:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,462
Активни 804
Страници 20,027
За един ден 1,302,066

Санитарите на Темида

Парламентът ще избере с квалифицирано мнозинство бъдещите съдебни инспектори, но ще им даде ограничени правомощия, за да се оправят в крайно консервативната система
Инспекторите ги чака много черна работа и няма да пърхат като птиченца край Темида.
Когато в началото на годината бе направена последната засега поправка на конституцията и с нея беше предвидено създаването на инспекторат към Висшия съдебен съвет с числеността на футболен отбор, депутатите признаха, че такова нещо няма нито в Европа, нито по света. Което не им попречи да натоварят с огромни очаквания бъдещата структура, която на всичкото отгоре трябва да бъде избрана с квалифицирано мнозинство - т.е. поне 160 депутатски гласа.

Подобно мнозинство не се изисква дори за сваляне или качване на правителство, още по-малко за приемането на който и да е закон. Подобен вот се предполага само за промени в конституцията, когато при първото гласуване не се съберат поне 180 гласа.

И изведнъж точно за инспекторите бе предвиден избор



с непосилно за нито един парламент мнозинство



Отгоре на всичко управляващите и преките инициатори на новата структура заговориха упорито как на проверяващите се възлага надеждата да "оздравят болната съдебна система". Спокойно можем да ги наречем санитарите на Темида, защото ги чака тежък и доста неблагодарен труд.

Бъдещите инспектори със сигурност ще се сблъскат с консервативната система и с огромните обществени очаквания, докато накрая се окажат между чука и наковалнята.

Дни наред вече се коментират имената, които се предлагат за главен инспектор и за 10 "по-обикновени" инспектори. Започнаха и политически препирни за това дали една или друга сила не прави опити да налага свои в инспектората. Главният прокурор пък се изненада, че не се обсъждат и номинират прокурори. Разбира се, кадрите са важни - даже решават всичко.

Но преди това да видим каква е структурата, в която ще бъдат вкарани тези 11 души.

Какви са възможностите й, може ли наистина да изпълни смазващо големите очаквания, каква ще е разликата му с досега действалия инспекторат към Министерството на правосъдието, може ли да намали общественото недоволство съдебната система, да засили усещането за справедливо и ефективно правосъдие?

Главният инспектор се избира за 5 години, а десетте му подчинени ще са с мандат от 4 години. Самата структура ще е дислоцирана към 25-членния Висш съдебен съвет, който отново с новия ЗСВ стана постоянно действащ. Според конституцията инспекторатът ще проверява "дейността на органите на съдебната власт, без да засяга независимостта на съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите при осъществяването на техните функции".

Но



какво точно означава засягане на независимостта



на съдиите, прокурорите и следователите? Понятието е крайно разтегливо и позволява всяко действие на инспекторите към конкретен магистрат да бъде определяно и така. Отгоре на всичко същата тази конституция предвижда, че и "главният инспектор и инспекторите при осъществяване на функциите си са независими и се подчиняват само на закона". Как точно ще се получи това, след като инспекторатът е към ВСС, а пък бюджетът им е част от същата тази съдебна система, която ще проверяват?

Не по-различно е положението



и с правомощията



Те не се различават кой знае колко от тези, които имаше и досегашният инспекторат към Министерството на правосъдието. Последният остава и занапред, но ще се занимава със съвсем други неща - ще проверява дейността на частните съдебни изпълнители, ще осъществява текущ контрол за правилното организиране на стажа за придобиване на юридическа правоспособност и други подобни.

Досега именно той проверяваше това, което се възлага на новата структура към Висшия съдебен съвет. По общо мнение, включително и на хората, които са минали през стария инспекторат, ролята им е била унизителна. На практика почти нищо не са можели да направят. Дори когато е трябвало да правят проверки на инвентаризациите в отделните звена на съдебната система, пак са били гледани отвисоко. И в общи линии никой за нищо не им е обръщал внимание.



Защо се смята, че сега ще се случи нещо по-различно?



Само защото структурата е към ВСС и я има спомената в конституцията ли?

Според ЗСВ бъдещият инспекторат проверява организацията на административната дейност на съдилищата, прокуратурите и следствените органи, както и организацията по образуването и движението на съдебните, прокурорските и следствените дела. Включително и приключването на делата в установените срокове. Законодателят плахо е вписал сред правата и възможността инспекторите да анализират и обобщават делата, които са приключени с влязъл в сила съдебен акт, както и приключените преписки и дела на прокурорите и следователите.

Самите срокове за приключване на съдебно дело, прокурорска или следствена преписка са много разтегливи. Проверките вероятно ще дисциплинират много съдии, прокурори и следователи. Но бързането невинаги е най-доброто решение. Ако да речем един прокурор има 1000 преписки, които да приключи в двумесечен срок (каквото е всекидневието), няма ли да ги претупа. За да не го проверят инспекторите и после по тяхно предложение да не го накаже административният ръководител или ВСС, той спокойно може да ги приключва скоростно или да ги прекратява.

Все пак в правомощията на инспектората е включена и една перспективна възможност -



да сигнализира за противоречива съдебна практика



и да предлага приемане на тълкувателни решения или тълкувателни постановления. Тук обаче възниква въпросът: след като няма да може да проверява по същество актовете на съдилищата, прокуратурите и следствените служби, как точно ще установява противоречията?

И сега малко за кадрите. Според ЗСВ бъдещият главен инспектор трябва да има най-малко 15 години юридически стаж, а инспекторите - поне 12. Петима от тях трябва да имат и поне 8 години стаж като съдия в окръжен или апелативен съд, във Върховния касационен съд или Върховния административен съд, в Окръжна или Апелативна прокуратура, във Върховната касационна или Върховната административна прокуратура или в Националната следствена или окръжна следствена служба. Естествено е и инспекторите да са авторитетни хора, за които



да няма и капка съмнение както в професионален, така и в личен план



Откъде ли ще се намерят такива хора - хем с безукорно поведение, хем много издигнати в кариерата?

Сериозен проблем ще възникне и с кадрите, които ще подпомагат инспекторите в дейността им. Предвидено е администрацията да е от 22 души плюс 22 експерти. Тези хора ще трябва да приемат сигнали на граждани, на държавни институции, на фирми, на хора от самата съдебна система... Отделно инспекторатът ще може да действа и служебно, по своя инициатива - примерно по дописки във вестниците, по материали по радио и телевизия, от изводи от проверки и т.н.

Всички са наясно как почти всеки се оплаква от работата на съдебната система. И колко сигнали са подадени и във ВСС, и в парламента, и в президентството, и в правителството - стотици хиляди. И всичко това сега ще залее инспектората.

Ако целта е да има просто още един отдушник, да бъде нещо като омбудсман за съдебната власт, дали наистина си заслужаваше целия този шум?

Начинът на вземане на решения в самия инспекторат също е съмнителен - обикновено мнозинство. Какво значи шестима инспектори да кажат, че има нарушение, а останалите петима точно обратното?

Мрачните предположения могат да бъдат продължени безкрай. Притеснително е и да речем обстоятелството, че въпросният инспекторат не може да проверява дознателите, които разследват над 90 на сто от престъпленията. И тяхната работа изобщо не е без значение за работата на съдебната власт. Особено в наказателното правораздаване. Ами ако и при тях има противоречива практика в работата примерно? Но инспекторатът е към ВСС, а дознателите - към МВР.

11 души стават заложници на големите надежди. Самите тях ги чакат големи разочарования, които пък ще ги превърнат в едно голямо разочарование. За 5 и за 4 години - според мандата им.
Снимка Велислав Николов
160 депутатски гласа са необходими, за да бъдат избрани супер инспекторите.
2
1150
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
31 Октомври 2007 13:26
ЗДа другите глупости хиляди мнения, а за тоя важен въпрос - никой нищо!
Трябва да има инспектори и трябва да има отговорност за някои! Но всичко може да се опорочи, както става обикновено в България...
То алкохолици, то морално пропаднали, то масова корупция, какво ли не... Характеристиката на нашето правосъдие е многолика и определено неположителна. Трябва отнякъде да се започне!
31 Октомври 2007 17:22
Абе кво да си говорим : Положението при Темида е ОТЧАЙВАЩО !!! И аз съм потърпевш... от безобразията на съдебната ни система ! Още преди години разбрах какво представлява един министър на правосъдието, обръщащ се към подчинените си с думите : " Ей, парцал !" И "парцала"вместо да му шибне един през устата, ама така да го шибне, че оня да се насере..., той му стоеше диван-чапраз !!! Егати и културата министерска...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД