Деца на гурбетчии от България седят върху матраци в една от винените бъчви в Сокуямос, Южна Испания. |
"Не е приятно да се живее в тези неща", казва Надежда и сочи към една от лежащите бъчви. До нея боси деца тичат между купища боклуци, където е пълно с мухи. Всички нашенци спят в 20 преобърнати бетонени бъчви, които били оставени специално за това в покрайнините на Сокуямос в горещия и пустинен регион Кастиля - Ла Манча.
В някои от тези помещения "живеят" до седем души, които са натъпкани върху картони, покрити с матраци, като врата им служи тънък плат.
България се присъедини към Евросъюза на 1 януари. Но нейни граждани търсят препитание из Европа, което болезнено напомня за икономическата бездна между Стара Европа и новите членки.
Пълният лагер в Сокуямос се изпразва през деня, когато повечето българи отиват да берат грозде на лозята. Получават 42 евро на ден. Надежда разкрива, че нейният мъж получавал по 5 евро на ден в родния Сливен, където безработицата е голяма, а около 10% от населението на България (7.3 млн.) са принудени да търсят работа в чужбина.
"Животът в Испания не е добър. Нямаме вода и електричество. Имаме добър дом в Сливен, но нямаме пари", свива рамене Надежда. Тя сочи към бутилки, с които си носят вода от централния фонтан на площада в града. Тоалетната представлява заслон в полето. Самите жители на Сокуямос признават, че не са очаровани от гледката, но са се примирили с този факт. Фермерите от друга страна заявиха, че успешното събиране на реколтите им вече зависи изцяло от чуждата работна ръка.
Агенцията по заетостта в България съобщи вчера, че набира кандидати за бране на маслини в Испания от 15 декември т.г. Работата е за 101 мъже на възраст 20-45 години за провинция Кордоба за 6 месеца. Заплатата е 36 евро на ден.