80% от училищата в страната дават мандат на синдикатите да преговарят за 648 лв. средна заплата в системата към 1 юли 2008 г. Това съобщи зам.-шефът на единния стачен комитет Живка Желязкова вчера. Това означава, че средната заплата на учителите трябва да бъде около 789 лв. към тази дата, а не както предлага правителството - 650 лв. В края на миналата седмица синдикатите изпратиха и двата варианта за съгласуване с местните си структури.
След 8-часови обсъждания с експертите в събота вчера беше разпространено проектоспоразумение, което регламентира въпросното увеличение на заплатите и придвижването на реформите. Специално е уточнено, че първата стъпка за възнагражденията трябва да бъде от 1 октомври с 20%. Икономиите в МОН според сметките на министерството ще стигнат за 10% увеличение.
Синдикатите са склонили на някои промени, които доскоро отхвърляха. В проекта за споразумение например е записано въвеждане на механизми за допълнителна работа извън нормите за учителска заетост с изоставащите и надарени деца. Това обаче трябва да е съчетано с програма за финансиране на това допълнително натоварване на учителите. Обучението на различна скорост според възможностите на учениците е идея на МОН.
Предвижда се още законова забрана за прехвърляне на средства от образованието към други сфери. В същото време се планира възможност икономиите в системата да се използват за увеличение на заплатите. Училищата пък ще могат да увеличават броя на децата в паралелка, но до 10% от нормативния им брой. Това означава, че паралелките ще бъдат от максимум 29 деца. Министерството поема ангажимент да не наказва стачкувалите учители.
Проектоспоразумението ще бъде представено за одобрение и на министрите. През почивните дни никой от кабинета не даде знак, че е склонен да отстъпи. Премиерът дори предупреди, че офертата на правителството може да бъде преразгледана, но в посока намаление, тъй като новите радикални искания връщали преговорите в нулева точка. Станишев открито обвини и че кандидат-кметове масово плащат, за да се поддържа учителската стачка. Самият Даниел Вълчев вчера се засече случайно с профсъюзни шефове пред МОН и в 10-минутен разговор се договори с тях днес преговорите да продължат. За пореден път единният стачен комитет е свикал и местните си структури в София.
Докато не бъде подписано споразумението от всички страни, стачката продължава. Така и днес, когато тя навлиза в петата си седмица, децата няма да се върнат в класните стаи.
СБЛЪСЪК
Основният сблъсък в днешните дебати по вота на недоверие се очертава между ДСБ и БСП. "Очакваме БСП да даде ясно обяснение защо предизборните обещания на Сергей Станишев, неговите 10 ангажимента към гражданите на България не се изпълняват", заяви зам.-шефът на ДСБ Иван Иванов пред БНР. "Единственото, което пречи в този случай, е ужасното политиканстване, което току-що чухме от устата на представител на опозицията", контрира секретарят на ИБ на социалистите Антон Кутев. "Аз мисля, че вотът ще бъде неуспешен, но в същото време реформата в образованието е изключително важен въпрос, който не трябва да се подценява", заяви пред "Фокус" вицепремиерът Ивайло Калфин. От НДСВ пък обявиха, че няма да подкрепят вота, но ще признаят някои слабости в образователната политика. "Отчитаме, че се допуснаха някои грешки и забавяне в преговорите. Образованието трябва да бъде най-важният приоритет, макар че засега правителството да не съумява да покаже това", обясни Христина Христова.
Манипулативно: - на Първа страница "даскали" срещу военните далавери!
На Втора страница..."даскали" срещу политтиквите!
...
Айде да си останем само на Първа.
Щото иначе трябва да правим сравнения м/у "уханията": - "зелени чорапи" срещу прогнили "тикви"!