:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,651
Активни 748
Страници 11,216
За един ден 1,302,066
Консулт

Работникът може да прекрати без предизвестие срочен договор

Работя във фирма по срочен трудов договор, на отговорна длъжност. Замествам отсъстващия титуляр и срокът на договора ми изтича след около 5 месеца. Предлагат ми трудов договор за неопределено време в друга фирма, при това за по-високо платена длъжност. Подадох молба за прекратяване по взаимно съгласие, но работодателят не иска да ме освободи, защото трудно ще намери заместник. Ако подам предизвестие, ще трябва да плащам обезщетение в размер на три заплати. Има ли начин да прекратя този договор по най-безболезнен начин за мен?



Кирил Ст., Каварна



При положение че работодателят е отказал да даде съгласие за прекратяване на договора по взаимно съгласие (чл. 325, т. 1 от Кодекса на труда), прекратяването с предизвестие едва ли е най-сполучливото решение на проблема. Това е така, защото законът (чл. 326, ал. 2 от КТ) предвижда срокът на предизвестието в подобни случай да е 3 месеца, но не повече от остатъка от срока на договора. Ако предизвестието не бъде спазено от работника, той дължи обезщетение за неспазения срок на предизвестието.

Кодексът на труда предвижда в чл. 327, т. 7 специално основание, което дава право на работника/служителя в такива случай да прекрати трудовия си договор едностранно и без никакви условия, усложнения или заплащане на обезщетения. Според този текст трудовият договор може да се прекрати писмено, без предизвестие, когато "работи като заместник на отсъстващ работник или служител и премине на друга работа за неопределено време". В чл. 327 всъщност са изредени общо 9 основания, при които работникът прекратява без предизвестие срочния си трудов договор. Сред тях са още забавяне на изплащането на възнаграждението или осигуровките, продължаване на образованието в учебно заведение на редовно обучение, постъпване на държавна служба и т.н.

При читателя е налице хипотезата на т. 7: работи като заместник на отсъстващ титуляр (трудов договор по чл. 68, ал. 1, т. 3 от КТ) и му предлагат трудов договор за неопределено време, т. нар. "безсрочен" трудов договор (чл. 67, ал. 1, т. 1 от КТ);

При наличието на тази хипотеза е достатъчно да се подготви писмено заявление до настоящия работодател, чрез което служителят едностранно прекратява трудовия си договор на основание чл. 327, т. 7 от КТ и предвид сключения трудов договор с друг работодател.

В това заявление следва изрично да се посочи и датата, от която се прекратява. Няма пречка тя да съвпада с датата на подаването на заявлението. В писмото си служителят ни пише, че му предлагат да сключи трудов договор, т.е. приемаме, че новият безсрочен трудов договор все още не е сключен. Трябва да се има предвид, че текстът на чл. 327, т. 7 от КТ изисква реално преминаване на другата работа, т.е. да е сключен новият трудов договор. Няма пречка това да стане, докато все още е в сила срочният трудов договор по заместване. Достатъчно е страните по новия договор да уговорят, че реално длъжността ще се заеме от момент, който следва прекратяването на срочния договор. Такава възможност предоставя чл. 63, ал. 3 от КТ. Според него работникът или служителят е длъжен да постъпи на работа в едноседмичен срок от получаването на екземпляр от подписания договор и копие от уведомлението му до НАП, заверено от агенцията. Страните могат да уговорят и друг срок. Ако служителят не постъпи на работа в този срок, трудовото правоотношение се смята за невъзникнало.
19893
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД