата ще ги подпомогне. Майка на такова дете обясни вчера, че получава само 180 лв. от държавата.
В областта на международното осиновяване проектът за Семеен кодекс също предвижда редица промени, така че да се предотвратят корупционните практики. Заради недоволство към процедурите през лятото шефката на дирекция "Международни осиновявания" в МП беше принудена да подаде оставка.
В новия проект се въвеждат критерии, по които съветите по осиновяване и съответно Съветът по международни осиновявания ще определят подходящия осиновяващ за съответното дете, обясниха от кабинета на зам.-министър Ана Караиванова, която пое този ресор. В проекта на кодекс се въвежда и изискването за минимален брой разглеждани кандидатури на осиновяващи, сред които да се определи най-подходящият за детето. Освен това вече ще има заместници на председателя на съвета и членовете му, за да няма отлагане на заседания заради липса на кворум. Караиванова е дала и срок до края на годината да се разчистят всички застояли преписки.
Досега нямаше ясни критерии за подбор на кандидат-родители и това беше предпоставка за мащабна корупция в тази сфера. Според публикации цената на осиновяване от чужденци може да стигне 10 000 евро.
СКАНДАЛ
Родители поискаха оставката на Емилия Масларова заради филм на Би Би Си, разкриващ скандални условия в дома за деца в Могилино. По същото време министърът откриваше друг детски дом в страната. Заместничката й Иванка Христова обясни, че домът в Могилино е трябвало да бъде закрит още миналата година, но това се забавило заради проект на общината и една НПО за построяване на дневен център в Две могили. Оказало се, че вместо 204 000 лв. проектът за него е оскъпен три пъти и от проект "Красива България" не успели да го финансират. Пратени са писма на родителите на всички 67 деца в дома, за да решат къде да бъдат преместени, обясни Христова. Според нея децата не били недохранвани, защото бюджетът бил разчетен за 100 деца. Освен това те били дружелюбни, което говорело за грижите на персонала. Все пак домът ще бъде закрит, защото там персоналът не е обучен и квалицифициран.